اصلاح پایان نامه--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

اصلاح پایان نامه

اصلاح پایان نامه--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

احتمالا شما تاکنون ساعت های بیشماری با زحمات بسیار وقت صرف انجام پایان نامه کرده اید و پایان نامه شما تقریبا برای ارائه نهایی آماده شده است. بسیار هیجان انگیز است که به اهداف خود نزدیک تر می گردید. در این زمان، شما می خواهید تا جای ممکن پایان نامه تان بهترین پایان نامه باشد و هیچ اشتباهی در آن وجود نداشته باشد. این امر بدین معنی است که می بایست پایان نامه تان را اصلاح کنید. در این بخش نکاتی ارائه می شود که اصلاح پایان نامه را بدون اشتباه انجام دهید. البته این نکات برای اصلاح مقاله پژوهشی هم مفید خواهند بود.

آمادگی برای اصلاح پایان نامه

قبل از این که اصلاح پایان نامه را شروع کنید، می بایست مقدمات اصلاح را آماده نمایید. در ذیل این مقدمات بیان گردیده اند.

زمانی را برای اصلاح در نظر بگیرید.

اولین اشتباه دانشجویان این است که زمان مشخصی را برای اصلاح پایان نامه در نظر نمی گیرند. بیشتر دانشجویان اصلاح پایان نامه را تا شب آخر موعد تحویل به تاخیر می اندازند و با این کار عملا هیچ زمانی برای ویرایش پایان نامه باقی نمی ماند. طوری برنامه ریزی کنید که حداقل یک هفته مفید برای اصلاح پایان نامه وقت داشته باشید، در این صورت برای اصلاح کار خود بدون هیچ عجله ای، زمان کافی خواهید داشت.

آماده شوید.

قبل از شروع اصلاح، لازم است از نقاط ضعف خود مطلع باشید. برای مثال، ممکن است که از لحاظ دستور زبان، املا، علائم سجاوندی و … ضعیف باشید. همچنین باید به خاطر داشته باشید که هنگام انجام پایان نامه، در کدام قسمت های آن خسته و خواب آلوده بوده اید تا هنگام اصلاح روی این قسمت ها که مستعد وجود اشتباه می باشند تمرکز بیشتری داشته باشید.

به دنبال مسائل بزرگ باشید.

به دنبال اشتباهات بزرگی (پاراگراف نیمه تمام، قسمت های فراموش شده و …) بگردید که ممکن است مرتکب شده باشید. در این مرحله جملات اضافی را پاک کنید، ساختار اطلاعات خود را بهبود بخشید و قالب پایان نامه را تغییردهید.

نکات اصلاح پایان نامه

اصلاح پایان نامه--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

زمانی که متن پایان نامه را برای اصلاح آماده کردید با نکات ذیل اصلاح آن را به طور کامل انجام دهید.

قالب پایان نامه را بررسی نمایید.

قالب پایان نامه به اندازه محتوای آن مهم است. اطمینان حاصل کنید که متن پایان نامه را به شکل مناسب پاراگراف بندی کرده اید و از تیتر و زیر تیترها در جای مناسب استفاده نموده اید. همچنین نوع و اندازه فونت، پاورقی و پی نوشت ها را نیز بررسی کنید.

ثبات متن پایان نامه را بررسی کنید.

ساختار پایان نامه چه از لحاظ زبان و چه از لحاظ سبک نوشتاری را مورد بررسی قرار دهید. چون انجام پایان نامه فرآیندی است که معمولا چند ماه طول می کشد و به همین دلیل عدم وجود نظم در متن امری محتمل خواهد بود.

از ابزارهای مفید بهره مند شوید.

بسیاری از وبلاگ ها، وبسایت ها و موسسات پیشنهاد اصلاح پایان نامه و نکات کاربردی برای انجام این کار را به دانشجو می دهند. این موسسات می توانند اشتباهات مصطلحی که احتمال ارتکاب آنها هنگام انجام پایان نامه وجود دارد را به دانشجو گوشزد می کنند. شما برای انجام اصلاح پایان نامه می توانید به موسسه علمی پژوهشی فخر رازی (موسسه ارائه دهنده خدمات آموزشی و پژوهشی برای دانشجویان، پژوهشگران و جامعه علمی ایران) مراجعه نمایید.

زمان هایی برای استراحت برای خود اختصاص دهید؛ اصلاح پایان نامه را کم کم انجام دهید.

از اصلاح کامل پایان نامه خود به یکباره و بدون وقفه اجتناب کنید چون در این صورت دچار عدم تمرکز و خستگی و در نتیجه اشتباه خواهید شد. اگر در این مرحله دچار حواس پرتی شوید، اشتباهاتی را مرتکب خواهید شد که بسیار کوچک بوده و در نتیجه پیدا کردن آنها امری دشوار خواهد بود.

در این بخش از کار، سعی نمایید پایان نامه را به چند قسمت تقسیم نموده و اصلاح آن را با توجه به این قسمت ها انجام دهید. این امر به تمرکز شما در اصلاح پایان نامه کمک می کند. اگر بخواهید اصلاح پایان نامه را یکسره و بدون وقفه پی بگیرید تنها زمان اصلاح را بیشتر خواهید کرد.

پایان نامه را با صدای بلند بخوانید.

خواندن با صدای بلند--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

مطالعه متن پایان نامه با صدای بلند به شما کمک می کند تا متوجه شوید کدام قسمت از جملات به درستی تقریر نگشته اند و نیاز به تغییر دارند. بدین ترتیب اشتباهات بزرگ مانند ساختار جملات و اشتباهات کوچک مانند دستور زبان را کشف خواهید کرد. این روش یکی از ساده و موثرترین راه های کاهش تعداد اشتباهات در پایان نامه می باشد.

یک نسخه هاردکپی از پایان نامه خود تهیه کنید.

یکی دیگر از روش های اصلاح پایان نامه استفاده از این روش قدیمی است. از پایان نامه خود یک نسخه هاردکپی تهیه کنید و اشتباهات پایان نامه را بر حسب نوع آن با رنگ های مختلف مشخص نمایید. مشاهده اشتباهات بر روی برگه کاغذ به مراتب راحت تر از صفحه نمایش کامپیوتر است و در نتیجه اصلاح پایان نامه آسان تر خواهد بود.

سرقت علمی در پایان نامه را بررسی کنید.

اگر چه بررسی سرقت علمی بخشی از اصلاح پایان نامه نیست،  این کار اضافی به شما کمک می کند تا کارهای پژوهشی دیگران را به صورت ناخواسته در پایان نامه خود نگنجانید. سرقت علمی امری ضد اخلاقی است که باعث می گردد تا به راحتی تمام اعتبار پایان نامه از بین برود. از سیستم های برخط تشخیص سرقت علمی استفاده کنید تا اطمینان حاصل نمایید که این اتفاق در پایان نامه شما نیفتاده است. سعی نمایید که حداکثر نرخ ۵ درصد سرقت علمی را برای پایان نامه خود بدست آورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *