دستورالعمل هایی برای انجام پایان نامه

در ابتدای سال سوم مقطع کارشناسی ارشد به این فکر رسیدم که می بایست از دانشگاه انصراف دهم. تقریبا مطمئن شده بودم که آن سال هم نمی توانم فارغ التحصیل شوم. تا آن زمان برای انجام پایان نامه چند پروژه را شروع کرده بودم که به بن بست رسیده بودند، بیشتر داده های تحقیق با هم تناقض داشتند و فرضیه های پژوهش را پشتیبانی نمی کردند.

واقعا احساس کردم که در زندگی به مشکلی برخورده ام که نمی توانم آن را حل کنم. موضوع خنده دار این بود که من واقعا برای خود یک زندگی ساخته بودم و فکر می کردم که اخذ مدرک کارشناسی ارشد و به دنبال آن مدرک دکتری مسیری است که نهایتا منجر به شغل و زندگی بهتری خواهد شد که همواره به دنبال آن بودم.

نهایتا به خودم جرئت دادم تا جلسه ای با استاد راهنما داشته باشم تا او آن چه که برای فارغ التحصیلی نیاز دارم را به روشنی برایم توضیح دهد. همانطور که انتظار داشتم، فقط بخش کوچکی از داده هایی که جمع آوری کرده بودم، قابل استفاده بودند.

استاد راهنمایم شروع پروژه پژوهشی جدیدی را به من پیشنهاد دادند و من می بایست با طرز کار سه دستگاهی آشنا می شدم که تا بحال تجربه کار با آنها را نداشتم. اگر می خواستم تا یک سال بعد فارغ التحصیل شوم می بایست این پروژه را انجام می دادم. برای این کار تصمیم گرفتم تا ۱۵ ساعت در روز به یادگیری روش های مورد نیاز این پروژه بپردازم.

بالاخره پس از گذشت ۵ ماه توانستم با دستگاه های جدید داده هایی با قابلیت تولید مجدد، تولید نمایم. با این حال هنوز می بایست صدها نمونه را در آزمایشگاه مورد معاینه قرار می دادم، اما در نهایت امید داشتم آن ترم فارغ التحصیل شوم.

مشکل آن جا بود که تا مهلت ارائه پایان نامه تنها ۳ ماه فرصت داشتم، در حالی که اصلا نمی دانستم از کجا شروع کنم. کدام قسمت را اول شروع کنم؟ چطور داده ها را مرتب نمایم؟ کی باید نگارش پایان نامه را شروع کنم؟

دستورالعمل هایی مفید برای انجام پایان نامه

۱۵ ساعت کار بر روی پایان نامه به ۱۸ ساعت در روز رسید، اما هنوز به هیچ جا نرسیده بودم. تا به حال هیچ شخصی انجام پایان نامه را به من آموزش نداده بود. بدتر از همه روحیه کمال گرایی من بود که آن را به حساب نیاورده بودم

 ساعت های بیشماری را صرف نوشتن و بازنویسی پاراگراف های پایان نامه نموده بودم و از آنجایی که احساس می کردم هیچ بخشی به اندازه کافی خوب نگارش نشده است،بدون هدف از یک فصل به فصلی دیگر می رفتم. در نهایت تا زمان اتمام انجام پایان نامه، خستگی و فرسودگی بر من غلبه کرد و وارد چرخه تاریک افسردگی، اضطراب و ناامیدی شدم.

همانطور که پایان نامه ام را به استاد راهنمایم تحویل می دادم فکر می کردم حتما می بایست راه بهتری برای انجام پایان نامه وجود داشته باشد. طی سالهای پس از انجام پایان نامه، فرآیند انجام پایان نامه را مورد مطالعه قرار دادم و سیستم بهتری برای انجام پایان نامه کشف کردم.

از آن زمان، به صدها دانشجوی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، فرآیند انجام پایان نامه را آموزش دادم. در ذیل ۷ نکته ای که طی این چند آموخته ام و پیوسته آنها را با دانشجویان خود آموزش می دهم را مشاهده می کنید:

سوالات تحقیق را به خوبی بررسی نمایید.

شما می بایست فرضیه و سوال تحقیق را کاملا بررسی نمایید. شاید این امر بدیهی به نظر برسد، اما بسیاری از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری قبل از شروع انجام پایان نامه، در تعریف صحیح فرضیه های تحقیق ناکام می مانند.

شما می بایست بتوانید کل پایان نامه تان را در یک جمله خلاصه نمایید: “هدف از این پایان نامه این است که …” . اگر با سوال و فرضیه پژوهش آشنای ندارید، حتما از استاد راهنمای خود کمک بگیرید.

فرآیند انجام پایان نامه را به مراحل مشخصی تقسیم نمایید.

انجام پایان نامه فرآیندی است که مراحل تعریف شده مشخصی دارد. جزئیات هر مرحله تا حدودی به رشته شما بستگی دارد، اما می توان گفت این مراحل شامل جمع آوری ایده ها، تحلیل داده ها و اصلاح پایان نامه می باشد.

هدف از مرحله اول فقط جمع آوری ایده ها و نمایش آنها بر روی کاغذ می باشد – بدون هیچ گونه قضاوت، ویرایش و قالب بندی. با جمع آوری ایده ها بدون هیچ گونه انتقادی نسبت به آنها، می توانید خلاقیت خود را پرورش دهید و بر روحیه کمال گرایی خود که باعث به تعویق افتادن شروع انجام پایان نامه می گردد، فائق آیید.

طی مرحله دوم – تحلیل داده ها – شما می بایست به صورت دقیق تری عمل نوشتن و اصلاح را پیگیری نمایید. در پایان مرحله دوم هدف شما نگارش متنی است که ساختار مشخصی دارد و از جریانی منطقی پیروی می نماید. در این مرحله شما می توانید متن پایان نامه خود را به استاد راهنمای خود ارائه دهید.

در مرحله نهایی می بایست بازخوردهای استاد راهنما را در متن پایان نامه اعمال نمایید. اصلاح، اصلاح، اصلاح. آنقدر این مرحله را تکرار نمایید تا پایان نامه شما تایید گردد. پس از این مرحله می توانید پایان نامه خود را به کتابخانه دانشگاه تان تحویل دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *