سندروم ایمپاستر در مقطع دکتری

طی مدت زمانی که در دانشگاه مشغول تدریس بوده ام، بارها با دانشجویان مستاصلی در مقطع دکتری مواجه شده ام که بر این باور بوده اند که به اندازه کافی برای تحصیل در این مقطع باهوش نیستند. همه آنها فکر می کنند آنها تنها افرادی هستند که به دانشگاه تعلق ندارند، برای تحصیل در مقطع دکتری صلاحیت ندارند و از همان اول نباید برای ورود به این مقطع اقدام می کردند.

مقطع دکتری می تواند تجربه ای ترسناک و خسته کننده باشد. ممکن است از همان اول در مصاحبه دکتری اشتباهی صورت گرفته باشد و حال اساتیدی که با شما مصاحبه کرده اند ناچارند تا چندین سال شما را تحمل کنند. این احساس میان بسیاری از دانشجویان مقطع دکتری متداول است و البته توسط دکتر والری یانگ سندروم ایمپاستر نام گرفته است. سندروم ایمپاستر زمانی گریبان شما را می گیرد که احساس می کنید به اندازه کافی خوب نیستید و احتمالا دیگر افراد به زودی متوجه خواهند شد که به اندازه کافی باهوش نیستید.

این احساس برای شما آشناست؟ امیدوارم که این طور نباشد، اما اگر با این احساس دست و پنجه نرم می کنید، بدانید که تنها نیستید. زمانی که سندروم ایمپاستر به گوشم خورد – اولین سال مقطع دکتری – ناگهان لبخندی بر لبانم نشست، زیرا زمانهایی بود که این احساس به سراغ من هم آمده بود. در آن زمان، آن چه که به من کمک می کرد، صحبت با دیگر دانشجویان بود. بدین طریق متوجه شدم که من تنها فردی نیستم که احساس استیصال را تجربه می کنم و البته در آن زمان نمی دانستم برای قدم بعد چه کاری باید انجام دهم.

اگر تا بحال تجربه چنین احساسی را داشته اید، به یاد داشته باشید که هدف مقطع دکتری به چالش کشیدن شماست. اساتید شما را اذیت می کنند – شاید هم کاری کنند تا شما احساس شرمندگی کنید – اما در نظر داشته باشید که شما تنها دانشجوی مقطع دکتری نیستید و این برخورد فقط مختص شما نیست. کافی است به این آمار توجه کنید. در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ تعداد ۱۲۷۹۴ دانشجو در دوره دکتری حرفه ای و تعداد ۲۵۷۲۷ دانشجو در دوره دکتری تخصصی ثبت نام کرده اند. اگر این افراد می توانند در این مقطع تحصیل کنند و فارغ التحصیل شوند، چرا شما جزو آنها نباشید؟

البته مواردی وجود دارد که دانشجویان به دلایل مالی یا شغلی از دانشگاه انصراف می دهند. با این حال این تصمیم ها را نباید با باهوش نبودن اشتباه گرفت. اگر مستاصل هستید و احساس تنهایی می کنید، فقط به یاد داشته باشید که دانشجویان زیادی پیش از شما از این مقطع فارغ التحصیل شده اند و بسیاری از آنها نیز با چنین چالشی مواجه بوده اند. بسیاری از اوقات صحبت با دیگر دانشجویان و اساتید به شما کمک می کند تا درباره فرآیند انجام پایان نامه و برنامه های شغلی به درستی تصمیم گیری نمایید و بتوانید با اطمینان بیشتری به جلو حرکت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *