انواع روش تحقیق کیفی

انواع روش تحقیق کیفی

انواع روش تحقیق کیفی

خیلی اوقات، “چرا” اتفاقات به شیوه خاص خود اتفاق می افتند؟، “چرا” افراد به روش خاص خود رفتار می کنند؟ یا “چرا” یک نوع سیاست به شیوه خاص خود عملی می گردد؟، سوالاتی هستند که پژوهشگران را به تفکر وا می دارند. روش های تحقیق کمی به ویژه زمانی که صحبت از درک رفتار و منظور انسان است، برای جواب به این نوع سوالات و سوالاتی که از کلمه پرسشی “چگونه” استفاده می کنند، مناسب نیستند.

از طرف دیگر، روش های تحقیق کیفی برای بدست آوردن جواب سوالات فوق الذکر مناسب می باشند، چرا که به پژوهشگران اجازه می دهد تا افراد را در موقعیت های طبیعی خود مورد مطالعه قرار دهند. روش های تحقیق کیفی، برای درک موضوع تحقیق به زمان نیاز دارند. این نوشتار تلاش می کند تا انواع روش های تحقیق کیفی را پوشش دهد.

اصل کلیدی انجام تحقیق کیفی، “درک افراد همان گونه که هستند از این نظر که چطور کار، زندگی، تجربه و فکر می کنند”، می باشد. روش های تحقیق کیفی متنوعی وجود دارند، آن چه در ذیل می آید بعضی از محبوب ترین این روش ها می باشند:

روش قوم نگاری (مردم نگاری)

روش تحقیق قوم نگاری یا مردم نگاری به پژوهشگر اجازه می دهد تا خود را در موقعیت سوژه تحقیق قرار دهد. پژوهشگر در زندگی و تجربه هایی غرق می شود که کاملا شبیه به زندگی و تجارب فرد مورد مطالعه او است. در بعضی از تحقیقات مردم نگاری پیشین، پژوهشگر شروع به زندگی در دهکده یا قبیله ای کرده است که مردم آن موضوع مورد مطالعه او بوده اند و با این کار در مورد رسوم و سنت های آنها تحقیقات خود را کامل کرده است.

نظریه داده بنیاد (داده مبنایی)

روش تحقیق داده بنیاد

این روش تحقیق کیفی نهایت استفاده را از داده های تحقیق می برد. در این روش به جای نظریه پردازی در ابتدای تحقیق، نظریه از داده های تحقیق برخاسته و شکل می گیرد. این نظریه ریشه در داده های تحقیق دارد. برای مثال داده ها به شما اجازه می دهد تا آنها را کدگذاری و طبقه بندی نمایید تا این که به یک نظریه برسید.

پدیدارشناسی

این روش تحقیق کیفی پدیده ها را مورد مطالعه قرار می دهد. در این روش، پدیده های خاص از زوایا و ابعاد خود مطالعه می شوند و دانش بشر نسبت به آن پدیده افزایش می یابد. برای مثال اگر درباره پدیده رعد و برق تحقیق می کنید، به دنبال اطلاعاتی درباره رعد و برق همان گونه که رخ می دهد دستیابی پیدا کنید.

مطالعه موردی (مورد پژوهی)

در روش مطالعه موردی هر واحد از سوژه تحقیق مورد بررسی قرار می گیرد. این روش تلاش می کند تا همه جوانب یک واحد سوژه تحقیق مطالعه گردد تا سوژه تحقیق توصیف شده و توضیح داده شود.

در حالی که بعضی از روش های تحقیق کیفی معرفی گردیدند، روش شناسی تحقیق کیفی نیز متفاوت می باشد. بعضی از این روش ها در ذیل بیان شده اند:

مصاحبه

مصاحبه--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

مصاحبه یکی از متداول ترین روش های مورد استفاده روش تحقیق کیفی می باشد و به پژوهشگر اجازه می دهد تا به روایت ها و پاسخ های افراد به طور مستقیم دسترسی پیدا کند. مصاحبه مانند یک مجرا به سمت داده عمل نموده و تفکرات شخصی را نقل قول می کند.

گروه کانونی

در این روش یک گروه از مصاحبه کنندگان و مصاحبه شوندگان را تشکیل شده و سوالی مطرح گردیده تا اعضای این گروه درباره این سوال بحث نمایند. پویایی، مذاکرات، عقاید و جواب های گروه سبب می شود تا به سوال طرح شده جواب داده شده و پژوهشگر این جواب را ثبت نماید.

مشاهدات شرکت کنندگان

این روش تحقیق پژوهشگر را ملزم می کند تا خود را در موقعیت گروه قرار داده و به دقت سوژه تحقیق را مشاهده نموده و یادداشت برداری کند. سوژه تحقیق می تواند شامل توصیفات افراد، عقاید شخصی و … باشد.

تحلیل محتوا

تحلیل محتوای یک متن یا ویدیو باعث می گردد تا درک بهتری از تحقیق حاصل گردد. این روش تحقیق کیفی بررسی می کند که چگونه کلمات، اشکال، تصاویر و متن معانی خود را منتقل می نمایند. تحلیل محتوا با تحلیل دقیق سوژه تحقیق، پژوهشگر را به کدها و دسته بندی هایی جدید می رساند.

این لیست همه روش های تحقیق کیفی را بیان نکرده، اما تلفیقی از محبوب ترین روش های تحقیق کیفی را ذکر نموده است. در دنیای امروز با پیشرفت های فناوری، تکنولوژی هایی مانند دوربین های فیلمبرداری، دستگاه های ضبط صوت و تصویر و دیگر ابزارها به فرآیند جمع آوری داده های کیفی کمک نموده و به عنوان عناصری مازاد بر روش های فوق ظاهر گردیده اند. علاوه بر این، فضای مجازی راه های جدیدی برای تحلیل داده های تحقیق خلق کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *