چگونه وقتی نمی توانید حتی نگاهی به پایان نامه بیاندازید، به انجام پایان نامه تان بپردازید!

اگر هنگام انجام پایان نامه کاملا احساس سردرگمی می کنید، کاملا این احساس شما را درک می کنم. در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان بسیاری را دیدم که به اتمام انجام پایان نامه هایشان بسیار نزدیک بودند و به همین دلیل به آنها غبطه می خوردم.

تصور می کردم به محض این که پایان نامه توسط استاد راهنما برای جلسه دفاع تایید گردد، همه چیز بسیار آسان تر می شود. تمام کاری که باید انجام دهید این است که بنشینید و شروع به انجام پایان نامه نمایید، درست است؟

در واقع این موضوع به نوعی صحیح است. چیزی که هیچ کسی به شما نمی گوید این است که حتی مواقعی که به فارغ التحصیلی بسیار نزدیک هستید نیز انسداد ذهنی از بین نمی رود. در واقع وقتی که به پایان مهلت تحویل پایان نامه نزدیک تر می شوید، انسداد ذهنی ۱۰ برابر می شود! ناگهان احساس می کنید که میلیون ها کار هست که باید انجام دهید، اما وقت کافی ندارید.

در نهایت پایان نامه شما برای دفاع تایید می شود، ولی اگر پایان نامه مورد تایید واقع نشود، آنگاه احساس می کنید که واقعا باخته اید. احساس آسودگی خاطر اولیه (پس از تایید استاد راهنما برای دفاع از پایان نامه) ناگهان به ترس و درهم شکستگی تبدیل می شود.

در این زمان واقعا مشتاق نیستید که کسی بپرسد “خب، انجام پایان نامه چطور پیش می رود؟” شاید شما حتی دیگر نتوانید به آن نگاهی بیاندازید. شاید بهتر باشد به هر کاری به جز انجام پایان نامه بپردازید (تعجب نکنید اگر ناگهان خودتان را در حال تمیز کردن سرویس بهداشتی منزلتان دیدید). یا شاید ناگهان ببینید که یک پاراگراف را چندین بار نوشته اید. ممکن است از طرفی حوصله نگاه کردن به پایان نامه را نداشته باشید و از طرف دیگر بخواهید تمامی جزئیات را به طور عالی بنویسید. اگر بر سر انجام پایان نامه با خود کلنجار می روید، احتمالا در حال تجربه نوعی ترس هستید.

 البته این احساس ترس ناشی از به تعویق انداختن می باشد و منشا آن تنبلی و بی انگیزگی نیست. خبر خوب این است که به محض این که ترستان را شناسایی نمودید، حتی اگر راه حلی برای آن نداشتید، انسداد ذهنی  از بین می رود. معمولا علل ترس شما این است که:

  • دیگران انجام پایان نامه شما را چگونه ارزیابی می کنند؟
  • اگر موضوع پایان نامه شما به اندازه کافی خوب نباشد، چه؟
  • اگر ناگهان کشف کنید که بیش از آن چه که فکر می کردید، انجام پایان نامه شما نیاز به کار دارد، چه؟
  • اگر انجام پایان نامه به موقع تمام نشود، باعث ناامیدی عزیزانتان می شوید.
  • اگر ناگهان مشخص گردد که دانشگاه رفتن شما فقط هدر دادن وقتتان بوده است، چه؟
  • بعد از فارغ التحصیلی چه کاری خواهید کرد؟

احتمالا تا به حال حداقل با یکی از این ترس ها مواجه شده اید. البته حق دارید در این شرایط پرتنش نگران نحوه انجام پایان نامه و تاثیر آن بر آینده تان باشید.

در هر صورت نباید اجازه دهید این ترس مانع انجام پایان نامه شود و به تعویق انداختن انجام پایان نامه باعث گردد تا نتوانید از دانشگاه فارغ التحصیل شوید. با وجود تمامی این ترس ها و نگرانی ها در مورد انجام پایان نامه تان، کماکان می توانید به انجام پایان نامه بپردازید.

پنج گام برای مواجه با این ترس ها و شروع انجام پایان نامه حتی وقتی کاملا سردرگم هستید، در ذیل بیان شده است.

گام اول: برای خود اهداف کوچک تنظیم کنید (لقمه بزرگ تر از دهانتان برندارید).

شاید فکر کنید برای انجام پایان نامه می بایست زمان زیادی اختصاص دهید. در واقع هدف های بزرگ و اختصاص زمان زیاد برای انجام پایان نامه بدون هیچ ساختاری منجر به نامیدی می شود. تا به حال چند بار برایتان پیش آمده است که کل روز در حال انجام پایان نامه باشید یا در یک جلسه ده صفحه پشت سر هم بنویسید و در نهایت هیچ نتیجه امید بخشی نگرفته باشید؟ اینها ناشی از آن ترس هاییست که به شما درباره اش گفتم. ترس از مواجه شدن با آن چه که از آن هراسان بوده اید، عدم موفقیت در رسیدن به اهداف.

حتی موفقیت در به نتیجه رساندن کاری کوچک هم می تواند به شما کمک کند که دوباره کنترل همه چیز را به دست بگیرید. کارتان را به قسمت های کوچک تقسیم کنید به طوری که بتوانید هر ۱۵ دقیقه یکی از آنها را انجام دهید. این روش حتی در روزهایی که اصلا وقت انجام پایان نامه را ندارید هم کارساز است و می تواند حداقل منجر به انجام یک یا دو تا از کارهای لیستتان گردد.

بیشتر اوقات شما بازه های زمانی طولانی مدت برای انجام پایان نامه ندارید. تقسیم کارها به کارهای کوچک تر و هدف های قابل دستیابی به پیشرفت شما کمک می کند. حتی اگر تمام روز وقتتان آزاد باشد باز استراتژی اهداف کوچک و قابل اندازه گیری را در نظر داشته باشید و طبق این روش عمل کنید.

روزتان را به بازه های زمانی کوتاه تقسیم نمایید و هنگام انجام پایان نامه، برای هر بازه زمانی بخشی از پایان نامه تان را اختصاص دهید. جای اینکه اینگونه برنامه ریزی کنید که “امروز روی انجام پایان نامه کار میکنم”، سعی کنید که مثلا اینگونه برنامه بریزید: ” امروز سه بخش از فصل دو را باید انجام دهم”.

گام دوم: شما ادا در نمی آورید (… و هر شخص دیگری که دچار سندروم ایمپاستر است).

برای بسیاری از دانشجویان “سندروم ایمپاستر”  بزرگترین مانع برای شروع انجام پایان نامه است.

ممکن است فکر کنید هنوز خیلی چیزها هست که باید یاد بگیرید و احتمالا هیچ وقت آنقدر آماده نیستید که بتوانید فقط با یک عنوان، شروع به انجام پایان نامه کنید و آن را به اتمام برسانید. حقیقت این است که تقریبا هر فردی به نحوی با این احساس دست و پنجه نرم می کند.

سندروم ایمپاستر در هر محیط رقابتی رایج است، مخصوصا میان بلندپروازان که استانداردهای خاص خود را دارند. احتمالا بیشتر هم دوره ای هایتان و حتی اساتید شما هم زمانی در این موقعیت بوده اند. واقعیت این است که شما در مقطع تحصیلات تکمیلی هستید، شما ادا در نمی آورید. پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد یا مقطع دکتری، شما را در طبقه نخبه جامعه قرار می دهد و رسیدن به مرحله انجام پایان نامه، خود یک دستاورد محسوب می گردد.

اگر احساس می کنید که به سندروم ایمپاستر دچار گشته اید، به خودتان یادآوری کنید که شما با سخت کوشی و استعدادتان به این مرحله از زندگی رسیده اید و برای انجام پایان نامه نیز هر چه که لازم باشد را در اختیار دارید. به یاد داشته باشید که پایان نامه فقط بدین منظور می باشد که توانایی پژوهش در رشته تان را به شما نشان دهد.

لزومی ندارد که پایان نامه شما کاری جامع و پیشگامانه در رشته تان باشد و در نظر داشته باشید که تردید نسبت به کارتان امری عادی محسوب می شود. این امر باعث می گردد که یک دانشمند به نظر برسید، نه یک فرد مبتلا به سندروم ایمپاستر.

گام سوم: برای زمان استراحت تان نیز برنامه ریزی کنید و سعی کنید از آن لذت ببرید (در غیر این صورت استراحت به چه دردی می خورد؟).

معمولا به تعویق انداختن کارها بدترین احساس در دو دنیاست. خودتان را با کارهای بیهوده و تصمیمات غیر مهم مشغول می کنید و اصلا به انجام پایان نامه تان اهمیتی نمی دهید ولی در عین حال به طور فزاینده ای دچار استرس هستید. در حالی که اصلا پیشرفتی در کار حاصل نمی گردد، به خودتان نیز اجازه استراحت نمی دهید.

اضطراب ناشی از به تعویق انداختن کارها به خستگی و فرسودگی منجر می گردد. اختصاص زمانی برای استراحت نیز برای فرآیند انجام پایان نامه مهم است. برای ایجاد تمرکز و انگیزه، مغز – و بدن – شما نیاز به استراحت دارند. آنچه مهم است این است که مطمئن شوید که در زمان استراحتتان واقعا استراحت می کنید: زمانی را برای استراحت، دور از میز کار و کامپیوتر اختصاص دهید.

آیا در انتهای روز کاری، خودتان را مشغول شبکه های اجتماعی می بینید یا هنگام وعده های غذایی شروع به چک کردن ایمیل می کنید؟ به نظر می رسد که انجام این کارها آرامش بخش است، اما اگر زمان استراحت هنوز مقابل کامپیوتر باشید، مغز شما به معنای واقعی استراحت نمی کند. حتی اگر احساس کنید که خیلی از انجام پایان نامه عقب هستید و یا خیلی مشغله دارید، اگر زمانی معین برای استراحت اختصاص دهید، در طولانی مدت بازدهی بیشتری خواهید داشت. دور از میز کارتان، غذایتان را میل کنید و در روز یک یا دو بار، پیاده روی های کوتاهی داشته باشید.

اگر سرگرمی های خاصی مثل بافتنی یا نقاشی دارید، سعی کنید که هر روز زمان کمی را بدون هیچ هدف خاصی به آنها بپردازید. یکی از بهترین راه ها برای نهایت استفاده بردن از زمان استراحت، ورزش کردن است. به طور خاص ایروبیک می تواند با استرس و اضطراب مقابله کند. پیاده روی، یوگا، حتی انجام چند حرکت کششی یا دراز و نشست نیز وقتی شدیدا به یک استراحت کوتاه نیاز دارید بسیار کار ساز هستند.

گام چهارم: گزینه هایی که باعث می شوند شروع انجام پایان نامه سخت تر باشد را حذف کنید (مشکل ترین قسمت هر کاری شروع آن است).

اگر فقط فکر شروع انجام پایان نامه باعث گردد که دچار استرس گردید، ممکن است از ناتوانی در تصمیم گیری رنج ببرید. ما هر روز انرژی محدودی برای تصمیم گیری داریم. شواهد نشان می دهند که موفق ترین افراد کسانی اند که با حذف موارد غیر مهم برای تصمیم گیری، انرژی شان را روی انتخاب گزینه های مهم صرف می کنند.

اگر انرژی تان را با تصمیم گیری در مورد نوع صبحانه یا محل قرارگیری لپ تاپ برای شروع انجام پایان نامه هدر بدهید، انرژی کمی برای کارهای مهم تان خواهید داشت. حتی این تصمیم های غیر مهم میتوانند شما را حسابی به خود مشغول کرده و شروع انجام پایان نامه را به تعویق بیاندازند.

یک برنامه روتین ایجاد کنید تا هر روز به راحتی انجام پایان نامه را آغاز کنید. برای مثال هر روز در مکان مشخصی به انجام پایان نامه بپردازید. این کار همانند هدف گذاری های کوچکی است که در گام ۱ به آن اشاره کردیم. این اهداف کوچک را بر روی کاغذ بیاورید تا زمان انجام پایان نامه، فقط با نگاهی اجمالی به این لیست اهداف تان، شروع به انجام آنها نمایید.

بهتر است که مرحله بعدی انجام پایان نامه را در انتهای هر جلسه و نه در ابتدا، برنامه ریزی نمایید. این کار باعث می شود تا هر بار که بعد از زمان استراحت برای ادامه انجام پایان نامه پشت میز می نشینید، برای این که چه کاری را اول انجام دهید نیازی نباشد تا تصمیم گیری نمایید.  نکته اصلی، محدود کردن انتخاب گزینه هایی است که باعث هدررفت انرژی شما می شود تا بتوانید بیشتر بر روی انجام پایان نامه تمرکز کنید.

گام پنجم: شروع به انجام پایان نامه نمایید، حتی اگر فکر می کنید که چیزی برای نوشتن ندارید (هنگام نوشتن ایده ها متولد می شوند).

نقطه شروع، یکی از ترس برانگیزترین موانع انجام پایان نامه است. هنگام شروع انجام پایان نامه، زمانی که بیانیه تز خود را ایجاد نکرده اید و یا وقتی که هنوز نمی دانید واقعا چه چیزی باید بنویسید، چه کاری می کنید؟

در واقع شروع بدون هیچ ایده ای در ذهن هیچ ایرادی ندارد. حتی اگر نمی دانید چه چیزی باید بنویسید، فقط نوشتن را شروع نمایید. زیاد درباره کیفیت یا انسجام نوشته هایتان در ابتدا نگران نباشید، فقط هر چیزی که به ذهنتان می رسد را بر روی کاغذ بیاورید. اشکالی ندارد اگر پیش نویس اولیه پایان نامه شما نامنظم و غیر مرتب باشد. اصلا به همین دلیل به این متن پیش نویس می گوییم.

معمولا فرآیند انجام پایان نامه به شما کمک می کند تا پژوهش و افکارتان را سازماندهی نمایید. در این اثنا ممکن است متوجه الگوها یا نتایجی شوید که قبلا به آنها اهمیتی نمی دادید. فرآیند انجام پایان نامه برای مرتب شدن افکار و درک آن چه که نهایتا پایان نامه شما قصد بیان آن را دارد، لازم و ضروری است.

اگر شروع انجام پایان نامه را به تعویق بیاندازید یا در این مرحله بمانید، بزرگترین اشتباهی که می توانید انجام دهید این است که اصلا چیزی ننویسید. مانند هر چیز دیگری، شروع انجام پایان نامه فقط نیاز به تمرین دارد. به یاد داشته باشید که همیشه می توانید آن چیزی که نوشته اید را اصلاح و بازنویسی نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *