ISI--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

ISI (موسسه اطلاعات علمی)

ISI--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

ISI (موسسه اطلاعات علمی) در سال ۱۹۶۰ توسط پروفسور یوجین گارفیلد تاسیس گردید. این موسسه در سال ۱۹۹۲ توسط Thomson Scientific & Healthcare خریداری و با نام Thomson ISI معرفی شد. موسسه Thomson ISI تا سال ۲۰۱۶ تحت مالکیت تامسون رویترز بود و در این زمان این موسسه به Clarivate Analytics فروخته شد و اکنون با همین نام شناخته می شود.

ISI و موسس آن پروفسور یوجین گارفیلد برای اولین بار خدمات پایگاه داده کتابشناسی را ارائه داد. تخصص این موسسه تحلیل و نمایه گذاری (Indexing) استنادات به کتاب، مقاله و نویسنده می باشد. ISI وظیفه نگهداری پایگاه داده استنادی هزاران مجله علمی را بر عهده دارد. این پایگاه داده ها شامل (Science Citation Index (SCI)، Social Sciences Citation Index(SSCI و (Arts and Humanities Citation Index(AHCI می باشد. همه این پایگاه های داده از طریق سرویس پایگاه داده Web of Knowledge این موسسه در دسترس می باشند. این پایگاه داده اجازه شناسایی مقالاتی را می دهد که بیشترین تعداد استناد را دارند، همچنین نشان می دهد که چه شخصی به این مقالات استناد کرده است. همچنین این پایگاه داده مقیاس هایی برای تاثیرات آکادمیک مقالاتی که در آن نمایه شده اند، فراهم می کند و این امکان را می دهد که تاثیرات را با قرار دادن برچسب کیفی بر روی این مقالات و نمایان تر کردنشان، افزایش دهد. برخی شواهد نشان می دهد که این پایگاه داده می تواند تعداد استنادات به یک مقاله را دو برابر کند.

موسسه اطلاعات علمی سالانه، (Journal Citation Reports (JCR را منتشر می کند. این گزارش Impact Factor را برای مجلات ثبت می کند. در جامعه علمی، Impact Factor مجلات نقش بسیار مهمی در تعیین ارزش مقالات پژوهشگران دارد. این موسسه مجلات را بر اساس معیارهای انتخاب خاصی که نشان دهنده تاثیر و کیفیت مجله می باشند، لیست می کند.

ISI خبرنامه Science Watch را نیز منتشر می نماید که این خبرنامه هر دو ماه یک مقاله در هر یک از ۲۲ حوزه علم مانند ریاضیات، مهندسی، زیست، شیمی و … را به عنوان مقاله برتر معرفی می نماید. نحوه تعیین این مقالات به تعداد استنادات به این مقالات و بالاترین سطح افزایش این استنادات طی بازه زمانی دوماه بستگی دارد. نوشتارهایی که درباره این مقالات در این خبرنامه منتشر می گردد، اغلب اوقات همراه با اظهارنظرهایی از نویسندگان این مقالات می باشد.

همچنین این موسسه لیستی از “پر استنادترین پژوهشگران” را منتشر می نماید. این لیست یکی از آیتم هایی است که در رتبه بندی دانشگاه های جهان منتشر شده توسط دانشگاه شانگهای لحاظ می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *