کریستال های دو بعدی--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

آخرین دستاوردهای علمی در حوزه تامین انرژی پاک

کریستال های دو بعدی--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

مقاله مشترک دکتر محمد زیرک عضو هیات علمی گروه فیزیک با استادان دانشگاه شریف و پوهانگ کره جنوبی در زمینه نانوفناوری و تامین انرژی تحت عنوان Two-dimensional materials in semiconductor photoelectrocatalytic systems for water splitting در مجله معتبر Energy & Environmental Science از انتشارات Royal Society of Chemistry انگلستان در تاریخ دهم اکتبر ۲۰۱۸ چاپ شد. این مجله دارای IF=30.067 و جزو ۳ مجله برتر در زمینه مربوطه می باشد و دارای رتبه Q1 در نشریات علمی است.

این کار از طریق همکاری با دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه پوهانگ کره جنوبی طی یک دوره فشرده دو ساله به ثمر رسیده است. در این مقاله دو مقوله مهم در حوزه نانوفناوری و تامین انرژی مورد بررسی دقیق و جامع قرار گرفته است.

دکتر زیرک در شرح این پروژه تحقیقاتی اینچنین آورده است: یکی ازمهمترین دغدغه های امروزه بشر بحث تامین سوخت و انرژی آینده است. گاز هیدروژن به عنوانی سوختی پاک بعنوان جایگزین سوخت های فسیلی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. تهیه مقرون به صرفه این سوخت در مقیاس وسیع از طریق تجزیه آب در حضور فتوکاتالیست ها و تحت نور خورشید (آب دریا و نور خورشید هر دو از منابع رایگان طبیعت هستند)، یکی از اهداف بسیار مهم دانشمندان حوزه نانوفناوری است، که در صورت موفقیت  تحولی بسیار عظیم در حوزه تامین انرزی ایجاد خواهد شد. بررسی و توسعه نانوفتوکاتالییست های پیشرفته از حوزه های مورد توجه در این زمینه است. نانوبلورهای دوبعدی از مواد بسیار امیدوار کننده برای دست یابی به فتوکاتالیست های موثر برای تجزیه آب هستند.

در این مقاله آخرین دستاوردهای علمی در زمینه مهمترین بلورهای دوبعدی  یعنی گرافن، دی­کالکوژن­های فلزات واسطه و کربن نیترید گرافیتی به طور دقیق و جامع گردآوری و بحث شده است. ظرفیت های این مواد برای تجزیه موثر آب، به همراه معایب و چالش­های آنها به دقت نظر بررسی  شده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *