بیان مسئله

پژوهش فرآیند تحقیقی نظام مند است که با اکتشاف حقایق جدید، برای افزایش یا اصلاح دانش کنونی به کار می رود. این فرآیند به دو دسته کلی ذیل تقسیم می گردد. ۱- تحقیق نظری که جستاری است جهت افزایش دانش و ۲- تحقیق کاربردی که تلاشی است برای استفاده تحقیق نظری جهت حل مسائل یا توسعه فرآیند، محصولات یا روش های جدید.

اولین و مهم ترین گام در هر پژوهشی، شناسایی و تعریف مسئله یا سوال تحقیقی می باشد که پژوهشگر قصد حل آن یا پاسخ به آن را دارد. مسئله تحقیق را می توان به عنوان یک حیطه پژوهشی مورد علاقه پژوهشگر، خلاء پژوهشی یا انحراف در یک هنجار یا استاندارد که نیاز به درک و بررسی بیشتر دارد، تعریف کرد. اگر چه بسیاری از مسائل چندین راه حل (ابزار رفع خلاء پژوهشی یا اصلاح انحراف به وجود آمده در هنجار) دارند، زمانی مشکل پدیدار می شود که این ابزارها واضح یا در دسترس نباشند. بنابراین این امر، تحقیقاتی برای رسیدن به راه حلی قابل اعتماد را می طلبد.

اهداف بیان مسئله

هدف نهایی از بیان مسئله تبدیل یک مسئله عمومی (که گاهی اوقات به جهت عدم وضوح می تواند شما را به زحمت بیاندازد) به یک مسئله هدف و تعریف شده می باشد که از طریق پژوهشی متمرکز و یک فرآیند تصمیم گیری دقیق حل می گردد.

 نگارش بیان مسئله به شما کمک می کند تا اهداف پژوهش را به وضوح شناسایی نمایید. اغلب اوقات، بیان مسئله به عنوان پایه ای برای بخش مقدمه پروپوزال به کار می رود و توجه مخاطبین پژوهش شما را سریعا به مسائلی که پژوهش شما قصد حل آن را دارد، جلب می کند.

نیازی نیست بیان مسئله طولانی و مبسوط باشد. اختصاص یک صفحه برای بیان مسئله کافی است.

مشخصات کلیدی بیان مسئله

مسئله پژوهش می بایست مشخصات ذیل را دارا باشد:

  • آدرس دهی یک خلاء پژوهشی
  • برخورداری از اهمیت کافی برای در نظر گرفته شدن پژوهش
  • سوق دادن به تحقیقات بیشتر
  • تبدیل مسئله به تحقیق از طریق مجموعه داده ها
  • حیطه مورد علاقه پژوهشگر و تناسب با مهارت، زمان و منابع او
  • اخلاقی بودن شیوه های حل مسئله

قالب نگارش بیان مسئله

معمولا یک بیان مسئله مجاب کننده در سه بخش نگارش می یابد:

بخش ایده آل

این بخش هدف مطلوب یا شرایط ایده آل را بیان می کند و توضیح می دهد که هر چیزی در شرایط مطلوب چگونه می بایست باشد.

بخش واقعیت

این بخش شرایطی را بیان می کند که مانع از به ثمر رسیدن شرایط بخش ایده آل می شود و توضیح می دهد که چگونه شرایط کنونی مانع از محقق شدن شرایط ایده آل می گردد.

بخش نتایج

این بخش راهی که شما مطرح می نمایید تا شرایط فعلی را بهبود بخشد و آن را به شرایط ایده آل نزدیک گرداند، را شناسایی می نماید.

اکنون به مثال ذیل توجه نمایید:

بخش ایده آل

بنا بر بیانیه ماموریت دانشگاه X، این دانشگاه در پی فراهم آوردن محیطی سالم، امن و مناسب برای یادگیری دانشجویان می باشد. از آنجایی که ۵۵ درصد دانشجویان دانشگاه X در خوابگاه این دانشگاه اقامت دارند و بیشتر این دانشجویان زمان قابل توجهی را در خوابگاه این دانشگاه می گذرانند، خوابگاه دانشگاه یکی از جوانب مهم محیط یادگیری است.

با این حال،

بخش واقعیت

دانشجویان مقیم خوابگاه فعلا از سیستم تهویه مناسب برخوردار نیستند و به همین دلیل طی ماه های گرم سال، رسیدن دمای اتاق های این خوابگاه ها به ۲۷ درجه امری معمول می باشد. بسیاری از دانشجویان گزارش داده اند که به این علت نمی توانند در اتاق، کارهای روزمره خود را انجام دهند. تعداد دیگری از دانشجویان گزارش داده اند که به دلیل برودت و دمای اتاق قادر نیستند بخوابند. با این شرایط نه تنها شرایط اتاق ها مناسب نیست، بلکه راندمان دانشجویان نیز کاهش یافته است.

بخش نتایج

در پاسخ به این مسئله، مطالعه حاضر می کوشد تا به بررسی چند گزینه جهت بهینه سازی محیط خوابگاه بپردازد. ما بنا داریم تا پژوهش مشارکت محوری تمام عیار انجام داده تا گزینه هایی برای خرید سیستم های تهویه هوا – بضاعت مالی دانشگاه – و انواع مختلف آنها را بررسی نماییم. همچنین راه های ارزانتر برای حل مسئله (مانند ساخت سالن هایی با حسگر تغییرات آب و هوا و تجهیز آنها با محیط های مطالعه بهتر و محاسبه بهینه فضا) در نظر گرفته شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *