مقاله پژوهشی و مقاله مروری--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

تفاوت های بین مقاله پژوهشی و مقاله مروری

مقاله پژوهشی و مقاله مروری--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

انواع مختلفی از ادبیات تحقیق موجود است که محقق در بعضی از آنها می بایست پژوهشی نو انجام دهد، در حالی که در نوع دیگر آن می تواند بر پایه مطالعات پیشین مقاله ای بنویسد. درک هر کدام از این نوع مقالات و همچنین تفاوت آنها با یکدیگر برای پژوهشگران و به خصوص پژوهشگران مبتدی سخت می باشد.

این نوشتار به ۵ تفاوت عمده بین دو نوع مقاله علمی می پردازد.

هدف چیست؟

مقاله پژوهشی

هدف از این نوع مقاله انجام پژوهش و ارائه گزارش دقیق آن می باشد. این نوع مقاله، انجام پژوهش منحصر به فردی بر روی یک سوال پژوهشی خاص می باشد.

مقاله مروری

هدف از این نوع مقاله، تحلیلی انتقادی از مقاله های چاپ شده قبلی در موضوعی خاص می باشد.

بر چه اساسی انجام می شود؟

مقاله پژوهشی

این مقاله بر اساس پژوهشی نو که توسط نویسنده انجام شده، نوشته می شود و بر همین اساس ادبیات اولیه تحقیق شناخته می شود.

مقاله مروری

این مقاله بر اساس مقاله های چاپ شده نوشته می شود. این نوع مقاله هیچ گزارش جدیدی ارائه نمی دهد و بر همین اساس ادبیات ثانویه تحقیق شناخته می شود.

چطور انجام می شود؟

مقاله پژوهشی

نویسندگان این نوع مقاله یک سوال پژوهش طرح می کنند، داده های خام را جمع آوری می نمایند و پژوهشی نو انجام می دهند. سپس این مقاله بر اساس تحلیل و تفسیر این داده ها نوشته می شود.

مقاله مروری

نویسندگان مقاله موضوعی خاص را انتخاب نموده و ادبیات تحقیق این موضوع را خلاصه سازی می کنند.

چه چیزی گزارش می شود؟

مقاله پژوهشی

این نوع مقاله هر گام از پژوهش را با جزئیات گزارش می دهد. این گزارش شامل چکیده، فرضیه ها، پیشینه تحقیق، روش تحقیق، بحث و نتیجه گیری می باشد.

این مقاله بر روی مفاهیم احتمالی نتایج بدست آمده پژوهش، نحوه تعامل این پژوهش با ادبیات تحقیق و پیشنهاداتی برای تحقیقات بیشتر بحث می کند.

مقاله مروری

این نوع مقاله نقاط مشترک بین نتایج پژوهش های انتخاب شده را شناسایی نموده و گزارش می دهد. اگر اختلافی در نتایج وجود داشته باشد، این مقاله سعی می کند تا دلیلی برای این اختلافات ارائه دهد.

این مقاله بدون هیچ گونه پیش داوری اطلاعات پژوهش های پیشین را تحلیل نموده و هر مشکلی که در ادبیات تحقیق ملاحظه گردد را گزارش می دهد.

حجم مقاله چقدر است؟

مقاله پژوهشی

به محدودیتی که مجله اعمال می کند بستگی دارد، ولی معمولا بین ۳۰۰۰ کلمه تا ۶۰۰۰ کلمه متغیر می باشد. در بعضی مجلات حد بالای تعداد کلمات مجاز ۱۲۰۰۰ کلمه می باشد.

مقاله مروری

محدوده لغات برای این نوع مقاله بین ۳۰۰۰ کلمه تا ۵۰۰۰ کلمه می باشد. در بعضی موارد با توجه به مجله ممکن است تعداد کلمات مقاله از این محدوده کمتر یا بیشتر باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *