انجام فصل چهارم پایان نامه

هنگامی که تعطیلات عید نوروز را به پایان رساندم، مهمترین کارم در فرآیند انجام پایان نامه – انجام فصل چهارم پایان نامه – را شروع کردم. هدف از این فصل توضیح یافته های پژوهش – مصاحبه، گروه کانونی و بررسی کمی جداگانه سه مورد مطالعه پژوهشم بود. پیش نویس این فصل را در فرصتی مناسب نوشتم و آن را برای تمرکز بر روی دیگر عناصر پایان نامه ام – مقدمه، ادبیات تحقیق و … – کنار گذاشتم. پس از کمی کار بر روی دیگر فصول پایان نامه، پیش نویس اولین مطالعه موردی تحقیقم را به امید دریافت بازخورد مثبت برای استاد راهنما و استاد مشاورم ارسال کردم، اما کاملا در اشتباه بودم!

بازخورد استاد راهنما و استاد مشاورم – نظرات آنها درباره محتوا و ساختار فصل چهارم پایان نامه ام – آن چیزی نبود که انتظارش را داشتم. اساتید راهنما و مشاورم پس از بررسی پیش نویسی که برای آنها ارسال کردم گفتند که می بایست کاملا ساختار این فصل را تغییر دهم تا این که تحلیل موضوعی در ابتدای فصل و پیش از سوال تحقیق قرار گیرد. با تغییر ساختار و تحلیل موضوعی که از مصاحبه با شرکت کنندگان و گروه کانونی نشات می گرفت می توانستم موضوع پژوهش را واضح تر بیان کنم و یافته های مرتبط با سوال تحقیق را در فصل نتیجه گیری مورد بررسی قرار دهم. تحلیل آماری که انجام داده بودم کاملا کارا نبود و بنابراین ناچار شدم تا برخی از بخش های آماری را با کمک شخصی مجددا تحلیل نمایم. فرآیند تحلیل مجدد پاسخ های شرکت کنندگان در پژوهش به من کمک کرد تا یک روش آماری جدید – که در طول تحصیل در دانشگاه همواره از آن اجتناب می کردم – را در این فرآیند یاد بگیرم و به همین دلیل الان با خوشحالی می توانم بگویم که این حداقل نتیجه ای بود که از فرآیند اصلاح پایان نامه خود بدست آوردم.

از آن جایی که فکر نمی کردم این فصل از پایان نامه ام تا این حد ضعیف باشد، در مواجهه با کامنت های اساتید راهنما و مشاورم کاملا شوکه شدم. با این حال پس از مرور کامل کامنت ها دریافتم که کاملا حق به جانب اساتیدم بوده است و می بایست با توجه به دیدگاه های این اساتید این اصلاحات انجام می شد – هر چه باشد آنها بارها این کار را انجام داده بودند. بنابراین پس از آن جلسه و دریافت دو صفحه A4 اصلاحات مرتبط با فصل ۴ پایان نامه، فرآیند اصلاح این فصل را شروع کردم.

در ابتدا به دلیل عدم مشاهده ارتباط بین نظرات شرکت کنندگان و عدم درک چگونگی ارتباط موضوعات منتج شده از این نظرات، کاملا سردرگم شده بودم. پس از مدتی وقفه و نگاه کردن از بیرون به شرایط کنونی با کمک خودکار، مداد، هایلایتر و تعدادی برگه رنگی امیدوار بودم تا آن چه که قرار بود از این داده ها استخراج شود را در قالب تصاویری که ایجاد کرده بودم، مشاهده کنم.

نهایتا فرآیند ترسیم ارتباط بین داده ها بر روی کاغذ به من کمک کرد تا درکی از یافته های خود داشته باشم. بدین ترتیب توانستم موضوع جامع تحقیق – رهبری و فرهنگ سازمانی – را به رشته تحریر درآورم و سپس با توجه به داده ها چگونگی تاثیر این موضوع بر رفتار کاری خلاقانه و چگونگی ارتباط بین موضوعات را دقیقا مشخص کنم. این امر مهمترین کاری بود که برای درک یافته های این فصل و رمزگشایی از داده های پژوهش انجام دادم.

هنگامی که نوبت بازنویسی فصل چهارم پایان نامه ام رسید، متوجه شدم به زمانی بیش از آن چه که فکر می کردم نیاز دارم. برای بازنویسی این فصل می بایست سبک نوشتاری خود را کمی تغییر داده و به سبک گفتاری نزدیک می کردم. با توجه به این امر، زمان جملات خود را اصلاح کردم تا مستقیما به نقل قول های شرکت کنندگان در پژوهش اشاره کند و در متن اشارات صریحی به رفتار کاری خلاقانه داشتم. پس از انجام این امور، افرادی که قرار بود این فصل از پایان نامه ام را مطالعه کنند می توانستند به راحتی از متن نگارش یافته، نتیجه گیری کنند و این امر به آنها کمک می کرد تا برای مطالعه فصل نتیجه گیری پایان نامه ام آماده گردند.

اکنون که جلسه دفاع از پایان نامه خود را پشت سر گذاشته ام، با نگاهی به گذشته بر این باورم که فرآیند نگارش/اصلاح فصول پایان نامه بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که تصورش را می کردم. معمولا دانشجویان تصور صحیحی از چگونگی نگارش و ساختار پایان نامه ندارند. با این وجود، دانشجویان می توانند نمونه پایان نامه های دفاع شده را از منابع قابل اعتماد – مانند بخش دانلود پایان نامه وبسایت موسسه فخر رازی – دانلود نمایند و درکی از چگونگی نگارش فصول پایان نامه پیدا کنند.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ممکن است دانشجویان از تنوع ساختارهای متفاوت و سبک های نگارشی متفاوت شگفت زده شوند. همچنین ممکن است مشاهده کنید که تعداد زیادی از پایان نامه پیش از این بر روی عناصری از پژوهش شما کار کرده اند. پس از مطالعه تعدادی پایان نامه از بعضی از دانشجویان هم رشته ای خود – آنهایی که در فرآیند انجام پایان نامه از من جلوتر بودند – درباره چگونگی پیشرفت فرآیند انجام پایان نامه آنها سوالاتی پرسیدم و توصیه های دریافت کردم که باعث شد تا در اصلاح فصل چهارم پایان نامه در مسیر صحیح قرار بگیرم.

پس از به اتمام رساندن فرآیند انجام پایان نامه به این نتیجه رسیدم که به دلیل ماهیت غیر قابل پیش بینی پژوهش، قدم گذاشتن در این وادی برای فرد مبتدی بسیار دشوار است و برای طی این طریق حتما می بایست فردی به عنوان راهنما او را همراهی کند و در واقع با این تفسیر است که می توان به فلسفه وجودی استاد راهنما پی برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *