تصمیم های جدید در سال نو

سال نو مبارک

آیا تا به حال سال نو را با این تصمیم شروع نموده اید که در سال جدید زمان زیادی را برای هدفی مشخص صرف کنید و یک سال بعد هنگام شروع سال نو بخواهید به همان هدف برسید؟

سه دلیل اصلی نرسیدن به اهداف در سال نو عبارتند از:

  • عدم شفافیت در مورد هدف
  • عدم برنامه ریزی برای رسیدن به هدف
  • عدم تبعیت از برنامه

برای مثال بیایید نگاهی به تصمیم های دانشجوهای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بیاندازیم. “من حتما امسال فارغ التحصیل می شوم.” آیا تا به حال دانشجویی را دیده اید که هر سال این جمله را تکرار کند؟ البته من با چنین دانشجویانی برخورد داشته ام و به این دلیل که آنها هنوز فارغ التحصیل نشده اند احساس خوبی ندارم.

به عنوان شخصی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کرده است، کاملا از چالش برانگیز بودن انجام پایان نامه آگاهم. من هم تجاربی در این زمینه داشته ام و زمان هایی بوده است که با خود می گفتم نمی توانم فرآیند انجام پایان نامه را به اتمام برسانم. صادقانه بگویم، حتی نمی دانستم چرا باید فارغ التحصیل شوم! آن زمان مقدار زیادی داده جمع کرده بودم، اما نمی توانستم یک پژوهش منسجم را از آن استخراج کنم.

نقطه عطف مقطع دکتری برای من مکاشفه ای بود که برایم رخ داد. هنگام بررسی فهرست مطالب پایان نامه ام ناگهان تصاویری از ذهنم عبور کرد. من برای همه بخش های پایان نامه ام داده نداشتم، اما به بینشی دست یافتم که توسط آن متوجه شدم کلیات پایان نامه ام درباره چه چیزی است.

با این که همه قطعات پازل کنار هم نبودند، ولی می دانستم کدام بخش ها نیاز به کار دارند. در این زمان، اولین قسمت تصمیم خود را کامل کردم: شفاف سازی هدف. می دانستم که می بایست بر روی چه بخش هایی کار کنم تا فرآیند انجام پایان نامه ام را به اتمام برسانم (پس از جلسه ای با استاد راهنما می بایست چند تغییر جزئی بر روی پایان نامه ام اعمال می کردم، اما نیازی به تغییر اساسی در ساختار پایان نامه ام نداشتم).

اگر هدفتان کاهش وزن، بدست آوردن پول یا گذراندن زمان با خانواده تان باشد، چطور این اهداف را برای خود تعریف می کنید؟ چه مقدار وزن می خواهید کم کنید؟ می خواهید به چه مقدار پول برسید؟ تمایل دارید تا چه مقدار زمانی برای خانواده خود اختصاص دهید؟ هر چقدر بیشتر در تعریف این اهداف دقیق باشید، احتمال رسیدن به آنها نیز بیشتر خواهد بود.

دومین قسمت تبدیل یک رویا به واقعیت، برنامه ریزی است. خودم شخصا برای انجام پایان نامه ام، این بخش را با استاد راهنمای خود کامل نمودم. در این زمان بخش های زیادی از پایان نامه ام کامل نشده بودند و برای بدست آوردن داده های ضروری نیاز به کسب مهارت های جدید داشتم. علاوه بر این برای اهداف کوچکتر نیز زمان تعیین کردم.

در نهایت مهمترین عنصر تصمیم گیری، پشتکار برای رسیدن به هدف است. اگرچه برای انجام پایان نامه برنامه داشتم، برای اتمام فرآیند انجام پایان نامه ام، تقریبا هر روز با مانعی مواجه می شدم. آزمایش هایم به خوبی پیش نمی رفتند، نمونه های آزمایشگاهی برگشت می خوردند، تجهیزات آزمایشگاه از کار می افتادند و کامپیوترها کرش می کردند (یک فصل از پایان نامه ام را به همین دلیل از دست دادم و سیستم پشتیبان خودکار هم از کار افتاده بود و به همین دلیل مجبور شدم دوباره یک فصل را تایپ کنم). با این حال، هر روز (به این نکته کلیدی توجه کنید: هر روز) به تلاش خودم ادامه می دادم و فرآیند انجام پایان نامه ام را پیش می بردم. بسیاری از روزها احساس می کنید که دیگر رغبتی به ادامه برنامه تان ندارید. اما اگر تنها ۱۵ دقیقه بر روی برنامه تان تمرکز کنید، این ۱۵ دقیقه به شما کمک می کند تا برای ادامه کارتان انگیزه داشته باشید. این روش، تکنیکی عالی برای غلبه بر انسداد ذهنی نویسنده به حساب می آید.

برای پیگیری برنامه تان می بایست اصولی را رعایت کنید و به همین دلیل این امر برایتان دشوار است؟ احتمالا انجام پایان نامه به صورت گروهی بهترین راه حل برای پیگیری برنامه تان می باشد. هنگامی که دیگران کار شما را هفته ای چند بار مورد بازبینی قرار می دهند، دست کشیدن از کار امری دشوار خواهد بود.

حال دوباره به اهدافی فکر کنید که می توانید ظرف مدت یک سال آنها را به واقعیت تبدیل کنید. اگر هدفی واضح و شفاف و برای رسیدن به آن برنامه ای مناسب داشته باشید و هر روز خود را برای رسیدن به آن وقف نمایید، فکر می کنید در انتهای سال ۱۳۹۸ به کجا خواهید رسید؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *