دنیای شگفت انگیز شکلات!

همانطور که هم اکنون نشسته ام و در حال نگارش این نوشتار هستم، شکلات داغ خود را مزه مزه می کنم. هیچ گاه نمی توانم حس قدردانی خود را نسبت به بومیان قاره آمریکا که دانه های کاکائو را ۱۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح کشف کردند، پنهان کنم. آزتک ها و مایاها این دانه ها را به همراه آب جوش ترکیب نموده و به آن چاشنی وانیل، فلفل تند یا عسل را اضافه نمودند.

اگر چه اروپایی ها با کشف قاره آمریکا در قرن شانزدهم میلادی با درخت کاکائو آشنا شدند، تا قرن ۱۸ میلادی کاکائو بین اروپایی ها محبوبیتی نداشت تا این که در این زمان فرآیند ویژه ای طعم تلخ آن را از بین بردند و شکلات را اختراع کردند.

امروزه در فرهنگ ما ایرانیان نیز شکلات جای خود را باز نموده و تقریبا می توان در همه کافی شاپ ها و فروشگاه ها آن را تهیه نمود. شکلات به یکی از محبوب ترین مواد تشکیل دهنده دسرها تبدیل شده است و دوستداران شکلات که می خواهند وزن خود را کم کنند می دانند که به دلیل حفظ سلامت خود می بایست از دسرهای خوشمزه شکلاتی دست بکشند.

در حالی که به دلیل وجود کالری بالا، شکر و چربی در شکلات این ماده برای سلامتی مضر شناخته شده است، پژوهش های صورت گرفته بر روی این ماده از مصرف شکلات در مقادیر کم پشتیبانی می نمایند. اگر از طرفداران شکلات تلخ هستید و می توانید با مصرف کم این ماده غذایی کنار بیایید، مطمئنا از دانستن مزایای بیشمار آن مانند غلظت بالای آنتی اکسیدان ها، کاهش فشار خون و کاهش کلسترول هیجان زده خواهید شد.

شواهد نشان می دهد با مصرف شکلات تلخ، ترشح سروتونین در مغز افزایش یافته و فرد احساسی خوب و شادی را تجربه می کند.

بسیاری از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که درگیر پژوهش و انجام پایان نامه می باشند، افرادی جوان هستند که درباره احتمال وجود بیماری های قلبی زیاد احساس نگرانی نمی کنند. نگرانی عمده درباره عادات غذایی دانشجویان به مصرف شکلات با درصد چربی بالا باز می گردد، اما شکلات تلخ دارای سه نوع چربی می باشد که فقط یک نوع آن (پالمیتیک اسید که ۳۰ درصد چربی شکلات را تشکیل می دهد) ریسک بیماری های قلبی – عروقی را افزایش می دهد. دو نوع دیگر چربی تشکیل دهنده شکلات، اسید اولئیک (که چربی سالمی است و در روغن زیتون هم یافت می شود) و اسید استئاریک (که یک نوع چربی اشباع شده با تاثیر خنثی در سطح کلسترول است) می باشند.

اگر تمایل دارید تا شکلاتی را میل نمایید که از مزایای آن نیز منتفع گردید، حتما به سراغ شکلات تلخ بروید. اگر می خواهید حس خوبی را تجربه نمایید، شکلات با مغز آجیلی را امتحان نمایید.

همچنین در حالی که ترکیب شکلات و نوقا همراه با کارامل خوش طعم می باشد، ارزش غذایی آن بسیار کم است و مقدار کالری آن نیز زیاد می باشد. در ضمن دانشمندان توصیه می کنند تا از مصرف شیر به همراه شکلات پرهیز نمایید، زیرا شیر مانع از جذب آنتی اکسیدان موجود در شکلات می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *