نحوه نگارش بیوگرافی آکادمیک

اغلب اوقات هنگام پذیرش مقاله یا ارائه مقاله در کنفرانس نیاز است تا یک بیوگرافی آکادمیک مختصری از نویسندگان نیز آماده گردد. نگارش بیوگرافیک آکادمیک برای بسیاری از افراد دشوارتر از نگارش پایان نامه به نظر می رسد. چطور می توانید در ۳ تا ۵ جمله خود و کارتان را معرفی کنید؟ چه چیزهایی باید در بیوگرافی آکادمیک گنجانده شوند؟ چه چیزهایی نباید در این بیوگرافی قید گردند؟

بایدها

  • با نام کامل خود شروع کنید و پس از آن جایگاه علمی، علائق علمی و پژوهش کنونی خود را به صورت مختصر بنویسید.
  • اگر طی سال جاری دستاورد علمی داشته اید، در بیوگرافی قید نمایید.
  • نهایتا این بیوگرافی را با جمله ای شخصی مانند سرگرمی مورد علاقه، نام حیوان خانگی خود، شهری که در آن زندگی می کنید یا هر چیزی که به نظرتان شخصی و جالب – و نه خیلی خصوصی – است را به پایان برسانید.

نبایدها

  • از به کاربردن ضمیر اول شخص “من” پرهیز کنید.
  • جزئیاتی بیشتر از جایگاه علمی خود را ننویسید.
  • در بیوگرافی های طولانی تر که شامل چند پاراگراف می شوند، می توانید از دستاوردها و اطلاعات مربوط به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد استفاده کنید، اما این کار در بیوگرافی های کوتاه مجاز نیست.

به مثال ذیل توجه کنید.

سلام! اسم من علی رضوی است. من در شهرکرد به دنیا آمده ام و اکنون استادیار دانشگاه سمنان هستم. در حال حاضر الگوهای مهاجرت بز کوهی و تاثیر آن بر رشد غلات بومی را مورد مطالعه قرار داده ام. علاقه من به بزهای کوهی به نوجوانی زمانی که اولین بز کوهی را در طبیعت دیدم، بر می گردد. مقطع کارشناسی خود را در رشته زیست شناسی در دانشگاه شهرکرد و کارشناسی ارشد را در دانشگاه سمنان و مدرک دکتری خود را از دانشگاه تهران اخذ کردم.

بیوگرافی آکادمیک مثال بالا بسیار عامیانه نوشته شده است و بیان جایگاه علمی و کار فعلی آقای رضوی با جزئیات زیاد و غیرضروری همراه بوده است. این بیوگرافی را می توان به صورت ذیل اصلاح کرد:

علی رضوی استادیار زیست شناسی دانشگاه سمنان اشتغال که اکنون عمدتا به مطالعه الگوهای مهاجرت بز کوهی و تاثیر آن بر رشد غلات بومی می پردازد. محل مورد علاقه تحقیق پژوهشگر منطقه حفاظت شده پرور سمنان است.

بیوگرافی آکادمیک مثال دوم دقیق، مرتبط و حرفه ای است و در عین حال مختصری از جزئیات شخصی زندگی پژوهشگر بیان شده است.

بیوگرافی های آکادمیک طولانی تر

برای بیوگرافی های آکادمیک طولانی تر، از همین شیوه استفاده کنید، اما درباره کار، فعالیت های آموزشی و پژوهش ها و علاقمندی های آتی کمی بیشتر عمیق شوید. شاید بخواهید جمله ای درباره خانواده خود بیان کنید، اما همیشه این جزئیات شخصی زندگی را کوتاه و دوستانه در انتهای بیوگرافی ذکر کنید.

بیشتر اوقات دبیر علمی کنفرانس بیوگرافی آکادمیک شما را برای معرفیتان استفاده می کند. در واقع شما با رعایت نکات فوق می توانید آنها را در معرفی صحیح شما کمک نمایید. به یاد داشته باشید که در ابتدا افراد با بیوگرافی آکادمیک، شما را می شناسند، پس تا جایی که می توانید مهمترین مسائل را در این بیوگرافی بگنجانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *