تاثیر Impact Factor بر ارزیابی آکادمیک

بر اساس مقاله ای در دست انتشار تقریبا نیمی از موسسات پژوهشی ایالات متحده آمریکا و کانادا برای ارتقاء رزومه علمی و ترفیع شغلی هنوز به Impact Factor اتکا می کنند. این گزارش بینشی از نحوه استفاده Impact Factor به عنوان شاخصی برای داوری کیفیت پژوهش و اعتبار پژوهشگران ارائه داده است.

Impact Factor نسبت تعداد استنادات یک مجله به مقالات چاپ شده طی دو سال گذشته می باشد. غالبا جامعه دانشگاهی به Impact Factor به عنوان ابزاری برای ارزیابی سریع کیفیت پژوهش و حتی نویسندگان متوسل می شوند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این شاخص بحث برانگیز همچنان تاثیر زیادی بر سیاست های ارتقاء و ترفیع علمی دارد.

ارین مک کیرنان نوروفیزیولوژیست دانشگاه ملی مکزیکو همراه با همکاران خود در این مطالعه ۸۶۴ سند علمی که برای فرآیند ارتقاء و ترفیع علمی در ۱۲۹ موسسه در ایالات متحده آمریکا و کانادا استفاده شدند، را بررسی نمودند. آنها از نرم افزاری برای بررسی این اسناد از نرم افزاری با قابلیت یافتن کلمات مرتبط با Impact Factor بهره گرفتند. علاوه بر این برای درک چگونگی و چرایی استفاده موسسات از شاخص Impact Factor این اسناد را نیز مطالعه نمودند.

این تحلیل نشان داد که ۲۳ درصد این موسسات از Impact Factor در اسناد خود استفاده کرده اند. این نسبت در ۵۷ موسسه پژوهش محور بسیار بیشتر – ۴۰ درصد – بوده است. در حالی که فقط ۱۸ درصد موسسات کارشناسی ارشد در اسنادشان به Impact Factor اشاره نموده اند. این بررسی نشان داد که فقط ۱۳ درصد مواردی که به Impact Factor اشاره داشته اند، درباره استفاده از این شاخص هشدار داده اند و بیش از ۸۰ درصد منابع، استفاده از این شاخص را در ارزیابی آکادمیک توصیه می کنند.

اگرچه نویسندگان ارقام بالاتری را از این تحلیل انتظار داشتند، اما همچنان هشدار می دهند که نتایج این مطالعه تنها “نوک کوه یخ” را نشان می دهد و احتمالا واژگان دیگری که به صورت غیر مستقیم به Impact Factor اشاره می کنند مانند “مجلات رده بالا” نیز در این اسناد استفاده شده اند.

استفاده از Impact Factor در ارزیابی عملکرد پژوهشگران در موسسات آکادمیک همواره توسط بسیاری از اهالی جامعه علمی که اعتقاد دارند این شاخص برای ارزیابی عملکرد دانشمندان کافی نیست، نقد شده است.

استفان کوری زیست شناس ساختاری در امپریال کالج لندن خواستار آن است که موسسات شیوه ای جدید برای ارزیابی عملکرد پژوهشگران بیابند. “پژوهشگران می بایست بر اساس آن چه که انجام داده اند مورد داوری قرار گیرند، نه صرفا بر اساس آن مجلاتی که مقالاتشان را چاپ کرده اند“. همچنین او می افزاید که پژوهشگران می بایست نه فقط به خاطر مقالات چاپ شده، بلکه به خاطر پژوهش شان نیز مورد تقدیر قرار گیرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *