انجام مقاله

انجام مقاله

انجام مقاله

مقاله پژوهشی یک متن آکادمیک است که بر اساس پژوهش نویسنده و تحلیل و تفسیر یافته های آن در یک موضوع خاص انجام می گردد. این مقاله می تواند یک مقاله کلاسی و یا به صورت استخراج مقاله از پایان نامه ارشد یا رساله دکتری باشد. این نوشتار به گام های منطقی انجام مقاله پژوهشی می پردازد.

گام اول: انتخاب موضوع

انتخاب موضوع -- موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

موضوعی انتخاب کنید که به آن علاقه داشته باشید و توسط آن به چالش کشیده شوید. نگرش شما نسبت به موضوع، میزان تلاش و اشتیاق شما برای انجام پژوهش را مشخص می کند. حیطه موضوع پژوهش خود را محدودتر و کوچک تر کنید. برای مثال، می توانید از مذهب به مذهب جهانی و از آن به بودیسم برسید. اگر قرار است که استاد راهنمای شما هم جزو نویسندگان مقاله باشد، قبل از شروع انجام مقاله، حتما می بایست استاد راهنما موضوع مقاله را تایید کند. اگر از وظایف خود به عنوان پژوهشگر آگاه نیستید می توانید از استاد خود راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

موضوعی را انتخاب کنید که می دانید توانایی انجام آن را دارید. از انتخاب موضوعاتی که بیش از حد فنی، تکراری و یا تخصصی هستند، اجتناب کنید. همچنین از انتخاب موضوعاتی که می دانید در تهیه مواد اولیه آن با مشکل مواجه خواهید شد، نیز اجتناب نمایید.

گام دوم: جمع آوری اطلاعات

جمع آوری اطلاعات--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

در اینترنت جستجو کنید.

برای کسب اطلاعات کلی از آدرس های اینترنتی مفید، اطلاعات آنلاین، مجلات و دایره المعارف های آنلاین مانند بریتانیکا استفاده نمایید. برای شروع موتورهای جستجو و دیگر ابزار جستجو گزینه های خوبی هستند.

به پسوند دامنه های اینترنتی مانند edu (موسسات آموزشی)، gov (موسسات دولتی) یا org (سازمان های غیر انتفاعی) توجه نمایید. این وبسایت ها تحت مالکیت موسسات و بیشتر قابل اعتماد هستند اما در عین حال به سیاست های مالکیت معنوی نیز توجه داشته باشید. وبسایت های com (تجاری) را به صورت گزینشی انتخاب نمایید. بسیاری از این وبسایت ها عالی هستند ولی تعداد خیلی زیادی از این وب سایت ها فقط به تبلیغ کالاهای خود می پردازند. میلیون ها وبسایت شخصی در اینترنت موجود می باشد که ادعای در اختیار داشتن اطلاعات صحیح را دارند. کیفیت این وبسایت ها نسبت به یکدیگر به شدت متفاوت می باشند. یادگیری ارزیابی وب سایت ها و جستجوی موثر در اینترنت به شما کمک می کند تا وارد وب سایت های نامرتبط نگردید و زمان تان را از دست ندهید.

ممکن است، پسوندهای اینترنتی جدید مانند biz (کسب و کارهای تجاری)، pro، info (اطلاعات درباره کالا یا سازمان)، name، ws (وب سایت)، cc (جزیره کوکوس)، sh (سنت هلن) یا tv (توالو) شما را سردرگم کنند، بسیاری از این پسوندها محدودیتی برای ثبت ندارند و برای هر شخصی که تمایل داشته باشد که دامنه ای ثبت نماید، خدمات خود را ارائه می دهند.

کتابخانه های عمومی و دانشگاهی و آژانس های دولتی و تجاری را بررسی نمایید و همچنین از افراد مطلع در زمینه موضوع مقاله کسب اطلاعات نمایید.

وب سایت های مورد علاقه خود را به یاد داشته باشید. از اطلاعات مرتبط با موضوع مقاله یادداشت برداری نمایید.

همانطور که مشغول جمع آوری منابع خود می باشید، اطلاعات کتابشناختی (نویسنده، عنوان، محل نشر، ناشر، تاریخ چاپ، شماره صفحه، آدرس اینترنتی، تاریخ ایجاد و ویرایش صفحات اینترنتی و تاریخ دسترسی شما به این صفحات) را یادداشت برداری نموده و در کامپیوتر یا لپ تاپ خود ذخیره نمایید. اگر از صفحات اینترنتی پرینت تهیه می کنید، مرورگر وب خود را طوری تنظیم نمایید تا تاریخ دسترسی خود به این صفحات نیز ثبت گردد. به یاد داشته باشید که یک مقاله بدون اطلاعات کتابشناختی بلااستفاده خواهد بود زیرا منبعی برای استناد وجود نخواهد داشت.

گام سوم: بیانیه تز (Thesis Statement) خود را ایجاد کنید.

بیانیه تز -- موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

معمولا بیشتر مقاله های پژوهشی به بیانیه تز نیاز دارند. از استاد راهنمای خود درباره لزوم نگارش بیانیه تز در مقاله، اطلاعات کسب نمایید.

یک بیانیه تز، ایده کلی یا نکته اصلی مقاله پژوهشی شماست. بحث هایی که در مقاله خود مطرح می نمایید، می بایست مبتنی بر این بیانیه باشد و به همین دلیل است که بیانیه تز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. راجع به موضوع مقاله کمی فکر کنید و بیانیه تز خود را در یک جمله بنویسید. قسمت اصلی مقاله شما حاوی بحث های پیرامون این بیانیه و دفاع از آن می باشد.

یک بیانیه تز در ابتدای مقاله – در بخش مقدمه در پاراگراف اول یا در صورت طولانی بودن مقاله در پاراگراف دوم – ظاهر می گردد.

نگارش بیانیه تز بلافاصله پس از مشخص شدن موضوع مقاله کاری غیر ممکن می باشد. قبل از نگارش بیانیه تز، می بایست داده ها و نظریات مقاله را جمع آوری، سازماندهی و تحلیل نمایید. برای نگارش بیانیه تز حتما می بایست مقاله خود را کامل نموده باشید. معمولا بیانیه تز با کامل شدن بخش های مقاله تغییر می کند.

از عبارات خیلی عمومی و مبهم پرهیز نمایید. مقاله می بایست برای مخاطبین پژوهشی نو، جذاب و آموزنده ارائه نماید.

در این بخش به مقاله دیگری استناد نکنید. به جای کپی از دیگر نویسندگان، نظریه خود را در قالب کلمات خود مطرح نمایید.

یک بیانیه تز کارهای ذیل را انجام می دهد:

 • به مخاطبین تفسیر شما از موضوع تحقیق را توضیح می دهد.
 • به مخاطب توضیح می دهد که چه انتظاری از مقاله داشته باشند.
 • به سوال تحقیق پاسخ می دهد.
 • ادعای شما در مقاله را مطرح می نماید.

اگر زمان و فرصت دارید، بیانیه تز مقاله خود را به استاد راهنمای خود ارائه دهید تا در صورت نیاز اصلاح گردد.

برای نگارش یک بیانیه تز خوب موارد ذیل را بررسی نمایید:

 • آیا به سوال تحقیق جواب می دهد؟
 • آیا به اندازه کافی دقیق می باشد؟ این بیانیه نباید خیلی عمومی و مبهم باشد.
 • آیا می تواند آزمون “خب که چی” را بگذارند؟ آیا این بیانیه اطلاعاتی نو و جذاب برای مخاطب ارائه می کند یا صرفا به بیان یک گزاره عمومی می پردازد؟
 • آیا بدنه مقاله از این بیانیه دفاع می کند؟ بدنه مقاله و بیانیه تز را مقایسه نمایید و در صورت لزوم آنها را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که تغییر عناصر در فرآیند انجام مقاله امری معمول می باشد.

یک بیانیه تز خوب به معنی نظریه ای شکیل می باشد. این بیانیه اعتبار مقاله را افزایش می دهد و تصویر خوبی از نویسنده مقاله بدست می دهد.

گام چهارم: ساختار مقاله را شکل دهید.

یک مقاله پژوهشی دارای ساختار ذیل می باشد:

 1. صفحه عنوان (شامل عنوان، اسامی نویسندگان، affiliation (وابستگی سازمانی))
 2. چکیده (خلاصه ای مختصر از مقاله تا ۲۵۰ کلمه)
 3. مقدمه (ادبیات تحقیق تا ۲ صفحه)
 4. بدنه مقاله که با توجه ماهیت مطالعه به بخش های مختلف تقسیم می گردد:
 1. منابع
 2. اشکال، جداول و پیوست ها (اختیاری)

ساختار مقاله پژوهشی ابزاری برای سازماندهی نظریات نویسنده مقاله می باشد. این ساختار قابل تغییر به نویسنده کمک می کند تا نکات کلیدی مقاله را به صورت شفاف ارائه داده و آنها را سازماندهی نماید.

در یک ساختار رسمی برای سازماندهی بخش ها و زیر بخش ها از عدد و حروف استفاده می شود. با توجه به بخش ها و زیر بخش ها، اعداد و حروف به صورتی منطقی جایگذاری می گردند.

ساختار مقاله به شما کمک می کند تا با دقت بیشتری درباره موضوع مقاله فکر کنید و قبل از انجام مقاله سازماندهی را شروع نمایید.

یک ساختار مقاله خوب مهمترین گام برای انجام یک مقاله خوب می باشد. برای اطمینان از جریان منطقی بخش های مقاله، ساختار مقاله را بررسی کنید. در ساختار اولیه، مقدمه، بدنه و نتیجه گیری را بگنجانید.

مقدمه – بیانیه تز و هدف تحقیق خود را به صورت شفاف بیان کنید. دلیل اصلی انجام مقاله چیست؟ آیا این مقاله یک گزارش، نقد کتاب، مقایسه یا تحلیل یک مسئله می باشد؟ نکات اصلی مقاله به صورتی موجز توضیح داده و بیان کنید که چرا مخاطبین می بایست مقاله شما را مطالعه کنند.

بدنه – این بخش، جایی است که شما بحث های اصلی مقاله که از بیانیه تز پشتیبانی می کنند را ارائه می دهید.

نتیجه گیری – تز خود را دوباره بیان نمایید. بحث های مقاله را خلاصه سازی کنید. توضیح دهید که چرا به چنین نتایجی دست پیدا کرده اید.

انجام مقاله (بخش دوم)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *