سیستم شناسایی نویسندگان (ORCID)

معیارهای Impact Factor، h-index و … که برای ارزیابی مجلات و پژوهشگران به کار می روند، همگی بر اساس استناد بنا شده اند. اگر دیگر پژوهشگران به مقاله شما استناد کنند، حتما مقاله شما ارزشمند است. اگر چه این معیار ساده توسط دیگر معیارها مانند تعداد استنادات، اشخاص استناد کننده، اعتبار مجلات و … اصلاح و کامل می شود، برای این که سیستم استناد یکپارچه شود، می بایست نویسندگان نیز به درستی شناسایی شوند.

شناسایی نویسندگان به اندازه کافی ساده نیست. ممکن است دانشمندان زن از نام خانوادگی خود یا نام خانوادگی همسر خود استفاده نمایند. احتمال دارد که سیستم زبانی تغییر کند، برای مثال نام خانوادگی طهرانی به تهرانی تغییر نماید. در بعضی از زبان ها مانند زبان کره ای و زبان چینی در ابتدا نام خانوادگی ذکر می شود و سپس نام کوچک نویسندگان و به همین دلیل ممکن است که هنگام ارائه نام و نام خانوادگی نویسنده اشتباهاتی رخ دهد.

برای رفع این مشکل سیستم ORCID در اکتبر ۲۰۱۲ راه اندازی شد. همانطور که هر متن علمی با یک DOI و یک کتاب با یک ISBN منحصر به فرد شناسایی می شود، نویسندگان نیز با یک ORCID یکتا شناخته می گردند. تاکنون بیشتر از ۲۵۰۰۰۰ پژوهشگر کد ORCID خود را دریافت کرده اند. برای دریافت ORCID خود می توانید به سایت https://orcid.org/register مراجعه نمایید، نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و گذرواژه خود را ثبت نمایید، آنگاه یک لینک تایید به ایمیل شما ارسال می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *