انجام پایان نامه--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

چرا انجام پایان نامه دکتری بدون کمک امکان پذیر نیست؟

انجام پایان نامه--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

پویا دانشجویی بود که استاد راهنمای او همیشه برای این که از یک دانشجوی موفق مثال بیاورد، از او نام می برد. او توانسته بود طی مدت ۵ سال مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را با نمرات عالی پشت سر بگذارد. استاد راهنمای پایان نامه دکتری او جذاب ترین پروژه در آزمایشگاه را به او محول کرده بود.

او می دانست برای موفقیت آکادمیک می بایست چه کارهایی انجام دهد. ساعات طولانی کار می کرد و هر هفته برای مرور داده ها با استاد راهنمای خود جلسه داشت. فرآیند انجام پروژه با موفقیت همراه بود ولی پویا هر چه داده بیشتری جمع آوری می کرد، سطح انتظار استاد راهنمای خود را بالاتر می برد. استاد راهنمای پویا، استادی ممتاز بود و به همین دلیل پویا نمی خواست او را ناامید کند، بنابراین، ساعات حضور در آزمایشگاه و همچنین تمرکز خود بر پروژه را افزایش داد.

پویا خیلی زود تمرکزش را از دست داد. او مجبور بود در آزمایشگاه چندین کار همزمان انجام دهد ولی در حفظ مسیر آزمایش با مشکل مواجه شده بود. استاد راهنمای او، او را بیشتر تحت فشار قرار داده بود و به همین دلیل ارتباط بین آنها دچار تنش شده بود. بعد از مدتی پویا سطح تعامل خود با استاد راهنمای خود را کاهش داد. او برای پیشرفت پایان نامه، بهترین کاری که می توانست را انجام می داد اما می دانست که از برنامه خود عقب افتاده است.

پویا می دانست که استاد راهنمای او به دلیل اطلاع از رزومه آکادمیک او، از او خیلی انتظار دارد اما نمی دانست چطور با استاد راهنمای خود مطرح کند که توان برآورده کردن انتظارات او را ندارد. با این که توانسته بود در مقطع کارشناسی ارشد از پایان نامه خود به خوبی دفاع کند، تا به حال درگیر یک پروژه طولانی مدت نشده بود. او داده های بسیاری داشت که نمی دانست چطور آنها را در مقاله بگنجاند.

او در مقطع کارشناسی ارشد نتوانسته بود مقاله ای به چاپ برساند. به همین دلیل استاد راهنمای پویا از این امر سرخورده بود و بنا داشت که به او کمک کند تا هر چه زودتر مقاله خود را چاپ کند. اما به دلیل برنامه های آموزشی و پژوهشی خود و ساعات زیاد تدریس در دانشگاه پر مشغله تر از آن بود که بتواند همیشه در دسترس پویا باشد. دو سال گذشت و پویا بیشتر احساس درماندگی می کرد، چون نمی دانست که در مسیر صحیح قرار دارد یا نه و یا برای فارغ التحصیلی چه کاری باید انجام دهد و چه مدت زمانی تا فارغ التحصیلی فاصله دارد.

پویا بعد از چهار سال تحصیل در مقطع دکتری از دانشگاه انصراف داد. استاد راهنما و هم کلاسی های او حیرت زده شده بودند. او در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجوی ممتاز دانشگاه بود. با این حال آموزش به تنهایی او را برای پژوهش آماده نکرده بود و به همین دلیل نمی دانست برای فارغ التحصیلی چگونه و از چه شخصی کمک بگیرد. پویا به این دلیل از دانشگاه انصراف داد که علیرغم کار زیاد در آزمایشگاه، هیچ دید صحیحی از مسیر اخذ مدرک دکتری نداشت.

تنها ۵۰ درصد دانشجویان مقطع دکتری در ایالات متحده آمریکا موفق به اخذ مدرک می گردند. این بدین معنی است که اخذ مدرک دکتری تا اندازه ای به شانس بستگی دارد. چطور می تواند این گونه باشد؟ چرا هنگامی که تنها ۵۰ درصد افراد موفق به فارغ التحصیلی از مقطع دکتری می گردند، یک دانشگاه، شما را در مقطع دکتری می پذیرد و ده ها (شاید صدها) میلیون تومان در آموزش شما سرمایه گذاری می کند؟ در واقع بیشتر دانشگاه ها انتظار ندارند که نرخ فارغ التحصیلی زیادی داشته باشند. دانشگاه ها، از دانشجویان به طریق مشاوره پشتیبانی می نمایند ولی با این حال و با توجه به هزینه های بالا، سالانه بیشتر از ۵۰۰۰۰ دانشجو در سرتاسر ایالات متحده آمریکا از دانشگاه انصراف می دهند.

شورای تحصیلات تکمیلی ایالات متحده آمریکا با پوشش بیش از ۵۰۰ دانشگاه در ایالات متحده آمریکا و کانادا طی یک پژوهش درباره انجام پایان نامه دکتری که مدت هفت سال به طول انجامید، نشان داد که شمار زیادی از دانشجویان مقطع دکتری توانایی فارغ التحصیلی را داشته اند. این پروژه پژوهشی نشان داد که فاکتورهای اصلی انجام موفق پایان نامه دکتری و اخذ مدرک این مقطع، پشتیبانی و مشاوره دانشجو توسط استاد راهنما و هم دوره ای های او می باشند. بنا بر این پژوهش ۶۵ درصد دانشجویان از مشاوره مناسب به عنوان فاکتوری کلیدی برای انجام پایان نامه دکتری یاد کرده اند.

در این پژوهش شورای تحصیلات تکمیلی با دانشجویانی که در مقطع دکتری از دانشگاه انصراف داده بودند، مصاحبه نمود تا دلیل انصراف و دلایل ادامه تحصیل آنها را جویا گردد. دانشجویان در این مصاحبه بیان کردند که اگر از راهنمایی و مشاوره کافی برای انجام پایان نامه دکتری برخوردار بودند، می توانستند مسیر خود را ادامه دهند. در این پژوهش دلایل اصلی انصراف از دانشگاه در مقطع دکتری، احساس بی هدف بودن، خستگی، عدم وجود ارتباطات و روابط ضعیف با استاد راهنما بیان گردید.

در این راستا موسسه علمی پژوهشی فخر رازی در تلاش است تا با مشاوره تخصصی به دانشجویان مقطع دکتری، به آنها در ادامه تحصیل در این مقطع، انجام پایان نامه و پایان نامه دکتری، پذیرش و چاپ مقاله و اخذ مدرک دکتری یاری رساند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *