جستجوی منابع--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

تکنیک های جستجوی منابع تحقیق

جستجوی منابع--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

در این نوشتار با تکنیک های جستجوی اطلاعات مربوط به ادبیات تحقیق آشنا خواهید شد. این بخش برخی نکات و منابع مربوط به جستجو را معرفی می کند. قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب عنوان مقاله یا پایان نامه خود، لازم است با انجام تحقیقاتی با مبانی موضوع خود آشنا شوید. این کار به شما در اصلاح عنوان تحقیق کمک خواهد کرد.

در تمام مراحل برنامه ریزی و انجام پژوهش، طیف وسیعی از جستجو در حوزه های کاملاً عمومی تا بسیار خاص را انجام خواهید داد. از آن جایی که امروزه اطلاعات زیادی در دسترس است، بزرگترین چالش شما این است که به نحو موثری از زمان استفاده کنید. اطلاعات به راحتی از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند، اما همین امر چالش های خود را برای جستجو، بررسی، ارتباط، تصمیم گیری، تفکیک کیفیتی، سازماندهی و استفاده از اطلاعات به طور مناسب را به همراه دارد. بنابراین داشتن مهارت های مناسب در زمینه جستجو، و همچنین تکنیک هایی برای ضبط و سازماندهی یافته‌های تان ضروری است.

از کتابخانه و دیگر منابع داخلی آن استفاده کنید.

برای شروع، جستجوی کلمات کلیدی در کاتالوگ کتابخانه گزینه ای مناسب است. اگر جستجوی مقالات را با جستجوی کلمات کلیدی شروع می‌کنید، آماده باشید تا با میزان «نتایج» غیر منتظره ای روبرو شوید. اگر نتایج بیش از حد زیاد بدست آمد، بدین معنی است که احتمالا معیارهای جستجوی شما بیش از حد گسترده می باشد؛ اگر نتایج خیلی کم باشند نیز به این معنی است که معیارهای جستجو خیلی محدود بوده اند. ممکن است لازم باشد تا درباره انتخاب موضوع خود مجدداً تصمیم بگیرید. در این مرحله می توانید از یک کتابدار کمک بگیرید.

کارکنان کتابخانه برای پاسخ‌دهی به پرسش های عمومی به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین (از طریق ایمیل یا فرم آنلاین) در دسترس هستند. اگر موضوع شما خاص باشد کتابداران رشته های مختلف یا متخصصان آن موضوع ، معمولا بهترین افراد برای کمک هستند. از کتابدار کتابخانه دانشگاه خود کمک بگیرید و برای بحث در مورد پرسش های خود وقت ملاقات گرفته و سوالات خود را از قبل آماده کنید.

 • در مورد سوالات خود فکر کرده و پیش از مصاحبه آنها را یادداشت کنید.
 • اگر در مورد یک مجله یا گزارشی خاص سوال دارید ، زمان کافی برای پیدا کردن نشریات را در نظر بگیرید، زیرا ممکن است لازم باشد این منابع از کتابخانه دیگری به امانت گرفته شود.

اگر در مورد جستجوی منابع سوال دارید با پرسش در مورد کلمات و اصطلاحات کلیدی شروع کنید. کتابدار ممکن است در مورد سایر عبارات کلیدی مفید برای جستجوی شما ایده های بهتری ارائه دهد.

چگونه یک کتابدار می‌تواند در انتخاب موضوع به شما کمک کند؟

کتابدار--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

این مهارت کتابدار است که می تواند در شناسایی پایگاه های کتابشناسی مربوطه برای جستجو و شناسایی مواد مناسب به شما کمک کند. کمک کتابدار همچنین می تواند در موارد زیر مفید باشد:

 • توضیح استراتژی های جستجو
 • شناسایی کلمات کلیدی
 • توضیح در مورد اصطلاحات مربوط به موضوع
 • توضیح در مورد مجموعه اطلاعات “همیشه مفید” برای گرفتن بهترین نتایج با استفاده از ابزارهای کتابشناسی.

قدرت کلمات کوچک

 عملگرهای شگفت انگیز دودویی به دانشجویان قدرت کلمات کوچکی مانند “و”،” بی” و “یا” را نشان می دهند! زمانی که متوجه شدید به جای جستجوی کلید واژه “جامعه مدنی” بین صدها منبع، می توانید کلمات دیگری مانند “دانشجویان” و “جنبش های اجتماعی” را جستجو کرده تا نتیجه را محدودتر کرده و یک لیست قابل کنترل از منابع مربوط به این کلمه کلیدی تهیه کنید، آنگاه در استفاده از این عملگرها به میزان کافی مهارت پیدا کرده اید.

آیا تا به حال در مواردی که منابع ناکافی دارید به استفاده از کاراکترهای جانشین مانند ؟، * و … در انتهای کلمات فکر کرده اید؟ این کاراکترها می توانند بسیار مفید باشند بدین ترتیب که با استفاده از یک کلمه کوتاه می توان از سه یا چهار جستجوی جداگانه جلوگیری کرد. بنابراین، برای مثال، با استفاده از یک کلمه مانند ‘تعامل’ به عنوان کلمه کلیدی، پایگاه داده شما را قادر می‌سازد که کلماتی را که با حروفی مشابه کلمه کلیدی شما شروع می‌شوند، مانند “تعامل کردن”، “تعاملات” و “تعاملی” بیابید. در مثال قبلی، دامنه اصطلاح “دانشجویان” را می توان با افزودن “کارشناسی” یا “کارشناسی ارشد”، افزایش داد.

منابع کتابخانه

کتابخانه--موسه علمی پژوهشی فخر رازی

نهاد کتابخانه می تواند گنجینه ای از منابع را ارائه دهد و برای به روز کردن دانش و مهارت های خود می توانید از کتابخانه دانشگاه خود (یا سایر مؤسسات) استفاده کنید. کتابخانه ها دارای راهنماهای آنلاین و چاپی در مورد طیف وسیعی از اطلاعات هستند. به طور معمول این راهنمایی‌ها شامل موارد ذیل می باشد:

 • استفاده از جستجوی پایگاه های داده و یافتن مقالات پژوهشی
 • جستجوی وب‌سایت ها
 • نحوه استناد(از جمله به منابع الکترونیکی) و مدیریت منابع (به عنوان مثال با استفاده از نرم افزار)
 • تحولات جدید در زمینه ابزارهای جستجو و وب‌سایت ها
 • مهارت های علمی مانند فنون انجام مقاله و انجام پایان نامه
 • آموزش های آنلاین
 • مشاوره و کمک به دانشجویان با نیازهای خاص

کتابخانه ها همچنین ممکن است در بسیاری از موارد فوق آموزش های از راه دور ارائه کنند و بسته به سبک یادگیری فردی شما، ممکن است یک یا چند مورد از این موارد آموزشی را پیدا کنید که مهارت ها و اعتماد به نفس شما را در مقایسه با استفاده از آموزش های آنلاین، سریعتر بهبود ‌بخشد.

ابزارهای جستجو

اغلب اوقات راهنمایی های زیادی در مورد منابع و ابزارهای جستجو در دانشگاه شما وجود دارد، برای مثال:

 • سیستم های اطلاعاتی یا خدمات پشتیبانی کامپیوتری
 •  مراکز پشتیبانی آموزش و یادگیری
 •  وب سایت های داخلی دانشکده شما

همه چیز را نمی توان در اینترنت یافت.

منابع الکترونیک--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

هنگامی که در حال جستجوی منابع هستید، کتابی را می یابید که به عنوان نتیجه جستجوی شما مشخص شده است، ولی متاسفانه این کتاب نمی تواند مفید باشد، با این حال به سایر کتابهای مجاور آن نیز دقت کنید؛ ممکن است آن کتاب ها نیز بتوانند به شما کمک کنند! همه آنچه که برای انجام تحقیق خود نیاز دارید، در کتابخانه پیدا نمی‌شود. حتی با رشد منابع الکترونیکی مانند پایگاههای داده ارائه دهنده متن کامل و بسته های مجلات ، موارد دیگری مانند گزارشهای کنفرانسی، مقالات، پایان نامه ها، گزارش های روزنامه یا کتاب وجود دارند که به راحتی در دسترس نیستند. کتابداران خوشحال می‌شوند که طرح های مختلف ممکن برای به دست آوردن چنین مواردی را توضیح دهند.

با جستجوی منابع علاوه بر تجربه یادگیری انجام پایان نامه یا مقاله که به شما کمک می کند نمره خوبی بدست آورید، مهارت هایی خواهید آموختید که می توانید در آینده بارها از آن استفاده کنید.

جمع بندی

 • جستجوی هوشمند کلید موفقیت شماست.
 • اصول اولیه جستجوی منابع را به خاطر داشته باشید.
 • از طریق کتابخانه دانشگاه خود از طیف گسترده ای از منابع استفاده کنید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *