انجام پروپوزال

انجام پروپوزال

انجام پروپوزال

اگر در انجام پروپوزال خود به خوبی عمل کنید، هنگام انجام پایان نامه این پروپزوال مانند یک راهنما به شما کمک خواهد کرد. به خصوص تعریف یک روش شناسی مناسب در پروپوزال به شما کمک می کند تا هنگام جمع آوری و تحلیل داده ها انسجام و ثبات حفظ گردد. ذکر ملاحظات اخلاقی پژوهش، دلایل انتخاب جامعه نمونه و محدودیت های پژوهش به شما کمک می کند تا بتوانید به راحتی از کار خود دفاع نمایید.

بدون شک آغاز انجام پایان نامه کاری دلهره آور است. انجام پروپوزال موثر اولین گام لازم برای انتخاب موضوع تحقیق، تمرکز بر سوال تحقیق و شناسایی روش های جمع آوری و ارائه داده ها می باشد. از آن جایی که ساختار پروپوزال با توجه به دانشگاه ها می تواند متفاوت باشد، چه در مقطع کارشناسی ارشد و چه در مقطع دکتری، ملاحظه آیین نامه نگارش پروپوزال دانشگاه امری حیاتی است.

طبق روال معمول، استاد راهنمایی متخصص در حوزه پژوهش انتخابی شما، در سرتاسر فرآیند انجام پایان نامه راهنمای شما خواهد بود.

تولید یک پروپوزال منسجم باعث می گردد تا بتوانید در ارتباط با اهداف تحقیق و روش های مدنظر برای ارزیابی موضوع تحقیق، با استاد راهنمای خود به خوبی تعامل داشته باشید. استاد راهنمای شما در زمینه ارزیابی پروپوزال، برجسته سازی قسمت هایی از پروپوزال که مشکلات پژوهش، ملاحظات اخلاقی و یا عدم شفافیت در تحقیق را نشان می دهد، به شما کمک می کند. اساتید راهنما به شما روش شناسی دیگری غیر از آن چه که مدنظر شماست و جهت بدست آوردن نتایج قوی تر روش های متفاوتی را به شما پیشنهاد می دهند. به یاد داشته باشید که وظیفه استاد راهنما انتقاد سازنده جهت شکل بخشیدن به پایان نامه شما می باشد. در همین حین نیز بر روی تغییرات موردنظر استاد راهنما و چگونگی ترکیب آنها در پروپوزال اصلاحی برای جلسه بعد تمرکز کنید.

چرا انجام پروپوزال مهم است؟

روی هم رفته، انجام پروپوزال جهت آماده سازی برای انجام پایان نامه ضروری است و در حقیقت باعث می شود تا نگارش پایان نامه خود را با استرس کمتری شروع نمایید. علاوه بر این، پروپوزال قابل تغییر بوده و در طی فرآیند انجام پایان نامه نیز قابل اصلاح می باشد. این امکان وجود دارد که سوال اصلی تحقیق تغییر کند، شواهد و آزمایش ها مسیر بحث را پشتیبانی نکنند و یا موضوع تحقیق بسیار وسیع بوده و نیاز به اصلاح بیشتر داشته باشد. در هر حالت، جلسات منظم با استاد راهنمای خود را از دست ندهید تا بتوانید با مقررات دانشگاه خود پیش بروید.

بخش های ذیل راهنمایی برای انجام پروپوزال هستند که می توانند به عنوان راهنمایی طی تمامی مراحل انجام پایان نامه، تحلیل و توسعه تحقیق، به کار روند.

مطالعه ادبیات تحقیق

شاید آسان ترین راه برای تمرکز بر موضوع مورد نظر مرور مجدد همه اسلایدها، یادداشت ها و دست نوشته هایی است که تاکنون جمع آوری شده اند. آیا موضوع خاصی وجود دارد که مورد علاقه شما باشد؟ آیا مفهومی وجود دارد که امکان توسعه بیشتر داشته باشد؟

بهتر است موضوعی عمومی که مورد علاقه شما نیز می باشد را انتخاب نمایید، در این حالت می توانید مجلات و مقالات مرتبط را جستجو نمایید تا مسیر مشخص تر را پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که از تمامی مقالاتی که قرار است در طی انجام پایان نامه از آنها استفاده نمایید، یادداشت تهیه نموده و اطلاعات کتابشناختی آنها را نگهداری نمایید. با توجه به آیین نامه نگارش پایان نامه دانشگاه شما برای منابع اطلاعات ذیل مورد نیاز است:

 • عنوان مجله / کتاب
 • اسامی نویسندگان
 • ویراستار (کتاب)
 • عنوان فصل
 • صفحات
 • URL (برای منابع آنلاین)
 • ناشر

درباره چگونگی ترتیب اطلاعات کتابشناختی منابع و نحوه استناد و ارجاع دهی می توانید به مقالات وبسایت موسسه علمی پژوهشی فخر رازی، استاد راهنما و یا واحد پژوهشی دانشگاه خود مراجعه نمایید.

مهم تر از همه، بهتر است مطمئن گردید که در بازه زمانی طولانی مدت موضوع انتخابی شما به اندازه کافی برای پژوهش جذاب می باشد.

تمرکز بر ادبیات تحقیق

ادبیات تحقیق--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

هر چه بیشتر بخوانید، بهتر می توانید سوال تحقیق خود را اصلاح نمایید. اگر قصد کار بر روی حیطه وسیعی از پژوهش را دارید، احتمال دارد که در آینده با تعمیم دهی و حجم بالای پایان نامه مواجه گردید.

ممکن است که حیطه پژوهشی مناسبی را شناسایی نمایید ولی متوجه گردید که یافته های آن به روز نبود و یا کاربردی نباشند.

به یاد داشته باشید که تفکر انتقادی نسبت به منابع برای بدست آوردن نتایج عالی امری ضروری است. به همین دلیل موارد ذیل را همیشه در ذهن داشته باشید:

 • تاریخ چاپ مقاله – آیا منابع به روز هستند؟
 • از زمانی که پژوهش انجام گردیده است، آیا اتفاق جدیدی در همان حیطه پژوهش افتاده است که جالب توجه و تاثیر گذار باشد؟
 • آیا می توانید خطاهای روش شناسی را شناسایی نمایید که یافته ها را تضعیف نماید؟
 • آیا ملاحظات اخلاقی وجود دارند که می بایست طی پژوهش مورد توجه قرار گیرند؟
 • آیا فاکتورهای بیرونی و یا حوادثی وجود دارند که همزمان با پژوهش اتفاق بیفتند و بر یافته های آن تاثیر بگذارند؟

خودکار خود را بردارید، یک نفس عمیق بکشید و …

اگر در مورد فرضیه های تحقیق خود اطمینان ندارید، اصلا نگران نباشید. با راهنمایی استاد راهنمای خود، می توانید مسیر تحقیق را تغییر دهید. با توجه به ماهیت ریاضیاتی و علمی رشته شما، احتمالا با آزمایش هایی که نتایج قطعی دارند و یا تحلیل های کمی سروکار دارید. اگر رشته شما دارای ماهیتی نظری باشد، می بایست تحقیق کیفی انجام دهید و فرضیه های شما طی فرآیند انجام پایان نامه ثابت و یا رد می گردند.

اولین گام برای انجام پروپوزال تعیین ساختار پروپوزال است. مانند پایان نامه، پروپوزال شما از مقدمه، بخش اصلی و نتیجه گیری تشکیل شده است.

انجام پروپوزال (بخش دوم)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *