نحوه پاسخ به نظرات داوران مجلات علمی

پس از انجام مقاله و ارسال آن به مجله مورد نظر، ممکن است به مدت چند هفته یا چند ماه برای دریافت نتیجه داوری از سردبیر مجله، در انتظار به سر برید. اگر شما برای پاسخ به نظرات سردبیر و داوران مجله آمادگی داشته باشید، آنگاه متوجه خواهید شد که این نظرات همان قرص تلخی نیست که می بایست آن را به یک باره بلعید.

نکاتی برای پاسخ به نظرات داوران

احتمال دارد که به عنوان یک نویسنده از دریافت نتیجه “اصلاح کلی” وحشتزده شوید. کار کردن مجدد بر روی یک پروژه پژوهشی دشوار دلهره آور می باشد. با این حال هیچ گاه حتی فکر تسلیم شدن را نکنید. بیشتر اوقات، نتیجه نهایی ارزش تلاش را دارد. در ذیل چند نکته برای پاسخ به نتیجه “اصلاح کلی” آورده شده است:

کمی استراحت کنید.

احساس رنجش اولیه امری طبیعی است. استراحتی به خود بدهید و سپس نظرات داوران را با دقت و بدون هیچ گونه پیش داوری، دوباره مطالعه کنید تا از درک نگرانی های داوران در نظراتشان اطمینان حاصل کنید.

نکته به نکته پاسخ دهید.

نظرات داوران را شماره گذاری نمایید و به ترتیب به آنها پاسخ دهید. از سرتیترهایی مانند “داور ۱” و سپس “نظر ۱” استفاده نمایید. در این صورت آن چه که انجام داده اید، توسط سردبیر و داوران به راحتی دنبال می شود. بسیار ضروری است که هر نکته مطرح شده توسط سردبیر و داوران را در مقاله آدرس دهی نمایید.

مدلل بحث نمایید.

اگر با نظرات داوران موافق نیستید، می بایست این عدم موافقت را مطرح نمایید. اما صرفا عدم موافقت خود را بیان نکنید. نظرات خود را با جزئیات لازم و فراوان در اختیار داوران قرار دهید تا آنها بتوانند استدلال شما را به خوبی درک نمایند. هر جایی که نیاز بود، مقالاتی که از استدلال شما پشتیبانی می کنند را مورد استناد قرار دهید.

به جزئیات توجه کنید.

هنگام ارائه توضیح به داوران، جزئیات مهم هستند. برای مثال اگر داوری از شما خواست تا داده ای را در مقاله بگنجانید یا مجددا تحلیل نمایید، شما می توانید آزمایش هایی که انجام داده اید و نتایج بدست آمده را توصیف نمایید و ذکر کنید که این اطلاعات را در کدام قسمت ها اضافه نموده اید. همچنین می توانید جملات اضافه یا اصلاح شده به مقاله را دقیقا در پاسخ بیاورید تا سردبیر و داوران برای جابجایی بین فایل ها به زحمت نیفتند.

مراقب لحن کلام خود باشید.

به یاد داشته باشید که داوران، منتقدان مقاله شما می باشند، نه خود شما. اجازه ندهید که پاسخ های شما لحن تلخی را انعکاس دهند. اگر در بعضی جهات با نظرات داوران موافق نباشید، نظر خود را صادقانه و با احترام مطرح نمایید و آن را با توضیحات علمی و منطقی و با استناد به مقالات موجود در ادبیات تحقیق، پشتیبانی نمایید.

از زحمات داوران قدردانی نمایید.

داوران بدون دریافت هیچ گونه مبلغی، زمان خود را برای فرآیند داوری مقاله اختصاص می دهند. هدف آنها از این کار کمک به نویسندگان برای بهبود مقاله آنها می باشد. از توصیه های آنها نهایت استفاده را ببرید. در واقع، لیست بلند نظرات داوران که با جزئیات همراه است، بدین معنی است که آنها زمان قابل اعتنایی را برای ارزیابی مقاله شما و ارائه بازخورد سازنده صرف نموده اند. اطمینان حاصل کنید که از تلاش های داوران تشکر و قدردانی نموده اید.

آیا همیشه نظرات داوران صحیح است؟

داوران لزوما افرادی هستند که در حیطه پژوهشی خود متخصص هستند. با این حال، این بدین معنی نیست که نظرات آنها را وحی منزل تلقی نمایید. حتما نظرات داوران ارزیابی نمایید. فقط به خاطر پیروی از این تصور اشتباه که سردبیر از شما انتظار دارد تا نهایت همکاری با داوران را داشته باشید، نظرات آنها را نپذیرید. در انتها این مقاله شماست که مورد داوری قرار گرفته است.

همچنین ممکن است که داوران بازخوردهای متضادی نسبت به مقاله شما داشته باشند. این امکان وجود دارد که یک داور از روش شناسی مقاله شما اعلام رضایت کند، در حالی که داور دیگر آن را مناسب نداند. تفاوت اندک در نظرات داوران، امری طبیعی است، اما تضاد در نظرات آنها مانند مثال بالا می تواند، نویسنده را بهت زده نماید. ببینید که نظرات کدام یک از داوران به نظر شما نزدیک تر است، آنگاه توصیه های او را عملی نمایید و سردبیر را از تصمیم خود آگاه نمایید. از سوی دیگر می توانید از سردبیر درخواست نمایید که گزینه سومی در اختیار شما قرار دهد. در نهایت، چگونگی برخورد با این گونه تضادها بر عهده سردبیر می باشد. بحثی مدلل با سردبیر درباره تضاد نظرات داوران، احتمال تغییر اوضاع به نفع شما را افزایش می دهد.

مواجهه با درخواست تغییرات زیاد در مقاله

کاهش تعداد کلمات مقاله

گاهی اوقات، ممکن است که مقاله شما برای چاپ در مجله مورد پذیرش قرار گیرد، اما سردبیر مجله از شما درخواست نماید تا حجم مقاله خود را برای مثال به اندازه یک سوم کاهش دهید. این درخواست به ظاهر غیر منطقی به این دلیل از سوی سردبیر مطرح می گردد که آنها در تلاشند تا فرآیند چاپ مقاله های با کیفیت بالا را بی درنگ انجام دهند، ولی اغلب اوقات با مشکل کمبود فضا در هر شماره چاپ مواجه می باشند. احتمالا شما در جواب، هیچ گزینه ای به جز قبول این درخواست ندارید.

درخواست داده یا متن بیشتر

ممکن است که داوران خواستار انواع مختلفی از تغییرات – از تغییر اندک در جملاتی مشخص تا اصلاح کامل یک پاراگراف – باشند. بعضی اوقات از شما درخواست می شود تا داده های زیادی را در مقاله بگنجانید یا تعداد صفحات مقاله را افزایش دهید. بهتر است که ابتدا با سردبیر مشورت نمایید تا او برای اعمال این تغییرات، تصمیم گیری نماید.

جمع بندی

بیشتر اوقات، نظرات داوران فرصتی عالی برای نویسنده فراهم می آورد تا کیفیت مقاله خود را بهبود بخشد. اعمال نظرات داوران سبب می شود تا پذیرش مقاله، اگر در مجله مورد نظر صورت نگیرد، در مجله ای دیگر انجام گردد. با ارائه پاسخ با جزئیات فراوان به نظرات داوران، مطمئنا می توانید در فرآیند داوری مجلات اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *