معمول ترین دلایل رد مقاله

رد مقاله -- موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

در فرآیند چاپ مقاله، رد شدن مقاله امری معمول می باشد. حتی پژوهشگرانی در بالاترین سطح علمی با چنین امری مواجه می گردند. چندین مطالعه بر روی دلائل رد مقاله انجام گردیده است و در ذیل معمول ترین دلائل درد مقاله لیست گردیده است:

عدم وجود نوآوری

۱- نتایجی که قابل تعمیم پذیری نیستند.

۲- استفاده از روش هایی که به دلیل فناوری ها و تکنیک های جدید منسوخ گردیده اند.

۳- تحلیل های ثانویه ای که یافته ها را توسعه داده و یا تکرار نماید بدون این که به دانش چیزی اضافه کند.

۴- مطالعاتی که دانشی که شناخته شده را گزارش داده ولی این دانش را با زمینه جغرافیایی، جمعیتی یا فرهنگی جدید توسعه داده و به عنوان یک نوآوری معرفی می نماید.

۵- نتایجی که قدیمی، قابل پیش بینی و بدیهی هستند.

۶- نتایجی که دلالت های بالینی، نظری و کاربردی ندارند.

یکی از مجلات برجسته ایالات متحده آمریکا، نیویورک تایمز، به این حقیقت اذعان کرد که معمولا سردبیران مجلات ترجیح می دهند تا پژوهش های جدید و پیشگامانه را چاپ کنند. مجلات علمی به طور پیوسته منتظر دریافت مقالاتی با پژوهش های تازه و مهیج هستند. بسیاری از نویسندگان تمایل دارند تا از عبارتی مانند “این پژوهش تاکنون انجام نشده است” استفاده کنند تا از اهمیت مقاله خود سخن بگویند. چنین جملاتی کافی نیستند زیرا پژوهش می بایست در زمینه ای وسیع تر مورد بررسی قرار گیرد.

نویسندگان برای نشان دادن اهمیت مقاله خود می بایست دلائل خاصی بیاورند، برای مثال، این پژوهش می تواند بر روی مداخله پزشکی خاصی تاثیر بگذارد، این تحقیق بر روی سیاستی خاصی تاثیرگذار خواهد بود یا این پژوهش عقیده یا نظر مرسومی را تغییر می دهد.

عدم تطابق با حوزه های مطالعاتی مجله

عدم تطابق مقاله و مجله--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

۱- یافته هایی که مورد علاقه مخاطبین محدود و خاصی هستند و این مجله تعاملی با این مخاطبین ندارد.

۲- مقالاتی که موضوع آنها در محدوده اهداف و چشم اندازهای مجله نباشد.

۳- موضوعاتی که مورد علاقه مخاطبین مجله نباشد.

۴- مقالاتی که از قالب های مخصوص مجله پیروی نکند (برای مثال، گزارش موردی ارسال شده به مجله ای که به هیچ عنوان گزارش موردی چاپ نمی کند).

بسیاری از مقالات قبل از این که به فرآیند داوری برسند، رد می شوند، به این دلیل که برای مخاطبین مجله مناسب نیستند و یا با اهداف و چشم اندازهای مجله تطابق ندارند. برای این که به این دلیل مقاله شما رد نگردد می بایست برای انتخاب مجله مناسب برای ارسال مقاله وقت بگذارید. شما می توانید با ایجاد لیستی از مجلات، تعداد محدودی مجله برای ارسال مقاله به آنها انتخاب نمایید.

خطا در طرح تحقیق

۱- سوال تحقیق ضعیف

۲- مفهوم سازی ضعیف روش پاسخ به سوال تحقیق

۳- انتخاب روش ضعیف و غیر قابل اعتماد

۴- انتخاب روش و مدل اشتباه که برای حل مشکل مورد مطالعه مناسب نیستند

۵- تحلیل های آماری نامناسب

۶- استفاده از داده های ناکامل یا غیر قابل اعتماد

۷- استفاده از ابزار نامناسب یا غیر استاندارد

۸- استفاده از نمونه های انتخابی نامناسب یا کوچک

حتی مقاله ای که بسیار خوب نگاشته شده باشد نیز از خطا در طرح تحقیق مصون نیست. در واقع، این مشکلی اساسی است که می بایست در مراحل ابتدایی تحقیق، زمان مفهوم سازی پژوهش حل گردد. بهترین راه برای عدم ارتکاب چنین خطاهایی، مطالعه کامل ادبیات تحقیق برای انتخاب بهترین روش برای تحقیق می باشد.

نگارش و سازماندهی ضعیف

۱- توصیف ناکافی روش تحقیق

۲- بحث هایی که فقط نتایج را تکرار می کنند و آنها را تفسیر نمی کنند.

۳- توضیح ناکافی منطق تحقیق

۴- ادبیات تحقیق ناکافی

۵- نتیجه گیری که توسط داده های تحقیق پشتیبانی نگردند

۶- ناکامی در قراردادن تحقیق در زمینه ای وسیع

۷- مقدمه ای که زمینه مسئله تحقیق را به خوبی پوشش ندهد

بسیار مهم است که نویسندگان بحثی مجاب کننده و منطقی در مقاله خود ارائه نمایند. شما می بایست مخاطبین مقاله را از طریق نگارش قانع نمایید که پژوهش تان مهم بوده است.

آماده سازی ناکافی مقاله برای ارسال به مجله

آماده سازی ناکافی مقاله--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

۱- عدم رعایت دستورالعمل های مجله

۲- استفاده از جملات ناواضح و غیر دقیق

۳- عنوان، چکیده و یا cover letter که مجاب کننده نباشند

۴- استفاده بیش از حد اصطلاحات

۵- تعداد زیاد خطاهای بر اثر بی دقتی مانند دستور زبان ضعیف و یا اشتباهات املایی

۶- طراحی ضعیف اشکال و جداول

بیشتر نویسندگان غیر انگلیسی زبان با مشکلی دیگر نیز مواجه می گردند: داوران مجله بین محتوای مقاله و سبک نگارش تمایزی قایل نمی شوند. بنابراین ممکن است که مقاله علیرغم وجود پژوهشی با کیفیت بسیار بالا با نظرات منفی مواجه گردد.

با این حال، تمامی مشکلات موجود در این دسته بندی با استفاده از دوستی انگلیسی زبان، یک همکار یا موسسه علمی پژوهشی فخر رازی به راحتی قابل حل هستند.

دلائلی که مربوط به کیفیت مقاله نیستند.

کیفیت پایین مقاله تنها دلیل رد آن نمی باشد. بعضی از فاکتورهای اساسی نیز می تواند بر روی تصمیم مجله برای پذیرش و یا رد مقاله تاثیر بگذارند.

محدودیت تعداد مقالات در یک شماره چاپ

رد مقالات با کیفیت بالا امری غیر معمول نیست و دلیل اصلی آن نیز محدودیت تعداد مقالات در یک شماره چاپ می باشد. مجلات تعداد محدودی موضوع که نشان دهنده چشم اندازهای کامل مجله باشد را چاپ می کنند. به خصوص سردبیران مجلاتی که فقط نسخه هاردکپی چاپ می کنند به دلیل محدودیت تعداد مقالات چاپ شده در هر شماره، می بایست مقالات را بر اساس تعداد برای چاپ انتخاب نمایند. مجلات Open Access برای چاپ مقالات در یک شماره از محدودیت کمتری برخوردارند.

تجربه و کیفیت داوران مجله

کیفیت داوری مجلات بر اساس تجربه داوران، زمینه آموزشی و علائق پژوهشی آنها و … متفاوت می باشد.

حجم ارسال مقاله به مجله

مجلاتی که تعداد زیادی مقاله دریافت می کنند، تعداد زیادی مقاله نیز رد می کنند. برای مثال مجله Nature به طور متوسط سالانه ۱۰۰۰۰ مقاله دریافت می کند و به همین دلیل گاهی اوقات مقالاتی با کیفیت بسیار بالا را نیز رد می کند.

سیاست های تصمیم گیری مجله

سیاست های تصمیم گیری مجله--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

این امر بین مجلات بسیار متفاوت می باشد. برای مثال، بعضی از مجلات، مقالاتی که به اصلاح زیاد نیز نیاز داشته باشند را رد می کنند، در حالی که دیگر مجلات حاضرند تا برای اطمینان از کیفیت مقاله فرآیند داوری را دوباره تکرار نمایند.

نیاز سردبیر به چیزی خاص در زمانی به خصوص

گاهی اوقات، سردبیران مجلات تمایل دارند تا مقالات با موضوعات داغ روز را به دلیل تمرکز زیاد بر روی آن موضوعات در شماره چاپ به خصوصی چاپ نمایند.

دریافت مقالاتی با موضوعات یکسان

در چنین مواردی مجله تنها یکی از مقالات را چاپ می کند و رد دیگر مقالات تنها به دلیل یکسان بودن موضوع آنها بوده است.

جمع بندی

دلائل زیادی برای رد مقالات ارسالی به مجلات وجود دارد، بعضی از آنها به خاطر کیفیت پژوهش و بعضی دیگر به دلیل عدم تطابق با حوزه مطالعاتی مجلات رد می گردند. علاوه بر این، رد مقالات با کیفیت بالا به دلیل محدودیت تعداد مقالات در یک شماره امری غریب نیست. دلائل فوق الذکر بعضی از متداول ترین دلائل رد مقالات می باشند ولی تنها دلائل رد مقالات محسوب نمی گردند. از دیگر دلائل رد مقاله می توان به عدم رعایت اخلاق پژوهش، سرقت علمی و … اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *