سوال پژوهش--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

سوال تحقیق

سوال پژوهش--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

اولین و مهمترین قدم برای انجام مقاله انتخاب موضوعی است که سطح دانش و علم را به پیش ببرد. بنابراین بسیار بعید است که سردبیر یک مجله مقاله ای را برای چاپ بپذیرد که سوال تحقیق خوبی نداشته باشد.

سوال تحقیقی که خوب تعریف شده باشد احتمال پذیرش مقاله را بالا می برد، چرا که پژوهشگر را ملزم به نظم در توسعه مواد پژوهش، طراحی تحقیق و تحلیل داده ها می کند. همچنین سوال تحقیق مناسب تاثیر خوبی بر سردبیر و داوران مجله می گذارد. در مقابل یک سوال تحقیق ضعیف به شدت احتمال پذیرش مقاله را پایین می آورد، زیرا این امر به این استنباط منجر می گردد که پژوهش خوبی صورت نگرفته است.

اگر چه یک مقاله می تواند بیش از یک سوال تحقیق داشته باشد، بهتر است که تمرکز تنها بر روی یک سوال اصلی باشد.

سوال تحقیق خوب، چه سوالی است؟ با توجه به تفاوت انواع مقالات و رشته ها، جواب این سوال متفاوت می باشد. پژوهش تان چه درباره حافظ باشد یا سلول های بنیادی و یا صنعت فولاد سازی، چند معیار کلی وجود دارند که باید آنها را در ذهن داشته باشید.

خب که چی؟

خب که چی؟--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

در مرحله اول، هر سوال تحقیقی باید در آزمون “خب که چی؟” قبول گردد. پاسخ های این آزمون مهم، جالب و معنادار می باشند. زمانی که نتایج تحقیق مشخص گردیدند، از خودتان بپرسید “خب که چی؟”

 • آیا جواب به سوال تحقیق به اطلاعاتی مفید منجر می گردد؟
 • آیا نتایج پژوهش سطح دانش را تغییر و افزایش می دهد؟
 • آیا این جواب ها بینشی ارزشمند به پژوهشگران می دهند؟
 • آیا این تحقیق دیگر پژوهشگران را برای تحقیقات بیشتر راهنمایی می کند؟

برای مثال بسیار غیر محتمل است که سوال پژوهش “آیا بیشتر جراحان خوب انگشتان کشیده و بلندی دارند؟” به جواب علمی معنادار منجر گردد. اما، سوالی تحقیقی مانند “آیا آزمون های مهارت، نحوه عمل جراحی را میان رزیدنت ها پیش بینی می کند؟” می تواند به متخصصین آموزش پزشکی کمک کند تا برنامه های آموزش تکنیک های جراحی را بهبود بخشند.

نوآوری

عدم وجود اصالت در نتایج تحقیق – نوآوری – یکی از معمول ترین دلایل رد مقاله در مجلات می باشد. سردبیران مجلات علمی بر روی نوآوری و غیر بدیهیات تاکید دارند؛ سوال تحقیق نباید از قبل جواب بدیهی و پذیرفته شده داشته باشد. همانطور که نرخ پذیرش مقاله بعضی از مجلات فقط به ۱۰ درصد می رسد، بسیار مهم است که از برجسته بودن پژوهش خود اطمینان حاصل کرده و به یکی از طرق ذیل ارزش پژوهش را بالا برد.

 • اطلاعات جدیدی که در دنیای واقعی کاربردی است و یا به تحقیقات بیشتری منجر گردد، را ارائه دهد.
 • اطلاعات موجود را اثبات کرده و تعمیم پذیری و کاربرد آنها را توسعه دهد.
 • به نتایجی دست پیدا کند که ادبیات تحقیق را نقض کند و یا به شیوه ای انتقادی آن را تحلیل نماید.

سوال تحقیق خوب از تفکر انتقادی درباره مسائل و مشکلات کنونی، از مفاهیم و متدهای جدید گرفته تا مسائل قدیمی و یا ایده هایی که هنگام تدریس به ذهن خطور می کنند، به وجود می آید.

گاهی اوقات تکرار مطالب قابل قبول است!

همه مقالات لزوما به بحث درباره اطلاعات مطلقا ناشناخته نمی پردازند. برای مثال، جالب است بدانید که اگر یافته های دیگر پژوهشگران در یک جامعه آماری برای دیگر جوامع آماری قابل اعمال باشد و یا بتوان رابطه شناخته شده ای را با استفاده از روش های جدید توضیح داد، مشاهدات دیگر پژوهشگران را می توان در مقاله تکرار کرد (به خصوص اگر این مشاهدات بحث برانگیز بوده و یا ضعیف ولی معنادار باشند). مطالعه ای که به یافته های دیگران اعتبار بخشیده در حالی که محدودیت های پژوهش آنها را از بین ببرد، نیز بسیار مفید می باشد.

نکاتی برای طرح سوال تحقیق مناسب

انتخاب سوال پژوهش مناسب--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

واضح است که تجربه های نظری و عملی به همراه علائق پژوهشی برای شناسایی موضوع مناسب پژوهش مهم هستند. با این حال، برای حصول اطمینان از بی ربط نبودن سوال پژوهش، مرور کامل ادبیات تحقیق حیاتی است. در ضمن، همیشه در حوزه مطالعاتی رشته خود به روز باشید تا از تکرار پژوهش دیگر محققین اجتناب نمایید (با توجه به حجم بالای تولیدات علمی در روزگار کنونی، این سناریو امری غیر محتمل نیست).

همچنین می توانید از ادبیات تحقیق استفاده کرده و سوال جدیدی مطرح نمایید. برای نمونه، قسمت نتیجه گیری بسیاری از مقالات، سوالات حل نشده، آزمایشات و مطالعات انجام نشده زیادی را مطرح می نماید که می توان موضوع یک پژوهش جدید قرار گیرند. به خصوص اگر نتایج این مقالات جنجال برانگیز بوده باشند، شما می توانید با تکرار این پژوهش ها، به آنها اعتبار ببخشید. در مجموع، یک سوال تحقیق مناسب هنگامی مطرح می گردد که نقص ها و نقاط ضعف ادبیات پژوهش را شناسایی کنید.

راه های بسیار دیگری برای طرح سوال تحقیق مناسب وجود دارند. شرکت در همایش های علمی یکی از آنهاست. معمولا پیشرفت های اخیر علمی در یک حوزه به خصوص علمی در همایش های دانشگاهی ارائه می گردند و پژوهشگران فعال در حوزه های پژوهشی را می توان مدت ها قبل از این که مقالات آنها در مجله ای چاپ شود، در این همایش ها شناخت. بنابراین شرکت در همایش های علمی و ارتباط با پژوهشگران کمک بسیار ارزشمندی برای پژوهش خودتان می باشد. دعوت از شما برای انجام پروپوزال پژوهشی توسط موسسات نیز ایده های پژوهشی که مستعد کمک مالی هستند را مطرح می نماید.

استفاده از چارچوب

چارچوب های مشخصی برای تنظیم و طرح گام به گام سوالات پژوهش ایجاد گردیده اند. نمونه هایی از این چارچوب ها در ذیل آمده اند. استفاده از این چارچوب ها یک روش نظام مند برای طرح سوالات تحقیق را برای پژوهشگران و به خصوص محققین جوان ارائه می دهد.

 • جامعه آماری، مداخله، کنترل، نتیجه، بازه زمانی
 • فرد/مسئله، محیط،ذینفع، مداخله، مقایسه، نتایج
 • امکان پذیری، جذابیت، نوآوری، اخلاق، ربط
 • موقعیت، جامعه آماری، مداخله، مقایسه، ارزیابی

استفاده از چارچوب اول برای طرح سوال تحقیق: جامعه آماری: سن (بیماران بالغ)، مداخله: درمان چند منظوره (بیهوشی اپیدورال در ترکیب با استامینوفن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی)، کنترل: درمان تک منظوره (اپیدورال به تنهایی)، نتیجه: نمره درد (حالت تهوع)، بازه زمانی: ۲۴ ساعت پس از عمل جراحی

سوال تحقیق: در بیماران بالغی که متحمل عمل جراحی می شوند، ایا درمان با بی حسی  اپیدورال در ترکیب با استامینوفن و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی در مقایسه با اپیدورال به تنهایی منجر به نمره درد بهتر با عوارض جانبی کمتری (حالت تهوع) در ۲۴ ساعت بعد از عمل جراحی می گردد؟

در نهایت یک پژوهشگر جوان می تواند نفع زیادی از یک مربی خوب ببرد. یک دانشجوی با تجربه بیشتر در پژوهش که مقاله ای در یک مجله معتبر دارد، توصیه های ارزشمندی برای دیگر دانشجویان خواهد داشت. دیگر افرادی که می توان از آنها کمک گرفت، متخصصین آماری هستند که می توانند به شما در انتخاب جامعه آماری مناسب، واحد های تحلیل آماری و عوامل تعیین کننده احتمالات آماری توصیه های ارزشمندی داشته باشند.

جمع بندی

سوال پژوهش حیاتی ترین عنصر هر مقاله علمی و اولین و مهمترین مرحله مورد توجه در فرآیند چاپ مقاله می باشد. معمولا مقاله ای با نتایج غیر اصیل، قابل پیش بینی و یا بدیهی با جواب رد مجله مواجه خواهد شد. علاوه بر این، اگر پژوهش شما “از مدل یا طرح اشتباهی استفاده کرده باشد، داده ها را به نحوی جمع آوری کرده باشد که اجازه آزمایش معنادار فرضیه پژوهش را ندهد و یا برای رسیدن به نتیجه مطلوب مقیاس های بسیار کمی را ایجاد کرده باشد”، نگارش دوباره یا تغییر نوع ارائه مقاله مفید نخواهد بود. صرف وقت برای طرح یک سوال تحقیق مناسب به شما کمک خواهد کرد که از مشکلات فوق اجتناب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *