چاپ مقاله--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

چاپ مقاله در مجلات علمی

چاپ مقاله--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

حرفه پژوهش به ایستادگی و سماجت نیاز دارد و بیشتر پژوهشگران بسیاری از شبها بی خوابی را تحمل نموده تا تحقیق خود را انجام داده و نتایج پژوهش را به رشته تحریر در آورند. از آن جایی که در دنیای آکادمیک از شما به عنوان پژوهشگر انتظار می رود تا مقاله خود را سریع تر به چاپ برسانید، چگونگی چاپ مقاله در مجلات علمی، بیشترین نگرانی شما را تشکیل می دهند. اگر چه گاهی اوقات، انجام مقاله های پژوهشی نیازمند صرف زمانی بیشتر از یک سال و شاید چند سال می باشد، این بدان معنا نیست که شما تا اتمام انجام مقاله، چیزی برای چاپ ندارید.

انواع مختلفی از پژوهش وجود دارند که انجام بعضی از آنها نیازمند انجام مقاله پژوهشی (منابع اولیه) و انجام بعضی دیگر بر اساس مقاله های چاپ شده (منابع ثانویه) می باشد. بسیار مهم است که دیدی شفاف از انواع مختلف مقاله های قابل چاپ در مجلات علمی داشته باشید. این امر به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید نوع مقاله ای که برای تحقیق شما مناسب می باشد را شناسایی نموده و مقاله خود را چاپ کنید.

انواع مقاله در رشته های مختلف، متفاوت می باشد. برای مثال، یک کارآزمایی بالینی فقط در رشته های علوم پزشکی قابل انجام می باشد، در حالی که تحقیق تجربی در رشته های علوم اجتماعی بیشتر متداول می باشد. به یاد داشته باشید که همه مجلات علمی، همه نوع مقاله ای را چاپ نمی کنند. بنابراین، بیشتر مجلات، دستورالعمل هایی برای انواع مقاله هایی که چاپ می کنند در اختیار نویسندگان قرار می دهند. شما می توانید این دستورالعمل ها را در قسمت راهنمای نویسندگان وبسایت مجلات علمی مطالعه کنید. اگر مجله خاصی را برای چاپ مقاله خود مدنظر دارید، می بایست نوع مقاله ای که آن مجله چاپ می کند را بررسی کنید.

بعضی از انواع مقاله هایی که در مجلات علمی قابلیت چاپ دارند را در ذیل ملاحظه می کنید:

مقاله پژوهشی (Original research Article)

این نوع مقاله شامل فرضیه، زمینه، روش، تفسیر یافته ها و بحث و نتیجه گیری تحقیق می باشد. تعداد کلمات مقاله های پژوهشی بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کلمه می باشد و در بعضی از مجلات گاهی اوقات تا ۱۲۰۰۰ کلمه نیز می رسد. انجام این نوع مقاله به مقدار زیادی زمان نیاز دارد.

مقاله مروری (Review article)

مقاله مروری تحلیلی انتقادی و مقایسه ای از مقاله های چاپ شده در یک رشته ارائه داده و نواقص و مشکلات ادبیات تحقیق آن رشته را شناسایی نموده و پیشنهاداتی برای تحقیقاتی بیشتر در آینده ارائه می نماید. از آن جایی که این نوع مقاله هیچ داده ای تولید نمی کند، به عنوان یک منبع ثانویه تحقیق لحاظ می گردد. تعداد کلمات مقاله مروری با توجه به رشته و مجله متغیر می باشد.

مطالعه موردی بالینی (Clinical case study)

مطالعه موردی بالینی--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

این نوع مقاله جزئیات بیماری بیماران واقعی را ارائه می دهد. معمولا این نوع مقاله کمک قابل توجهی برای پیشبرد علم پزشکی دارد. از این نوع مقاله انتظار می رود تا علائم، تشخیص و درمان بیماری ها را مورد بررسی قرار دهد. این نوع مقاله به عنوان یک منبع اولیه تحقیق در نظر گرفته می شود و تعداد کلمات آن تقریبا نصف کلمات یک مقاله پژوهشی می باشد. انجام این نوع مقاله به مقدار زیادی تجربه عملی نیاز دارد و به همین دلیل برای آنهایی که در ابتدای حرفه پژوهش هستند اصلا مناسب نیست.

کارآزمایی بالینی (Clinical trial)

این نوع مقاله هم مخصوص رشته های علوم پزشکی می باشد و روش شناسی، اعمال و نتایج یک تحقیق کنترل شده را که جامعه آماری آن معمولا گروه های بزرگ بیماران می باشند، توصیف می کند. تعداد کلمات مقاله های کارآزمایی بالینی تقریبا با تعداد کلمات مقاله های پژوهشی برابر می باشد. این نوع مقاله هم نیازمند تجربه زیاد به همراه رعایت دقیق اصول اخلاقی می باشد. این نوع مقاله برای پژوهشگران با تجربه مناسب می باشد.

دیدگاه (Perspective)، اظهارنظر(Opinion) و گزارش رویداد (Commentary)

این نوع مقاله، مرور مفاهیم بنیادین یک رشته علمی می باشد. معمولا دیدگاه (Perspective)، دیدگاه های شخصی که به صورت انتقادی به یک رشته نظر می کنند را ارائه می دهد. یک دیدگاه می تواند مرور یک مفهوم و یا چند مفهوم مرتبط باشد. این نوع مقاله به عنوان منبع ثانویه تحقیق لحاظ می شود و تعداد کلمات آن تقریبا ۲۰۰۰ کلمه می باشد.

اظهارنظر(Opinion)ن آن دیدگاه نویسنده راجع به تفسیر، تحلیل یا روش های یک تحقیق را ارائه می دهد. این نوع مقاله به نویسنده اجازه می دهد تا در مورد نقاط قوت و ضعف یک نظریه یا فرضیه اظهارنظر نماید. معمولا اظهارنظر مبنایی انتقادی داشته و توسط شواهد و مدارکی پشتیبانی می گردد. این نوع مقاله بحث بر مسائل جاری علوم را ترویج می کند. تعداد کلمات این نوع مقاله نیز کم می باشد.

گزارش رویداد (Commentary) مقاله کوتاه با تعداد ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه نگاهی انتقادی به مقاله، کتاب یا گزارشی که پیشتر چاپ گردیده است، دارد تا جنبه های مختلف آنها را برجسته نماید.

نقد کتاب یا کتاب گزاری (Book review)

نقد کتاب یا کتاب گزاری (Book review) در بیشتر مجلات چاپ می شوند. هدف از این نوع مقاله ارائه دید و اظهار نظری درباره کتابی است که به تازگی چاپ شده است. کتاب گزاری مقاله کوتاهی است که مطالعه آن زمان زیادی نمی برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *