نگارش متون علمی روی ابر

فرض کنید پژوهشگری در ایران مشغول کار بر روی چند مقاله است. او می بایست با دو همکار خود که در کشورهای کانادا و چین هستند تعامل داشته باشد. چند پژوهشگر چطور می توانند در نقاط مختلف دنیا بر روی یک مقاله واحد – با حفظ یکپارچگی – کار کنند؟

برای مدتی پژوهشگران از ابزار change tracking نرم افزار Microsoft Office Word و ایمیل مقالات ویرایش شده به یکدیگر استفاده می کردند. اما آنهایی که این شیوه را به کار گرفته اند با آشفتگی موازی کاری در ارسال ایمیل ها و سر و کار داشتن با ۱۰ نسخه متفاوت از یک سند متنی آشنا هستند. امروزه ظهور خدمات رایانش ابری نگارش مبتنی بر همکاری متون علمی را به واقعیت تبدیل کرده است. دیگر نیازی نیست تا به حجم زیاد ایمیل ها و سردردهای ناشی از پیگیری ویرایش هر فرد رسیدگی شود! این ابزار به چند نویسنده اجازه می دهد تا به صورت همزمان سند متنی را خود را در نرم افزار مرورگر اینترنت به راحتی ویرایش کرده و با خاطر جمع آن را در یک سرور از راه دور ذخیره نمایند.

نرم افزار های واژه پرداز مبتنی بر ابر مانند Google docs، SkyDrive و SciGit به چند کاربر اجازه می دهند تا به صورت همزمان بر روی یک متن ویرایش خود را اعمال کنند. همه این نرم افزارها رایگان هستند ولی هر کدام از آنها نقاط قوت خود را دارند. نرم افزار Google docs را به دلیل ویژگی های غنی و ارتباط آن با برنامه های گوگل انتخاب کنید. SkyDrive را برای سازگاری عالی که با برنامه های Microsoft Office دارد و SciGit را به دلیل تخصص آن در متون علمی به کار گیرید. بعضی افراد ترجیح می دهند تا برای نگارش متون علمی از نرم افزار LaTeX که یک زبان نشانه گذاری متن است و برای فرمول نویسی های پیچیده ریاضیات مفید می باشد، استفاده کنند. کاربران LaTeX نیز پلتفرم های نوشتاری مبتنی بر وب خود مانند ShareLaTeX، WriteLaTeX و Authorea را دارند.

نرم افزار Google docs که با تعداد زیادی افزونه غنی شده به رقیبی جدی برای نرم افزارهای واژه پرداز سنتی تبدیل گردیده است. افزونه هایی مانند equation writers، thesaurus، open clipart resource و نرم افزارهای مدیریت منابع Google docs رایگان هستند. خالی از لطف نیست بدانید که این نرم افزار قابلیت تبدیل صوت به نوشتار را برای زبان فارسی داراست. افزونه ای جذاب و کاربردی برای پژوهشگران Peperpile، نرم افزار مدیریت منابع تحت وبی است که با کروم و برنامه های گوگل کار می کند و به پژوهشگران کمک می کند تا مقالات خود را به صورت آنلاین بیابند، سازماندهی کنند، بخوانند و بنویسند. این افزونه که متعلق به کروم است، با سیستم عامل های ویندوز و مکینتاش سازگار است و برای دیگر سیستم های عامل نیز به صورت مجازی قابل دسترسی است. کاربران می توانند منابع و فایل های PDF را از طریق اینترنت یا دیگر نرم افزارهای مدیریت منابع وارد این افزونه کنند.  Peperpile به طور ویژه با موتورهای جستجوی علمی مانند Pubmed و Google Scholar یکپارچه گشته است. منابع با یک کلیک به مجموعه منابع شما اضافه می شوند و فایل های PDF دانلود شده در فضای Google Drive ذخیره می گردند.

Peperpile نرم افزار مدیریت منابع و استنادی است که مستقیما با برنامه Google docs یکپارچه گشته است.

با استفاده از Google Drive جهت ذخیره سازی فایل های Pepepile ، PDF مجموعه مقالات پژوهشگران را در هر جایی که هستند مانند دستگاههای موبایل – در دسترس قرار می دهد. Google Drive با اختصاص فضای رایگان ۱۵ گیگابایت – ۳۰ گیگابایت برای نسخه Education – به هر حساب، کاربران Peperpile دیگر نگران کمبود فضا نیستند. هنگامی که پژوهشگران برای نوشتن متون خود آماده شدند می توانند از افزونه Peperpile کروم برای جستجوی مجموعه مقالات و استنادات استفاده کنند و فهرست منابع خود را ایجاد نمایند.

Peperpile به مدت ۳۰ روز رایگان است و پس از آن برای تمدید حساب ماهیانه موسسات غیرانتفاعی و آکادمیک ۲٫۹۹ دلار و موسسات تجاری ۹٫۹۹ دلار می بایست پرداخت کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *