دانشگاه برتر--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

۵ نکته برای بهبود مقاله

انجام مقاله

اغلب اوقات انجام مقاله  به دلیل این که می بایست علاوه بر انتقال یافته های تحقیق برای مخاطبین نیز جذاب باشد، برای نویسنده دشوار است.

یک مقاله قبل از این که در مجله ای چاپ گردد، از لحاظ نحوه نگارش باید نظر سردبیر و داوران آن مجله را جلب نماید. از آن جایی که “مورد استناد قرار گرفتن مقاله” به قسمتی مهم از پیشرفت حرفه ای پژوهشگر تبدیل شده است، بعد از چاپ مقاله در مجله، مقاله شما می بایست در معرض دید مخاطبین بیشتری قرار بگیرد.

معمولا یک پژوهشگر مبتدی در مورد انجام مقاله بسیار وسواس به خرج می دهد و تا جایی که امکان دارد نگارش مقاله را به تعویق می اندازد. نگارش مقاله برای او امری لذت بخش نبوده و البته احتمالا فقط برای فارغ التحصیلی کار انجام مقاله را انجام می دهد.

معمولا با گذشت زمان، اولویت های پژوهشگر تغییر می یابد و نگارش مقاله برای او به امری جذاب و لذت بخش تبدیل می گردد. با این حال باید به خاطر داشت که با نگارش مقاله می بایست بهترین نتیجه ممکن را برای انتقال دستاوردهای پژوهش و جلب توجه مخاطبین به دست آورد. در این نوشتار به ۵ نکته که به بهبود عملکرد پژوهشگر در امر انجام مقاله کمک می کند، اشاره می شود.

سازماندهی کنید.

مقاله ای با مهمترین عناصر کلیدی برای انتقال یافته های تحقیق که به خوبی سازماندهی شده باشد، برای مخاطب پسند بودن راه زیادی در پیش دارد. سازماندهی افکار، قدم اول برای نگارش یک مقاله واضح و شفاف می باشد. فرضیه ها و اهداف پژوهش را به خوبی درک کرده و پیشینه تحقیق را بر اساس اهداف پژوهش بنویسید. جزئیات تحقیق و بحث منطقی مناسب به دنبال پیشینه تحقیق نگارش می یابند. شناخت صحیح مخاطبین و شکل دهی مقاله مبتنی بر نیازهای مخاطبین مقاله می تواند به طور قابل ملاحظه ای مقاله تان  را قابل درکتر کند.

صفحه اول گیرا و موثری بنویسید.

عنوان و چکیده مقاله اولین قسمت های مقاله هستند که مورد ملاحظه مخاطبین قرار می گیرند. همچنین ممکن است قطع نظر از پولی و یا رایگان بودن مقاله، تنها قسمتی باشند که به صورت رایگان در دسترس مخاطبین قرار می گیرند. بنابراین می بایست عنوان، چکیده و کلمات کلیدی ، جذاب و گیرا باشد و به طور موثری تمام مقاله را به صورت خلاصه بیان نماید.

از کلمات کلیدی استفاده کنید تا مخاطب هنگام جستجوی ادبیات تحقیق، مقاله شما را میان هزاران مقاله به آسانی پیدا کند. حتما راهنمای نویسندگان مجله هدف را مطالعه کرده و در یاد داشته باشید. بسیاری از مجلات تعداد لغت محدودی را برای عنوان، چکیده و یا کل مقاله در نظر می گیرند و بعضی از مجلات به صراحت قید می کنند که به هیچ وجه از کلمات مخفف استفاده نگردد. چکیده در بعضی از مجلات باید ساختار خاصی داشته باشد و شامل زیر تیترهایی مانند پیش زمینه و اهداف، روش، بحث و نتیجه گیری می باشند. به عنوان یک نکته این ملاحظه این موارد در نگارش چکیده حتی به صورت یک پاراگراف پیوسته مفید می باشد.

با ارائه دلیل برای انجام پژوهش و طرح سوال تحقیق و اهداف تحقیق شروع نمایید. اولین قسمت می بایست نوآوری پژوهش را به صورت مختصر بیان نماید. سپس روش استفاده شده در پژوهش شامل طرح اصلی تحقیق را بنویسید. یافته ها و نتایج اصلی مطالعه به دنبال روش در چکیده ذکر می شوند و نهایتا چکیده با بیان این امر که چگونه این تحقیق به حوزه مطالعاتی شما تاثیر می گذارد و چرا این مطالعه برای مخاطبین مهم می باشد، می پردازد. به یاد داشته باشید که چکیده می بایست ساده، روان و مختصر باشد و در عین حال شامل تمامی اطلاعات مرتبط با آن چه که می خواهید ارائه نمایید، باشد.

علاوه بر چکیده، بعضی از مجلات در حال حاضر استفاده از چکیده تصویری، خلاصه نویسی و یا خلاصه ویدیویی در مقاله را مجاز می دانند. این امر به ساده سازی پژوهش و یافته های آن برای مخاطبین کمک می کند و باعث می شود که مقاله بیشتر مخاطب پسند گردد.

به مقاله به عنوان یک مخاطب نگاه کنید.

مخاطب--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

همانطور که مشغول نگارش مقاله می باشید، به خاطر داشته باشید که فردی که درگیر پژوهش شما نیست، در حال مطالعه مقاله شما می باشد. بنابراین مقاله خود را دقیق، شفاف و عناصر اصلی تحقیق را بدون تکرار و بدون تفسیر بیش از اندازه بنویسید. ساختار مقاله را ساده و در عین حال موثر نگه دارید. از اصطلاحات و زبان خاص استفاده نکنید – از زبان علمی برای نگارش مقاله استفاده نمایید- و همچنین از استفاده از عبارات غیر رسمی، نژاد پرستانه و … بپرهیزید.

معمولا زمانی که شروع به نگارش اولین مقاله خود می کنید، از تمامی جزئیات آگاه هستید و بنابراین تمامی آن چه که می نویسید برای شما کاملا معنادار می باشند. اما زمانی که مقاله را برای اصلاح به همکارتان ارسال می کنید، این فرد مطمئنا به چند اشتباه اشاره خواهد کرد و شما می بایست این اشتباهات را اصلاح نمایید. بنابراین اگر ممکن است برای اصلاح چنین اشتباهاتی از همکاران خود کمک بگیرید و از توصیه های ارزشمند آنها استفاده کنید. این امر به شما کمک می کند که دیدی چند جانبه نسبت به مقاله خود داشته باشید.

برای ارائه یک داستان کامل تمامی داده های کلیدی را در نظر داشته باشید.

مقاله شما می بایست یک داستان کامل را ارائه دهد. هنگام شروع نگارش مقاله داستانی را که قرار است بیان کنید را در نظر داشته باشید. برای مثال اگر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستید، ممکن است آزمایش هایی بیشتر از آن چه برای بیان یک داستان لازم است را انجام داده باشید. نیازی نیست تمامی اشکال و جداول را در مقاله بگنجانید، بلکه فقط از اشکال و جداولی استفاده کنید که داستان شما را کامل می کنند.

تقسیم داده های پژوهش برای دو مقاله به جهت افزایش تعداد مقاله را با احتیاط انجام دهید. برای این کار بهتر است که از فردی با تجربه کمک بگیرید تا اخلاق پژوهش را رعایت کرده باشید. از طرف دیگر، بعضی اوقات همانطور که کار نگارش مقاله را پیش می برید، ممکن است متوجه فقدان بعضی از داده های مهم  برای رسیدن به نتیجه مطلوب شوید. بسیار ضروری است که آزمایش های لازم را – در صورت امکان، در این مرحله – انجام داده تا آن داده ها را در مقاله قرار دهید.

با این حال اگر این کار امکان پذیر نیست، می توانید این امر را در قسمت محدودیت های پژوهش بگنجانید و اشاره نمایید که قادر به بدست آوردن داده ها نبوده اید. قسمت محدودیت های پژوهش به داوران مجله و مخاطبین کمک می کند تا این سناریو و علت عدم درج داده ها در مقاله را درک کنند.

تصاویر موثری خلق نمایید.

نمودار--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

آخرین نکته در ارائه موثر پژوهش شما به نحوه ارائه داده های پژوهش اشاره می کند. معمولا داده های پژوهش به صورت جدول و شکل نمایش داده می شود. اشکال را می توان به صورت انواع نمودار و یا تصاویر گرافیکی در مقاله درج نمود. برای درج شکل در مقاله، از انتخاب شکل مناسب اطمینان حاصل نمایید.

به یاد داشته باشید که مخاطب باید با نگاه به شکل بیشترین درک از پژوهش را بدست آورد. اشکال می بایست کاملا مستقل باشند و تنها با مطالعه عنوان اشکال و جداول و بدون مراجعه به متن درک شوند. همچنین اطمینان حاصل کنید که مطالب تکراری را در متن، اشکال و جداول نمی آورید. داوران مجله تمایل دارند که مقاله مختصر و بدون مطالب تکراری باشد.

فارغ از لذت نوشتن، اگر به حرفه پژوهش علاقمند باشید، تقویت مهارت نوشتاری امری بسیار ضروری است. البته نگران نباشید، چون شما اولین فردی نیستید که این حرفه را انتخاب کرده اید و مطمئنا شما هم مانند دیگران با موفقیت در آن رشد خواهید کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *