قدرت تصویرسازی ذهنی هنگام انجام پایان نامه

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که با انرژی زیاد از مسافرت بازگشته باشید و متوجه شوید پس از ۴۸ ساعت همه انگیزه تان به آهستگی از بین می رود؟ سوالی که مطرح می شود این است که چه چیزی ما را طی مسافرت با انگیزه نگه می دارد و چرا یک روز پس از آن انرژی تان را از دست می دهید؟

به زمانی فکر کنید که به شدت مشتاق چیزی مانند سفر، پروژه ای دانشگاهی یا رخدادی ورزشی هستید. چه چیزی آتش اشتیاق شما را شعله ور می کند؟ مانند بیشتر افراد تصویرسازی ذهنی مشاهده خودتان در مسافرت، انجام پروژه یا بردن مسابقه طی روزها یا هفته ها قبل از اتفاق واقعی باعث می گردد تا لذت ببرید.

تصویرسازی ذهنی و درگیر شدن با احساسات، یکی از قدرتمندترین راه های انگیزه دادن به خود است. هنگامی که بدانید چه می خواهید و خیلی نسبت به آن هیجان زده باشید، دیگر از تعداد بیشمار وظایفی که برای رسیدن به هدفتان می بایست انجام دهید، هراسی ندارید. برای مثال آنهایی که پدر و مادر هستند می دانند که برای فرزندان چه کارها و چه مقدار زمان – و پولی! – می بایست صرف کنند تا بزرگ شوند، اما تمامی این کارها با خشنودی تمام انجام می گردد.

برخلاف کارهای روزمره، تصویرسازی به شما کمک می کند تا انگیزه به دست بیاورید. سوالی که در اینجا مطرح می گردد این است که چطور می توان زمانی که غرق کارهای روزمره گشته ایم اشتیاق خود را حفظ کنیم؟ به نظرم یکی از بهترین راهها برای حفظ انگیزه و تقویت خلاقیت صرف ۵ دقیقه – و حتی بیشتر اگر زمان دارید – در انتهای هر روز کاری برای تصویرسازی نتایج بدست آمده از آن روز کاری – دستاوردهای مطلوب و در نتیجه احساسات ناشی از این دستاوردها – است.

برای مثال:

  • من اکنون در حال تکمیل بخش مقدمه و مواد و روش ها در پایان نامه خود هستم که این امر به من کمک می کند تا به فارغ التحصیلی نزدیکتر گردم و در نتیجه احساس می کنم که با انجام یک پژوهش در حیطه تخصصی خود فردی موثر و صاحب نظر خواهم بود.
  • من اکنون می خواهم ۱ کیلومتر بدوم، بنابراین با انجام این کار از وزن خود کم می کنم و در نتیجه احساس سلامتی و انرژی بیشتر خواهم داشت.
  • من اکنون جستجوی آپارتمان خود را به سه آپارتمان محدود کرده ام، بنابراین احساس امنیتی درباره مکان زندگی پس از فارغ التحصیلی خواهم داشت.

پس از لیست نمودن دستاوردها، احساسات ناشی از این دستاوردها – به اتمام رساندن فرآیند انجام پایان نامه، مراقبت از بدن و یافتن مکانی برای زندگی – را تصویرسازی نمایید. آنگاه با برنامه ریزی زمان لازم برای رسیدن به هر دستاورد را در تقویم خود مشخص نمایید. هنگامی که خودم شخصا از این روش استفاده می کنم معمولا از نتایج بدست آمده در مقایسه با زمانی که این دستاوردها را تصویرسازی نمی کنم، شگفت زده می شوم.

دقت کردید این روش که فقط ۵ دقیقه زمان می طلبد، چگونه قدرتمندتر از برنامه ریزی صرف است؟ البته روزهایی پیش می آید که به دلیل مسائل شخصی ناخواسته کارهای شما مطابق برنامه پیش نمی رود. با این حال تصویر مطلوب – مانند فارغ التحصیلی، بدنی سالم و مکانی برای زندگی پس از فارغ التحصیلی – در جای خود باقی خواهد ماند. تا زمانی که به یاد داشته باشید چه چیزی می خواهید و چرا امر مطلوب شما مهم است، شما یکی از باانگیزه ترین افرادی خواهید بود که می شناسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *