سازماندهی یادداشت ها--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

انجام مقاله (بخش دوم)

سازماندهی یادداشت ها--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

گام پنجم: یادداشت های خود را سازماندهی کنید.

تمامی اطلاعاتی که جمع آوری نموده اید را طبق ساختار مقاله سازماندهی کنید. داده های تحقیق خود را تحلیل کنید. با استفاده از بهترین منابع موجود، دقت این اطلاعات را بررسی نمایید و از درستی، واقعی و به روز بودن آن اطمینان حاصل کنید. ثبت دیدگاه های مخالف نیز در صورت پشتیبانی از بیانیه تز مفید خواهد بود. این بخش مهمترین بخش انجام مقاله می باشد. شما در این بخش اطلاعاتی را که جمع آوری نموده اید را تحلیل، ترکیب، مرتب و خلاصه می کنید و با انجام این امور مطالبی درباره پژوهش خود یاد خواهید گرفت و خوشبختانه هدف از انجام مقاله در درجه اول همین یادگیری می باشد. همچنین افکار، ایده ها، بینش ها و یافته های پژوهش شما می بایست از طریق نوشتار در گزارش، تحقیق، مقاله و یا از طریق گفتار در ارائه شفاهی یا چندرسانه ای با کمک تجهیزات سمعی بصری، با دیگران به نحو موثری ارتباط برقرار کند.

اطلاعاتی که با عنوان تحقیق شما ارتباطی ندارند و یا درکی از آنها ندارید را به هیچ عنوان در مقاله نگنجانید. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات یادداشت شده با دقت تمام و با زبان خودتان ضبط شده اند. بررسی سرقت علمی (ادبی) امری بدیهی است. همه ایده هایی که به آنها استناد نموده اید را ثبت نمایید. همانطور که یادداشت های خود را سازماندهی می کنید، اطلاعات کتابشناسی پاراگراف هایی که مورد استناد قرار گرفته اند را نیز یادداشت کنید تا برای انتقال به قسمت منابع آماده باشند.

گام ششم: اولین پیش نویس خود را بنویسید.

با اولین عنوان در ساختار مقاله خود شروع نمایید. تمامی اطلاعات مرتبطی که جمع آوری کرده اید را بخوانید. هر ایده ای که قصد استفاده آن در مقاله دارید را خلاصه و تفسیر کنید و مورد استناد قرار دهید. از تکنیکی استفاده نمایید که مناسب شما باشد، برای مثال، خلاصه ها، تفاسیر و استنادات را در کارتهایی یادداشت کنید. مشخص کنید که هر کارتی در کدام قسمت از ساختار مقاله استفاده می شود.

تمامی کارتهای خود را به ترتیب ساختار مقاله خود مرتب نمایید. اگر از واژه پرداز استفاده می کنید، برای فایل های خود اسامی با معنایی انتخاب نمایید که با ساختار مقاله شما مطابقت داشته باشد. در این صورت به راحتی می توانید هنگام ویرایش نهایی مقاله، مطالب را کپی و پیست نمایید.

می توانید از نمادهایی مانند # برای عبارت یا کلمه ای استفاده نمایید تا این که بعدا هنگام ویرایش پاراگراف به آن بازگردید. نمادهای غیر معمول برای پیدا کردن جای دقیق کلمات و عبارات مفید خواهند بود. هنگامی که ویرایش تان پایان یافت، می توانید این نمادها را پاک کنید.

گام هفتم: ساختار و پیش نویس خود را اصلاح کنید.

اصلاح مقاله--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

برای اصلاح هر گونه خطا در محتوای مقاله آن را به طور کامل بخوانید. گزاره ها و اشکال را دوباره بررسی کنید. ایده های مطرح در مقاله را طبق ساختار مقاله مرتب کنید. در صورت لزوم ساختار مقاله را دوباره سازماندهی کنید اما همیشه هدف و مخاطبین مقاله را در ذهن داشته باشید.

چک لیست اول:

آیا بیانیه تز من مختصر و شفاف است؟

آیا از ساختار مقاله پیروی کردم؟ چیزی از قلم نینداختم؟

آیا بحث های من دارای روال منطقی می باشند؟

آیا تمامی منابع من به طور مناسب مورد استناد قرار گرفته اند؟

آیا تز خود را با بحث های قوی اثبات کرده ام؟

آیا هدف خود را در مقاله به طور شفاف بیان کرده ام؟

مقاله خود را برای اصلاح دستور زبان دوباره بخوانید. اگر نیاز بود از فرهنگ لغت نیز استفاده نمایید. تمامی خطاهایی که می بینید را اصلاح کنید تا کیفیت مقاله خود را تا جای ممکن بالا ببرید. مقاله را به شخص دیگری برای مطالعه بدهید.

چک لیست دوم:

آیا هر پاراگراف با جمله مناسب شروع کرده ام؟

آیا بحث های خود را با مستندات و مثال های مناسب پشتیبانی کرده ام؟

آیا جمله ناتمامی وجود دارد؟

آیا کلمات غیر ضروری و تکراری وجود دارند؟

آیا طول جملات مناسب می باشد؟

آیا پاراگراف و ایده ها به طور منسجم به هم ارتباط دارند؟

آیا خطای املایی و دستور زبانی وجود دارد؟

آیا نقل قول ها در املا و علائم سجاوندی دقیق می باشند؟

آیا منابع مورد استناد، صحیح و در قالب درست خود می باشند؟

آیا از زبان نوشتاری رسمی استفاده شده است؟

آیا اهداف مقاله به طور شفاف بیان شده اند؟

آیا مخاطب در انتهای مقاله احساس می کند که کار تمام شده است؟

گام هشتم: مقاله نهایی خود را بنویسید.

همه گزارش ها و مقالات رسمی می بایست تایپ و ترجیحا توسط یک چاپگر با کیفیت بالا پرینت شوند. تمامی وظایف خود را دوباره مرور کنید تا از کامل بودن مقاله خود اطمینان حاصل نمایید و از شیوه ارزیابی مقاله خود نیز آگاهی داشته باشید.

نسخه نهایی مقاله خود را با دقت اصلاح نمایید. تمامی تلاش خود را نمایید تا مقاله نهایی شفاف، مرتب و جذاب باشد. سعی نمایید تا یک الی دو روز قبل از مهلت ارائه مقاله، نسخه نهایی مقاله را آماده نمایید. این امر به شما آرامش خاطر و فرصت بررسی چندباره مقاله را می دهد. قبل از ارائه مقاله از خود بپرسید: “آیا این بهترین کاری بود که انجام دادید؟”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *