هفته داوری همتا

داوری همتا بخش اساسی و جدانشدنی ارتباطات علمی محسوب می گردد. با این حال اغلب اوقات نقش این فرآیند در جامعه علمی نادیده گرفته می شود. سازمانهای ORCID، Sense About Science، Wiley و ScienceOpen برای تصدیق اهمیت نقش داوران همتا در نشر علم در سال ۲۰۱۵ اولین هفته داوری همتا را سازماندهی نمودند. با موفقیت برگزاری هفته داوری همتا در سال ۲۰۱۵، این رخداد هر ساله با کاوش دیگر جنبه های مرتبط با داوری همتا در حال برگزاری است. هفته داوری همتا در سال ۲۰۱۹ با شعار کیفیت در داوری همتا از ۱۶ تا ۲۰ سپتامبر با برنامه هایی مانند وبینار، ویدیو، مصاحبه و استفاده از شبکه های اجتماعی برای به اشتراک گذاری منابع داوری همتا برگزار خواهد شد.

چرا هفته داوری همتا؟

با رشد آگاهی جامعه علمی از نقش بزرگ داوران همتا در این جامعه، این رخداد به منصه ظهور رسیده است. نقش فرآیند داوری همتا در داوری مجلات، طرح های پژوهشی، درخواست گرنت، ارسال مقالات به کنفرانس و درخواست های شغلی نشان دهنده اهمیت آن در زندگی حرفه ای پژوهشگران و به طور اعم علم می باشد. همچنین به تازگی اشکال جدید داوری همتا مانند داوری همتای باز و داوری همتار قابل انتقال توسط مجلات و ناشران علمی مورد استفاده قرار گرفته اند تا چالش تعداد زیاد مقالات ارسالی به مجلات رفع گردد.

داوری همتا سبب می شود تا کیفیت علمی مقالات حفظ و بازتولید نتایج مقالات تضمین گردد. پژوهشگران بر این باورند که داوری همتا سیستمی کارا و بهبود دهنده پژوهش می باشد. با این حال داوری همتا سیستم کاملی نیست و به دلیل سوگیری که سیستم سنتی نتوانسته به آن غلبه کند، همواره به عنوان یک فعالیت علمی مورد انتقاد قرار گرفته شده است.

اولین هفته داوری همتا در سال ۲۰۱۵ با مناظراتی درباره داوری همتا و تصدیق اهمیت این فرآیند و ملاحظاتی در باب راه های جدید بهبود آن شروع گردید.

قرار است در هفته داوری همتا چه اتفاقاتی بیفتد؟

در سال ۲۰۱۵ طی هفته داوری همتای این سال، گفتگوهایی در توییتر با بیش از ۱۵۰۰ توییت شکل گرفت. وبینارهایی نیز به منظور بحث بر اعتماد و شفافیت در این سیستم برگزار گردید و سازمانهای متعددی در مورد عناصر متفاوت داوری همتا، در وبسایت خود با موضوعاتی درباره داوری همتا و ادراک عمومی آن به تولید محتوا پرداختند.

هفته داوری همتا در سال ۲۰۱۹ با شعار کیفیت در داوری همتا ضرورت نقش داوری همتا در حفظ کیفیت پژوهش را برجسته خواهد ساخت. در این هفته فعالیت های زیادی به صورت آنلاین در شبکه های اجتماعی در سرتاسر جهان صورت خواهد گرفت. این هفته، افراد، موسسات و سازمانهای متعددی را گرد هم جمع می کند تا پیام اصلی خود– کیفیت در داوری همتا – و میزان اهمیت آن در ارتباطات علمی را به اشتراک بگذارد.

کمیته برگزاری هفته داوری همتای سال ۲۰۱۹ مرکب از بیش از ۴۰ فرد از ۲۹ سازمان می باشد. ریاست این کمیته بر عهده دکتر بهار مهمانی فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی در مقطع کارشناسی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی ارشد و دانشگاه آمستردام در مقطع دکتری در رشته فیزیک نظری می باشد.

شما می توانید این هفته را در رسانه توییتر با هشتگ های #PeerRevWk19 و #QualityInPeerReview دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *