ماراتن فرآیند انجام پایان نامه

هنگامی که در مقطع دکتری مشغول به تحصیل بودم، همواره کار بر روی پایان نامه را با مسابقه ماراتن مقایسه می کردم. همانطور که می دانیم، فرآیند انجام پایان نامه نظیر یک رویداد ورزشی طولانی مدت مانند ماراتن به استقامت نیاز دارد. هنگامی که برای چنین مسابقه ای تمرین می کنیم، هر روز رسیدن به خط پایان را در ذهن خود به تصویر می کشیم. در واقع این باور ماست که ماندگاری انرژی لازم برای به پایان رساندن این رویداد ورزشی را برای ما ضمانت می کند.

طی سالهایی که به دانشجویان در فرآیند انجام پایان نامه شان کمک می کردم، متوجه شدم آن دسته از دانشجویانی که در مدت زمان کوتاهی فرآیند انجام پایان نامه خود را به اتمام رساندند، نگرش بسیار متفاوتی نسبت به آنهایی داشتند که مدت زمان زیادی – شاید چند سال – نتوانسته بودند که در انجام این امر پیشرفتی حاصل کنند. این دانشجویان که دستاوردهای خیره کننده ای داشتند همواره پایان راه خود را در ذهن خود مجسم می کرده اند. آنها معمولا افرادی با انگیزه بالا هستند که اهداف کاملا مشخصی برای فارغ التحصیلی، بدست آوردن مهارتهای شغلی مورد نیاز بازار و برنامه های شغلی را در سر می پرورانند.

دانشجویانی که در به اتمام رساندن فرآیند انجام پایان نامه خود با دشواری روبرو می شوند، معمولا از خود انتظار ندارند که این فرآیند را کامل نمایند و در جلسه دفاع از پایان نامه در حضور داوران از آن دفاع نمایند. آنها پیوسته بر روی موانع – چالش هایی مانند انتخاب موضوع پایان نامه، استاد راهنمایی که از آنها حمایت نمی کند، تعهدات خانوادگی و … – تمرکز می کنند و همین امر باعث می گردد تا به چشم اندازی منفی از پروژه پژوهشی و برنامه های شغلی خود رهنمون گردند.

مشکل این نگرش ماهیت پیش گویی خود محقق کننده – آن گونه از پیش بینی که بعد از آن که اعلام یا صادر می شود، خودش شرایطی را ایجاد می کند که باعث می شود همان پیش گویی به حقیقت بپیوندد – آن است. هر چه بیشتر بر روی دستاوردهای ناچیز و اشتباهات تمرکز نماییم، در واقع به اعتماد به نفس خود لطمه وارد می کنیم و همین امر نیز به کاهش بازدهی منجر می گردد.

آیا می توان گفت دانشجویانی که در دانشگاه دستاوردهای بالایی دارند، مسیر پیشرفت خود را بدون مانع و اشتباه طی کرده اند؟ همه این دانشجویان در مسیر خود اشتباه می کنند، با استاد راهنمای خود اختلاف نظر دارند و حتی مسائل شخصی دارند که می بایست به آن رسیدگی کنند. با این حال، این دانشجویان اشتباهات و چالش های خود را به فرصت هایی برای یادگیری تبدیل می کنند. این تفاوت در نگرش، جزئی ولی در عین حال بسیار حیاتی است.

به این دلیل مقایسه فرآیند انجام پایان نامه با مسابقه ماراتن در این نوشتار صورت پذیرفت – اگر تجربه شرکت در رویدادی ورزشی را داشته باشید می دانید – که اگر ورزشکاران بر موانع پیش روی خود تمرکز کنند، انگیزه خود را از دست می دهند و از رسیدن به خط پایان باز می مانند و به همین دلیل تصویرسازی ذهنی رسیدن به خط پایان را عنصری کلیدی در تمرین های خود به حساب می آورند. به همین ترتیب هنگامی که دانشجویان اتمام فرآیند انجام پایان نامه و حضور در جلسه دفاع را در ذهن خود می کنند، با انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری می توانند بر روی پایان نامه خود کار کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *