اسکوپوس--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

SCOPUS (اسکوپوس)

 اسکوپوس--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

SCOPUS (اسکوپوس) پایگاه داده استنادی شرکت Elsevier، در سال ۲۰۰۴ تاسیس گردید. پایگاه داده SCOPUS  تقریبا ۳۶٫۳۷۷ مجله (۲۲۷۹۴ مجله فعال و ۱۳۵۸۳ مجله غیر فعال) از ۱۱۶۷۸ ناشر در حوزه های علوم زیستی، علوم اجتماعی، علوم پایه، علوم فنی و مهندسی و علوم پزشکی را پوشش می دهد. این پایگاه داده سه نوع منبع را پشتیبانی می کند: کتاب، مجله و نشریات دانشگاهی. همه مجلات تحت پوشش پایگاه داده SCOPUS  هر ساله ارزیابی می گردند تا از کیفیت بالای آنها اطمینان حاصل گردد. آخرین لیست کامل و به روز مجلات SCOPUS  را می توانید از سایت موسسه علمی پژوهشی فخر رازی دریافت نمایید. SCOPUS  چهار معیار برای ارزیابی آکادمیک در اختیار دارد: h-index، CiteScore، SJR (SCImago Journal Rank) و SNIP (Source Normalized Impact Per Paper).

مطالعه ای در سال ۲۰۰۶ نشان داد که پایگاه داده SCOPUS  ابزار جستجوی ساده ای در اختیار پژوهشگران (حتی کاربران مبتدی) قرار داده است. … توانایی جستجوی استنادات به سمت جلو و عقب برای پژوهشگران بسیار مفید و کاربردی می باشد. جنبه میان رشته ای این پایگاه داده به پژوهشگران اجازه می دهد تا به راحتی در خارج از رشته خود جستجو کنند.

پایگاه داده SCOPUS  پروفایل کاربری در اختیار نویسندگان مقالات علمی قرار داده است که وابستگی سازمانی (affiliation)، تعداد مقالات چاپ شده، داده های کتابشناختی، منابع و جزئیات تعداد استنادات هر مقاله چاپ شده را پوشش می دهد. این پایگاه داده ویژگی هایی دارد که کابران ثبت شده را در جریان تغییرات پروفایل خود قرار داده و h-index آنها را محاسبه می کند. در سال ۲۰۱۶ SCOPUS  شاخص CiteScore را معرفی نمود. این شاخص داده های استنادی بیش از ۲۵۰۰۰ مجله، کنفرانس و کتاب فعال را پوشش داده و جایگزینی برای Impact Factor محسوب می گردد.

شماره شناسایی های SCOPUS  برای هر نویسنده قابلیت یکپارچه شدن با شناسای دیجیتال غیر اختصاصی ORCID را دارد.

از آن جایی که Elsevier یکی از بزرگترین انتشارات مجلات علمی می باشد و مالکیت SCOPUS  را در اختیار دارد، هیئت علمی بین المللی SCOPUS  در سال ۲۰۰۹ تاسیس گردید. این هیئت علمی از تعارضات منافع بالقوه ای که ممکن است برای انتخاب مجلات پایگاه داده SCOPUS  اتفاق بیفتد، جلوگیری می کند. اعضای این هیئت علمی را دانشمندان و کتابداران تشکیل می دهند.

SCOPUS  بر اساس تعداد مقالات چاپ شده، متون قابل استناد، استنادات، استنادات به خود، تعداد استنادات به هر متن و h-index کشورها را رتبه بندی کرده است. کشور ایالات متحده آمریکا رتبه نخست، انگلستان، رتبه دوم، آلمان رتبه سوم و ایران رتبه چهل و دوم را دارا می باشند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *