استعلام پیش از ارسال (Presubmission Inquiry)

فوق­ العاده نیست قبل از ارسال مقاله به مجله مدنظرتان بدانید آیا آن مجله به پژوهش شما علاقه دارد یا نه! ارسال مقاله به مجله فرآیندی زمانبر و خسته کننده است و گاهی اوقات می بایست چندین هفته منتظر بمانید تا مجله نتیجه داوری را برای شما ارسال کند. اگر مقاله خود را برای مجله ای ارسال نمایید که تمایلی به چاپ آن نداشته باشد، پس از چند هفته مقاله تان رد می شود و این مدت زمان را از دست خواهید داد. با این حال ایمیل استعلام پیش از ارسال راهی را مقابلمان قرار می دهد تا از ارزش صرف زمان برای ارسال مقاله خود به مجلات آگاه گردیم.

شما می توانید با نگارش ایمیل استعلام پیش از ارسال به مجله هدفتان متوجه شوید که مجله به موضوع و نتایج مقاله شما علاقه دارد. در واقع بسیاری از مجلات از این روند استقبال می کنند، زیرا این امر به سردبیر اجازه می دهد تا بدون مرور کامل مقاله تان دیدی کلی نسبت به پژوهش صورت گرفته داشته باشد. شما می توانید نکات مهم پژوهش خود را در این ایمیل برجسته نمایید و نشان دهید که چرا مقاله تان برای این مجله مناسب است. مجله پس از مطالعه این ایمیل می تواند در مورد ارسال مقاله و داوری آن تصمیم گیری کند. اگر مجله ای به پژوهش شما علاقه ای نداشته باشد، پیش از ارسال مقاله از آن آگاه می شوید و دیگر نیازی نیست تا مقدمات ارسال مقاله تان به مجله مورد نظر و دستورالعمل های مجله را بررسی نمایید. اگر پاسخ مجله مثبت باشد، نسبت به احتمال پذیرش مقاله خود در آن مجله نیز بیشتر اطمینان حاصل می کنید.

در این نوشتار نکاتی که می بایست هنگام نگارش ایمیل استعلام پیش از ارسال رعایت شوند و اشتباهاتی که ممکن است در نگارش این ایمیل رخ دهند، مطرح گردیده است.

اهمیت نگارش ایمیل استعلام پیش از ارسال

پژوهشگران با ارسال همزمان ایمیل استعلام پیش از ارسال به چندین مجله در زمان خود صرفه جویی می کنند و دیگر نیازی ندارند تا پیش از ارسال مقاله خود به مجله ای دیگر منتظر پاسخ مجله فعلی باشند. اگر مجله ای تا به حال مقاله ای مشابه مقاله شما را به چاپ نرسانده باشد، می توانید با ارسال ایمیل استعلام پیش از ارسال و بررسی قابلیت چاپ آن در مجله مورد نظر، از ارسال مقاله خود اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات یافته های پژوهش به زمان حساس هستند و می بایست برای داوری در اولویت قرار گیرند. در چنین شرایطی ممکن است شخص دیگری یافته هایی مشابه با یافته های پژوهش شما را به چاپ برساند و پژوهش شما ارزش خود را از دست بدهد. در واقع عملکرد ایمیل استعلام پیش از ارسال، صرفه جویی در زمان پژوهشگران هنگام ارسال مقاله به مجلات است.

بایدهای نگارش ایمیل استعلام پیش از ارسال

بخش حیطه تخصصی و اهداف مجله را مطالعه کنید

قبل از این که ایمیل استعلام پیش از ارسال را برای مجله ای ارسال کنید، حیطه تخصصی و اهداف مجله را مطالعه کنید. این ایمیل را فقط برای مجلاتی ارسال کنید که مقالات مرتبط با حیطه پژوهشی شما را چاپ کرده باشند.

بخش راهنمای نویسندگان را مطالعه کنید

اغلب مجلات در وبسایت خود دستورالعمل هایی برای نحوه نگارش ایمیل استعلام پیش از ارسال را قرار داده اند. این دستورالعمل ها شامل موارد ذیل می شود: شرایط ارسال ایمیل، جزئیاتی از پژوهش انجام شده که می بایست در ایمیل ذکر شود، هرگونه سند حمایتی که می بایست تهیه گردد و اطلاعات تماس سردبیر. این دستورالعمل ها را با دقت مطالعه کنید و ایمیل استعلام را بر اساس مشخصات اعلام شده مجله هدف بنویسید.

حرفه ای و مختصر بنویسید

ایمیل استعلام پیش از ارسال می بایست شفاف، مختصر و رسمی باشد. بهتر است برای تاثیرگذاری بیشتر این ایمیل را کوتاه و حرفه ای بنویسید.

عنوان و چکیده مقاله خود را در این ایمیل ضمیمه کنید

برای آشنایی بیشتر سردبیر با پژوهش، عنوان و چکیده مقاله خود را در این ضمیمه کنید. این امر به سردبیر کمک می کند تا دیدی مناسب نسبت به پژوهش داشته باشد و درباره داوری آن تصمیم گیری نماید.

یافته های نو و اصلی پژوهش خود را برجسته نمایید

سردبیر مجله هدف تمایل دارد تا از اهمیت و ضرورت تحقیق شما و ارتباط آن با دانش موجود اطلاع یابد. این امر به افزایش احتمال رسیدگی مقاله تان توسط مجله کمک می کند.

چرایی ارتباط پژوهش با مخاطبین مجله را توضیح دهید

هنگامی که اهمیت و ضرورت پژوهش را در این ایمیل بیان می کنید، ارتباطی بین یافته های خود و حیطه تخصصی مجله ایجاد نمایید. با این کار نشان دهید که چطور پژوهش شما با مخاطبین مجله تناسب دارد.

نبایدهای نگارش ایمیل استعلام پیش از ارسال

ارسال کل مقاله

هدف از استعلام پیش از ارسال این است که سردبیر بدون مطالعه کامل مقاله به دیدی کلی از پژوهش صورت گرفته دست یابد. بنابراین پیوست مقاله به ایمیل استعلام پیش از ارسال این هدف را نقض می کند. همچنین به یاد داشته باشید که اگر مقاله را برای مجله ارسال کنید، در فرآیند ارسال مقاله مجله قرار می گیرد. و اگر همزمان ایمیل استعلام با پیوست مقاله را برای مجله دیگری ارسال نمایید، ارسال دوگانه محسوب می گردد که این امری ضداخلاقی است. بنابراین می بایست در ایمیل استعلام پیش از ارسال تنها خلاصه ای مختصر از پژوهش نگارش یابد تا بتوان آن را همزمان برای چند مجله ارسال کرد.

عدم نگارش جزئیات مهم

پژوهشگر می بایست تمامی جزئیات مهم پژوهش مانند یافته های قابل توجه، روش تحقیق، سوال تحقیق و چگونگی تناسب پژوهش و حیطه تخصصی مجله را در این ایمیل بگنجاند. سردبیر مجله تصمیم گیری درباره شایستگی و اعتبار مقاله ی بایست دیدی کامل و کلی از پژوهش داشته باشد.

درج اطلاعات بیش از اندازه

اطمینان حاصل کنید که مقاله خود را به اندازه کافی خلاصه کرده اید و تنها اطلاعات ضروری را در این ایمیل درج کرده اید. در نظر داشته باشید، این امکان وجود دارد که سردبیر زمان کافی برای رمزگشایی حجم اطلاعات زیادی که قصد انتقال آنها را دارید را نداشته باشد.

برابر دانستن پاسخ مثبت به استعلام با پذیرش مقاله

ممکن است در ابتدا سردبیر مقاله شما را برای ارسال به مجله مناسب تشخیص دهد، با این حال مقاله شما می بایست در فرآیند داوری قرار گیرد. مقاله ارسالی تنها پس از بررسی اولیه و داوری نهایی برای چاپ پذیرفته خواهد گردید.

پس از این که ایمیل استعلام پیش از ارسال را برای مجلات ارسال کردید می توانید منتظر پاسخ سردبیران مجلات باشید. اگر سردبیر به پژوهش شما علاقه نشان داد می توانید مقاله خود را برای بررسی بیشتر به آن مجله ارسال کنید. نگارش ایمیل استعلام پیش از ارسال، پذیرش مقاله را تضمین نمی کند ولی مطمئنا به پژوهشگر کمک می کند تا در زمان خود صرفه جویی کند. در واقع این ایمیل همان تاثیر اولیه پژوهش شماست، پس اطمینان حاصل کنید که استعلام پیش از ارسال مناسبی نوشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *