پیگیری وضعیت مقاله در سیستم آنلاین ارسال مقاله مجلات

بیشتر مجلات دارای سیستم آنلاین ارسال مقاله هستند که سرعت ارسال مقاله را برای نویسندگان بیشتر نموده و این کار را آسانتر ساخته است. سیستم های قدیمی ارسال فیزیکی مقاله به مجلات منسوخ گردیده اند و طبیعتا موانع همراه با آن هم از میان برداشته شده است. علاوه بر این سیستم آنلاین، نیاز به ارسال ایمیل های متعدد به مجلات را مرتفع ساخته است و نویسندگان دیگر نیازی تا به جستجو در پوشه دریافتی ایمیل خود برای یافتن نسخه های متعدد مقاله بپردازند.

بنابراین می بایست این مزیت سیستم آنلاین را در نظر گرفت که دیگر نویسندگان، پیشنهادات مجله برای تغییر و اصلاح مقاله را که قبلا به صورت ایمیل دریافت می کردند، را از دست نمی دهند. هنگامی که مقاله ای به مجله ارسال گردید، سیستم پیگیری آنلاین مقاله مجلات به نویسندگان اجازه می دهند تا سفری را با مقاله خود آغاز نمایند. نویسندگان پس از ارسال مقاله، اضطراب فراوانی را تجربه می کنند و این امر طبیعی است که هر لحظه که تمایل داشته باشند، بتوانند از وضعیت مقاله خود در مجله مربوطه آگاه گردند.

در حالی که بیشتر مجلات برای قالب و فرمت مقاله دستورالعمل هایی را در قسمت راهنمای گنجانده اند، به ندرت راهنمایی را برای نحوه عملکرد سیستم آنلاین مجله مشخص نموده اند. در نتیجه گاهی اوقات درک وضعیت های خاص مقاله در سیستم آنلاین برای نویسندگان دشوار می گردد و همین امر باعث افزایش اضطراب آنها می گردد. همچنین هنگامی که مقاله مدت زمان زیادی در یک وضعیت قرار می گیرد یا وضعیت مقاله در سیستم آنلاین به طور نامنظم در موقعیت های گوناگون قرار گیرند، استرس و اضطراب دامنگیر نویسندگان خواهد شد.

این نوشتار بر آن است تا به شرح وضعیت های مختلف مقاله در سیستم آنلاین و معانی آن بپردازد.

Manuscript submitted

این وضعیت بدین معنی است که مقاله با موفقیت به مجله ارسال گشته است و همچنین این وضعیت توسط نویسنده تایید شده است. معمولا در این هنگام قبل از دریافت مقاله توسط سردبیر، فرمت و قالب مقاله توسط کارمندان مجله بررسی می گردد.

Editor Invited

این مرحله اختیاری است و ممکن است که همه مجلات دارای این گام نباشند. این مرحله بدین معنی است که مقاله در اختیار سردبیر قرار گرفته است و می بایست منتظر پذیرش سردبیر بود.

With Editor

این وضعیت بیانگر این است که سردبیر مسئولیت یک مقاله را بر عهده گرفته است. در این مرحله سردبیر بررسی ابتدایی مقاله را کامل می کند و اگر مقاله استانداردهای مجله را دارا باشد، برای داور ارسال می گردد. اگر مقاله با حوزه مطالعاتی مجله مطابقت نداشته یا استانداردهای مجله را رعایت نکرده باشد، در همین مرحله مقاله برگشت می خورد. در چنین مواردی ممکن است نویسنده وضعیت “Decision in Process” را مشاهده کند و احتمالا ظرف مدت چند روز از وضعیت رد مقاله آگاه می گردد.

Reviewer Invited

این گام نیز اختیاری است و ممکن است همه مجلات دارای این مرحله نباشند. هنگامی که مقاله ای از مرحله بررسی اولیه با موفقیت عبور کرد، سردبیر به دنبال داوران مناسب برای داوری مقاله مذکور می باشد. هنگامی که سیستم وضعیت “Reviewer invited” را نشان داد، سردبیر از چند داور برای داوری مقاله دعوت به عمل آورده است اما آنها هنوز دعوت داور را نپذیرفته اند. گاهی اوقات ممکن است سیستم برای مدتی وضعیت “Reviewer invited” را نشان دهد و سپس دوباره به وضعیت “With Editor” برگردد. این بدین معنی است که داوران پیشنهاد مجله برای داوری مقاله را رد کرده اند و سردبیر می بایست افراد دیگری را برای داوری مقاله جستجو کند.

Under Review

این وضعیت بدین معنی است که مقاله تحت داوری قرار گرفته است. داوران، دانشمندان پرمشغله ای هستند که داوری نیز جزء خدمات افتخاری این دانشمندان محسوب می گردد که نیاز به بررسی موشکافانه مقاله دارد. بنابراین می توان این مرحله را جزء زمانبرترین مراحل فرایند داوری مجلات در نظر گرفت. با توجه به مجله و حوزه مطالعاتی مقاله، این مرحله می تواند از یک ماه تا بیش از یک سال طول بکشد.

Required Reviews Complete

این مرحله بیانگر اتمام کار داوران و ارسال نتیجه داوری به هیئت تحریریه است. گاهی اوقات پس از اتمام کار داوران، ممکن است که سردبیر احساس کند که مقاله به داوری بیشتری نیاز دارد. در چنین مواردی ممکن است که وضعیت مقاله به “Under Review” برگردد. بنابراین اگر چنین اتفاقی افتاد، شگفت زده نشوید. هنگامی که داوری نهایی کامل شد، سیستم آنلاین وضعیت “Required Reviews Complete” را نشان می دهد.

Decision in Process

این مرحله بدین معنی است که سردبیر بر اساس نظرات خود و داوران در حال تصمیم گیری برای پذیرش یا رد مقاله است. اگر نیاز بود، در این مرحله سردبیر با هیئت تحریریه مجله نیز مشورت می نماید. هنگامی که این وضعیت نمایش داده شد، عموما تا چند روز نویسندگان از تصمیم سردبیر آگاه می گردند. با این حال در بعضی از موارد استثنایی ممکن است که این مرحله تا چند هفته طول بکشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که سردبیر مشغله زیادی داشته باشد و مقالات زیادی در صف تصمیم گیری برای پذیرش یا رد وجود داشته باشند.

Revise

در این مرحله با توجه به نظرات داوران مجله از نویسنده می خواهد که اصلاح جزئی یا کلی در مقاله اعمال نماید. معمولا مجله با توجه به ماهیت اصلاحات و حوزه مطالعاتی به نویسنده از چند هفته تا چند ماه فرصت برای اصلاح مقاله در نظر می گیرد. در این گام نویسنده می تواند پیشاپیش تقاضای تمدید مهلت زمانی را داشته باشد. طی این مرحله نویسنده می بایست به یکایک نظرات داوران پاسخ دهد و تا پیش از به سر آمدن مهلت زمانی مقاله اصلاح شده را برای مقاله ارسال کند.

Revised Manuscript Submitted

این مرحله بدین معنی است که نویسنده مقاله اصلاح شده را برای مجله ارسال نموده و مجله در حال بررسی فرمت و قالب مقاله می باشد.

Author Declines to Revise

این وضعیت نشان می دهد که بر روی کلیدی در سیستم کلیک کرده است که نشان دهنده عدم علاقه او برای ارسال مقاله اصلاح شده به مجله می باشد. به عبارت دیگر، نویسنده آمادگی اصلاحات پیشنهادی مجله را ندارد و تمایل دارد تا مقاله خود را باز پس بگیرد.

Completed Withdrawal

اگر نویسنده ای تصمیم بگیرد که مقاله خود را باز پس بگیرد، هنگامی که نویسنده تقاضای بازپس گیری مقاله را از مجله داشته باشد و سردبیر هم با آن موافقت نماید، آنگاه فرایند بازپس گیری مقاله (Withdraw) کامل می گردد. به یاد داشته باشید که دریافت یک ایمیل از سردبیر مبنی بر تایید بازپس گیری مقاله قبل از ارسال آن به مجله ای دیگر، ضروری است. در غیر این صورت، ارسال مقاله به مجله دیگر مانند ارسال همزمان مقاله به دو مجله در نظر گرفته می شود.

Completed Reject

هنگامی که نویسنده اصلاحات درخواستی سردبیر و داوران مجله را بر روی مقاله خود اعمال نمود، آنگاه تصمیم نهایی یا پذیرش یا رد مقاله خواهد بود. در مواردی که سردبیر از اصلاحات اعمال شده رضایت نداشته باشد، مقاله رد می گردد. این وضعیت بیانگر آن است که سردبیر با توجه به اصلاحات صورت گرفته توسط نویسنده و پاسخ های او به نظرات داوران به این نتیجه رسیده است که مقاله می بایست رد شود.

Completed Accept

این وضعیت نشان می دهد که سردبیر از اصلاحات اعمال شده بر روی مقاله رضایت داشته و تصمیم نهایی خود را مبنی بر پذیرش مقاله گرفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *