چگونه هنگام انجام پایان نامه در ماه رمضان زنده بمانیم؟! بدون حتی یک لیوان آب!

حلول ماه مبارک رمضان گرامی باد

انجام پایان نامه هیچوقت یک کار بدون استرس نبوده است، وقتی که تمام روز را گرسنه و تشنه بوده اید یا کمبود خواب شدید داشته اید، کار سختتری هم در پیش دارید! در این نوشتار، سعی داریم تجربه یکی از پژوهشگران موسسه علمی پژوهشی فخر رازی را با شما به اشتراک گذاشته و برخی از مهمترین نکات را درباره نحوه مدیریت انجام پایان نامه در طول ماه رمضان را با شما در میان بگذاریم.

باز هم رمضان رسید… ماهی که تمامی مسلمانان در سراسر جهان از پیش از طلوع تا پس از غروب آفتاب را روزه میگیرند. ماه رمضان امسال نیز از ۱۷ اردیبهشت آغاز شده و تا ۱۷ خرداد ادامه دارد. این یعنی حدود ۱۶ ساعت روزه داری!!! ۱۶ساعتی که نباید چیزی خورد و نه چیزی نوشید! حتی یک لیوان آب!

این مدت زمان روزه داری برای هر کسی دشوار است، اما شما به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری چگونه باید با این مساله روبرو شوید؟ خود من پایان نامه کارشناسی ارشدم را چند سال پیش در طول ماه رمضان انجام دادم و دو سال است که ماه رمضان در تابستان را به عنوان دانشجوی دکتری سپری می کنم. نکاتی هستند که برای شخص من مفید بودند و به شما پیشنهاد میکنم از این نکات استفاده کنید:

نترسید!

اول از همه اینکه نترسید! همه چیز روبراه خواه بود. ما مسلمانان اعتقاد داریم که خداوند هیچ کس را جز به اندازه توانایی اش مکلف نمی کند. قرار نیست کار غیرممکنی انجام دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تمام تلاشتان را بکنید. اگر روزه داری دشوار باشد، اگر از نظر بدنی قادر به روزه گرفتن نیستید تا جایی که ممکن است سلامتی تان در معرض خطر باشد، باید روزه گرفتن را متوقف کنید (اما اگر سوالی درباره اوضاع و احوال شخصی خود دارید، حتما با یک پژوهشگر معتبر نیز زمان بگذارید). در واقع، سال گذشته وقتی که احساس سرگیجه به من دست داد، چند روزی روزه ام را شکستم.

خوب غذا بخورید (و مایعات بنوشید)

فقط ۵ ساعت در طول شب فرصت دارید که بخورید و بیاشامید، پس بهترین استفاده را از زمانتان داشته باشید. اینکه شکم خود را پر از غذا و شیرینی کنید ممکن است اولین انگیزه باشد! اما آیا این کار می تواند مواد غذایی موردنیاز بدن شما برای روز بعد را فراهم کند؟! من شخصا تلاش میکنم در ماه هایی غیر از ماه رمضان تغذیه خوبی داشته باشم (قاعده کلی من این است که نوشیدنی یخ یا غذای سرخ کردنی ممنوع؛ ۵ تکه میوه یا سبزیجات در روز؛ ماکزیمم یک تکه شیرینی در روز؛ نان کامل بهتر از نان سفید و برنج است) و بطور کلی این رژیم را درطول ماه رمضان نیز حفظ کنم. البته، همیشه استثنا هم وجود دارد اما تلاش میکنم که از این قواعد پیروی کنم.

به قدر کافی بخوابید!

اغلب به نظر میرسد افراد غیرمسلمان از شنیدن این موضوع شوکه می شوند که حدود ۱۶ ساعت در طول تابستان چیزی نخورده و ننوشیده اید. اما صادقانه باید گفت که بزرگترین معضل کمبود خواب است. البته که نخوردن و نیاشامیدن هم سخت است، اما با ۷ تا ۹ ساعت خواب می توان کمبود غذا و نوشیدنی را خیلی راحتتر تحمل کرد. سعی کنید بفهمید چه چیزی برای شما موثرتر است! برخی افراد با ۴ ساعت خواب شبانه در طول یک ماه مشکلی ندارند، برخی دیگر نیز در طول روز می خوابند یا چندبار در روز چرت میزنند.

سخت نگیرید!

اگر فکر میکنید که می توانید به همان میزانی که در زمان های عادی کار می کنید میتوانید در طول ماه رمضان در تابستان نیز کار کنید، یا سوپراستار هستید یا مثل خود من وقتی که اولین ماه رمضانم را به عنوان دانشجوی دکتری شروع کردم متوهم هستید! اگر به خودتان – یا استاد راهنمایتان – نگفته اید که میزان ساعات کاری در این ماه را می بایست کمتر کرد، استرس بسیار زیادی خواهید داشت چون این ماه شبیه هیچکدام از ماه های دیگر نیست. اما مشکلی نیست. شما آدم هستید، ماشین که نیستید!

مطالعه به منزله عبادت است!

اگر احتمال می دهید که در طول ماه رمضان به اندازه معمول نمی توانید کار کنید، به همان اندازه هم نمی توانید عبادت کنید. ممکن است عادت داشته باشید که ساعات معینی از شب را به مسجد بروید، قرآن بخوانید یا هرچیزی مثل این موارد. برای اینکه ناامید نشوید، باید حتما به خاطر داشته باشید که انجام این کارها در طول تابستان و ماه رمضان کار بسیار دشواری خواهد بود. اما باز هم مشکلی نیست. در اسلام، هر کاری که با نیت خیر انجام شود عبادت محسوب خواهد شد و همه ما می دانیم که کسب، تولید و نشر دانش اجر بسیاری زیادی در دین اسلام دارد. به جای اینکه خودتان را بخاطر اینکه به اندازه کافی عبادت نکردید سرزش کنید، روی موفقیت خود تمرکز کرده و سعی کنید تمام تلاش خود را انجام دهید تا مثبت بمانید.

نسبت به وضعیت خود با روی باز برخورد کنید!

اگر در حال تلاش هستید، هیچ دلیلی ندارد که روزه داری خود را مخفی کنید. به استاد راهنمای خود بگویید که روزه میگیرید. من اکثر روزهای سال را برای دوره دکتری خودم بسیار تلاش کردم، اما در ماه رمضان برنامه ریزی میکنم که کار کمتری انجام دهم. شاید به کمی مطالعه و انجام پروپوزال آن هم فقط چند صفحه محدود شود، اما هیچ کاری برای فصول اصلی و کارهای شبیه آن انجام نمیدهم. اغلب افراد این مساله را درک خواهند کرد؛ اگر هم درک نکنند، با شخص دیگری در دانشگاه صحبت کنید. با این حال اگر صحبت نکنید و مسایلی که برایتان اهمیت دارند را برطرف نکنید هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *