۸۰ درصد موفقیت در انجام پایان نامه، محصول خودنمایی است!

یکی از محبوب ترین نقل قول هایی که تاکنون شنیده ام توسط “وودی آلن” بیان شده است: “۸۰ درصد زندگی خودنمایی است.” بسیاری از اوقات – دوره کارآموزی مقطع کارشناسی، انجام پایان نامه، انجام مقاله، چاپ مقاله، چاپ کتاب و دریافت پیشنهاد شغلی – این نقل قول برایم حقیقت داشته است.

شخصا در پنج سال گذشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به عنوان نویسنده مسئول مشغول نگارش مقاله بوده ام و با این تجارب به این باور رسیده ام که مشکل ترین قسمت انجام پایان نامه، تحلیل داده ها و کامل نمودن یک آزمایش، شروع کار و نشان دادن خود است.

چه چیزی باعث می گردد تا از نگارش جملات اولیه در صفحه، اصلاح مقاله ای طولانی یا تحلیل داده هایی پیچیده دست بکشیم؟ خیلی ساده است: ترس. ترس از صحیح انجام ندادن کارها، ناامید کردن خود، استاد راهنما و حتی خانواده.

۱۵ دقیقه شروع هر چیز تازه ای که با آن آشنایی نداریم، شبیه به وارد شدن به یک استخر با آب سرد در یک روز داغ تابستانی است. ابتدا با انگشتان پا آب را لمس می نمایید و سپس به تدریج – احتمالا با اکراه – و آهسته راه خود را در آب باز می کنید تا زمانی که نیم تنه پایین شما داخل آب قرار بگیرد. در این زمان می بایست تصمیم بگیرید که از آب خارج شوید یا در داخل آب شیرجه بزنید. بیشتر ما گزینه دوم را انتخاب می کنیم، به این دلیل که اگر از آب خارج شویم یخ می زنیم، بنابراین ترجیح می دهیم که به راه خود ادامه دهیم و به طور کامل خود را به آب سرد بسپاریم.

انجام پایان نامه – یا تحلیل داده یا سازماندهی و شروع آزمایشی جدید – تجربه ای بسیار مشابه با تجربه مثال بالاست. اولین ۱۵ دقیقه سراسر ناهمواری و عدم قطعیت است، با این حال در این مرحله ناامید نشوید و شروع به خودنمایی کنید. با گذشت هر دقیقه از انجام کار پیش رویتان، به نقطه ای که چاره ای جز شیرجه ندارید، نزدیکتر می گردید. در این نقطه با توجه صددرصدی که به کارتان دارید، جریان کار به شما غلبه می کند. این همه به این خاطر است که شما جرئت خودنمایی داشته اید و توانسته اید ۱۵ دقیقه از منطقه امن ذهنی خود فاصله بگیرید. در این زمان حتما از خودتان قدردانی کنید و به کارتان ادامه دهید.

این هفته ۱۵ دقیقه از زمان هر روز خود را به نوشتن اختصاص دهید. این ۱۵ دقیقه می تواند به انجام پایان نامه، انجام مقاله، نگارش Cover Letter و یا به هر چیز دیگری که با پژوهش یا یافتن شغل دلخواه تان مرتبط است، اختصاص یابد. تا به حال طی ۱۵ دقیقه چه مقدار کار انجام داده اید؟ پس از ۱۵ دقیقه چقدر میلتان به ادامه کار افزایش یافته است؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *