پوستر علمی

در دنیای علم، برای انتشار یافته های پژوهشی و شفافیت نتایج پژوهش از تالیفات علمی مانند مقاله، چکیده، پوستر علمی و ارائه شفاهی بهره می گیرند.

چاپ مقاله در مجلات علمی منابع قابل استنادی را تولید می کند که از فرآیند داوری همتا عبور کرده اند. در حالی که انتشار چکیده، پوستر علمی و ارائه شفاهی در کنفرانس های علمی باعث می گردد تا یافته های پژوهشی در معرض دید عموم قرار گیرند.

طراحی یک پوستر علمی تاثیرگذار

پوستر علمی در میان شیوه های مختلف انتشار تالیفات علمی روشی منحصر به فرد در جامعه علمی محسوب می گردد. انتشار پوستر علمی با ترکیب متن و گرافیک شیوه ای محبوب برای ارائه خلاصه یافته های پژوهش است. پوستر علمی یک طرح تلفیقی از ارائه شفاهی و مقاله است که نسبت به ارائه شفاهی جزئیات بیشتری را در بر می گیرد، در حالی که این شیوه نسبت به مقاله از جزئیات کمتری برخوردار است.

پوستر علمی شامل دو عنصر اصلی محتوا و طرح گرافیکی است.

  • تولید محتوا مستلزم تخصص در ارائه پژوهش به شکل موجز و ساده است. عموما محتوای پوستر توسط فردی تولید می گردد که از دانش علمی و مهارتهای نوشتاری تخصصی برخوردار باشد.
  • طرح پوستر توسط طراحان گرافیک تهیه می گردد. گرافیست هایی که پوسترهای علمی را طراحی می کنند ارتباط نزدیکی با پژوهشگران دارند تا بتوانند داستان پژوهشی آنها را خلاقانه در قالبهای بصری ارائه نمایند.

بدین ترتیب یک پوستر یافته های پژوهش را به صورت ساده و واضح و در قالب متن، تصویر و نمودار انتقال می دهد.

محتوای پوستر می بایست توجه حضار را جلب کند و با پیام واضح خود باعث گردد تا آنها طی چند دقیقه ای که پوستر را مشاهده می کنند، درک خوبی از پژوهش بدست آورند. عنوان، نمودار و متنی انتخاب کنید که بر یافته های کلیدی پژوهش تاکید داشته باشند. پوستر علمی با عنوان شروع می شود و هدف، پیشینه، مواد و روشها، یافته ها و نتایج پژوهش را به طور خلاصه بیان می کند. در انتها می توان گفت که پوستر علمی بهینه ترکیبی هوشمندانه از محتوا، رنگ، تصاویر، فونت و طرح می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *