دستکاری تصاویر در مقالات هندی

به تازگی تعداد ۱۳۰ مقاله از پژوهشگران موسسه پژوهشی سم شناسی هند که در مجلات معتبر چاپ گردیده اند، به دلیل ظن بر دستکاری تصاویر توسط وبسایت PubPeer – وبسایتی که به کاربران اجازه می دهد تا به بررسی و اظهارنظر درباره مقالات پژوهشی چاپ شده بپردازند – مورد بازبینی قرار گرفته است.

همچنین بنا بر گزارش روزنامه The Hindu تعداد ۳۱ مقاله از موسسه زیست شیمی CSIR هند و ۳۵ مقاله از موسسه پژوهشی دارویی مرکزی CSIR به دلیل احتمال دستکاری تصاویر از طرف وبسایت PubPeer ستاره دار شدند.

دکتر یوگشور شوکلا پژوهشگر ارشد موسسه IITR نویسنده ۴۰ مقاله از این مقالات ستاره دار در دفاع از خود گفته است: “اعتراف می کنم که ممکن است اشتباهات ناخواسته ای صورت گرفته باشد. اما هیچ راه دیگری برای بررسی استفاده از تصاویر در مقالات دیگر وجود نداشت.” او افزود: در واقع برای ایجاد شک و تردید نسبت به آیورودا – علمی باستانی و کهن در هند که از گیاهان طبی، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می شود – و با غرض شخصی، پژوهش او مورد سوال قرار گرفته است.

برخی از مقالاتی که به دلیل دستکاری تصاویر ستاره دار شده اند، ریترکت گشته و تصحیح شدند. مقاله دکتر نایبدیا چاتوپدیای پژوهشگر موسسه SCIR-CDRI به خاطر دستکاری در تصاویر ریترکت شده است. او توضیح داده است که “در این مقاله به عنوان نویسنده همکار، همکاری داشته است و نویسنده مسئول مقاله ریترکت شده نبوده است.” او افزود: تکرار تصاویر در مقالاتی که او به عنوان نویسنده مسئول شرکت داشته است، عملی عمدی نبوده ولی خطایی در “کپی و پیست” تصاویر اتفاق افتاده است. او ادعا کرده است که این خطاها تاثیری بر نتایج مقالات نداشته اند و مجلات داده های خام استفاده شده در پژوهش را تایید کرده اند. همچنین او افزود: در واقع دستکاری تصاویر خواندن این اشتباهات صحیح نیست.

شورای پژوهش علمی و صنعتی (CSIR) شرکت مادر IITR، تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده است. سه عضو این شورا در چارچوب زمانی مشخص مسئول بررسی این مقالات گردیدند. از آن جایی بعضی از نویسندگان این مقالات پژوهشگران ارشد و مسئولان قبلی و کنونی IITR هستند، این شورا موظف است که در تحقیق خود بی طرف، منصفانه و شدیدا بی غرض عمل کند.

دکتر الیزابت بیک مشاور علمی از دانشگاه استنفورد که دستکاری داده ها در چندین مقاله از جمله مقالات موسسه IITR را کشف کرده است درباره شیوع دستکاری تصاویر در پژوهش های علمی گفت: “هنوز هیچ نرم افزار خوبی جهت تشخیص خودکار تصاویر دستکاری شده در بازار وجود ندارد.

سوالاتی در پی این تحقیقات مطرح گردیده است. در چنین شرایطی دستکاری تصاویر چه تاثیری بر روی تمامیت پژوهش های علمی خواهد داشت؟ بهترین راه برای مواجهه با سوءرفتارهای علمی چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *