نقش انگیزه در انجام پایان نامه

هنگامی که در مقطع پسادکتری مشغول به پژوهش بودم به جمله ای الهام بخش برخوردم: “هدف؛ مشاهده آن چیزی است که اتفاق خواهد افتاد.” این جمله عبارتی الهام بخش هنگام کار بر روی پروژه ای بزرگ مانند پایان نامه است. هنگامی که دانشجویان با پروژه ای بزرگ مواجه می شوند، ابتدا با سوالاتی مانند “چرا باید این کار را انجام داد؟” و “چگونه؟” شروع می کنند. در دنیای ایده آل تنها چیزی که نیاز دارید بررسی هر چیزی است که باید انجام دهید و پس از انجام آنها به راحتی مدرک خود را اخذ خواهید کرد. مشکل این روش این است که هیچ گاه کارها طبق برنامه پیش نمی رود. همیشه موانعی وجود دارند که باعث می گردند تا انگیزه تان کاهش یابد و به خانه اول برگردید. ممکن است اشتیاق شما کاهش یابد و برای اتمام فرآیند انجام پایان نامه دچار سردرگمی شوید. شاید حتی با خود بگویید: “اصلا ارزش دارد فارغ التحصیل شوم؟”

به جای سوالاتی مانند “چه کاری باید انجام دهم؟” یا “چطور به هدفم دست یابم؟” بهتر است سوالات عمیق تری از خود بپرسید. سوالات ذیل را در نظر بگیرید: “چرا باید فارغ التحصیل شوم؟”، “چرا باید به سوال تحقیق پایان نامه پاسخ دهم؟”، “زندگی با اخذ مدرک چه تفاوتی خواهد کرد؟” و “چرا این پایان نامه در حیطه پژوهشی خود مهم است؟”

داستانی واقعی درباره دانشجوی مقطع دکتری تخصصی را در نظر بگیرید که مادربزرگ خود را در سن ده سالگی به خاطر سرطان از دست داده است. او به خود قول داده بود که دارویی برای این بیماری وحشتناک بیابد. او به قول خود وفادار ماند و به عنوان یک پژوهشگر در حوزه سرطان شناسی توانست پایان نامه ای بنویسد که به ساخت دارویی برای درمان سرطان کمک کند. شوق رهایی بیماران مبتلا به سرطان از درد هولناکی که مادربزرگ این پژوهشگر تجربه کرد، باعث شد تا او بتواند در انجام پژوهش خود موفق گردد. موفقیت این دانشجو ارتباطی با شانس یا IQ بالا نداشت، بلکه تعهد او به نجات زندگی دیگران باعث توفیق او گردید.

در حالی که خوشبختانه بیشتر ما فردی از خانواده خود را در دوران کودکی از دست نداده ایم، باز با این حال همگی ما برای دستیابی به اهدافمان انگیزه و اشتیاقی سوزان داریم.

فکر کنید برای موفقیت در فرآیند انجام پایان نامه مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری “چرا باید فارغ التحصیل شوید؟”، “چطور” – بحث فنی رسیدن به هدف – سوال ثانویه است. اگر شما – مانند مثال بالا – صددرصد به هدفتان متعهد باشید، مطمئنا راهی برای اجرای پژوهش و اتمام فرآیند انجام پایان نامه و سرانجام فارغ التحصیلی پیدا می کنید. هیچ گاه موانع آنقدر بزرگ نیستند که نتوان بر آنها غلبه کرد.

در نهایت هنگامی که به طور صحیح هدفگذاری کنید و از انگیزه کافی برای رسیدن به هدفتان برخوردار باشید، خواهید دید که وظایف روزمره برای شما آسان خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *