ISC--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)

ISC--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی (ICMHESR) در اکتبر ۲۰۰۸ میلادی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان به عنوان اولین نظام استنادی جهان اسلام به اتفاق آراء به تصویب رسید. بدین ترتیب، بر اساس مصوبات این نشست و همچنین نشست های آتی وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی، تمام کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی (OIC)موظف به همکاری با ISC گردیدند. این پایگاه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۷ تاسیس گردید.

ISC با در نظر گرفتن استانداردهای علمی، به انتخاب و نمایه سازی مجلات علمی کشورهای اسلامی می پردازد و زمینه لازم جهت ارتقاء کیفیت تحقیق و ایجاد یک شبکه پیوسته علمی در سرتاسر کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی فراهم آورده است. این نظام رتبه بندی، با نمایه سازی مقالات تمام متن و تحلیل استنادی اطلاعات کتابشناختی آن مدارک، هر ساله به معرفی دانشگاه ها، مجلات، نویسندگان و آثار برتر علمی جهان اسلام می پردازد. این پایگاه هم اکنون یکی از ابزارهای کارآمد تصمیم گیری برای طیف وسیعی از کاربران از جمله دانشگاه ها و موسسات پژوهشی، ناشران، اعضای هیات علمی، محققان، تحلیلگران حوزه علم سنجی در کشور و نیز سراسر کشورهای اسلامی محسوب می گردد.

از جمله خدمات پایگاه تعیین نقاط قوت و ضعف دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در سطوح ملی و بین المللی با برگزاری کارگاه های آموزشی و علمی می باشد. در این راستا، تفاهم نامه های متعددی با کشورهای اسلامی منعقد گردیده و در حال حاضر خدمات مختلفی از جمله مشاوره و همکاری برای برگزاری کارگاه های ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور و سایر کشورهای اسلامی ارائه می نماید.

مراحل کلی توسعه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC

به موازات سیاست گ‍‍ذاری های انجام شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون ISC ، این پایگاه برنامه‌های خود را بدون وقفه اجرا نموده و به انجام امور عملیاتی می پردازد. برهمین اساس، ISC در چندین مرحله به توسعه خود ادامه می‌دهد:
۱- بررسی و تحلیل مجلات معتبر فارسی در نظام‌ها و فرآورده‌های چندگانه ISC از سال ۱۳۷۸ تا کنون
۲- درون دهی و پردازش مجلات معتبر عربی کشورهای اسلامی از سال ۲۰۰۵ تا کنون در فرآورده‌های مختلف نظام ISC
۳- پردازش و تحلیل مجلات علمی انگلیسی ایران و سایر کشورهای اسلامی از سال ۲۰۰۵ تا و ارائه نتایج آن از طریق فرآورده‌های مختلف ISC جهت دسترس پذیری جامعه علمی
۴- زبان های ترکی، اندونزیایی، مالزیایی، فرانسوی و … در دستور کار ISC قرار دارند و مقدمات این فعالیت ها، برنامه ریزی و به تدریج با توسعه تشکیلات سازمانی ISC یکی پس از دیگری به مورد اجرا گذاشته خواهد شد. توزیع نشریات در جهان اسلام در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام مورد مطالعه قرار گرفت و در گام نخست، ۱۳۵۲ نشریه به عنوان مجلات معتبر براساس آئین نامه نمایه سازی استنادی نشریات معتبر برای ISC انتخاب شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *