چگونگی تبدیل مطالعه ادبیات تحقیق به یک عادت

برای برتری داشتن در هر چیزی، کسب مجموعه ای از مهارت های اولیه ضروری است. این مهارت های اولیه طی مدت زمان طولانی با تمرین و تجربه زیاد به دست می آید. انجام پژوهش، کارهای پیچیده ای را شامل می شود. بنابراین پژوهشگران نیاز دارند تا نیازهای اولیه ای مانند نحوه انتخاب سوال تحقیق، طراحی پژوهش، تحلیل داده های پژوهش و نگارش مقاله را کسب کنند.

علاوه بر این مرور مقالات و گزارش های آکادمیک همراه با تمرین و درگیر شدن با فرآیند پژوهش برای بدست آوردن این مهارت ها لازم و ضروری است. پژوهشگران می بایست مطالعه ادبیات تحقیق را جزو وظایف روزمره خود قرار دهند. مطالعه ادبیات تحقیق طی دوران تحصیل و حرفه پژوهش برای پژوهشگر می بایست به امری روتین تبدیل شود. این امر اساس تقویت این مهارت است، با این حال بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادبیات تحقیق را به طور منظم مطالعه نمی کنند.

معمولا دانشجویان و پژوهشگران ادبیات تحقیق را هنگام درخواست برای گرنت، انجام پروپوزال، انجام پایان نامه، نگارش مقاله و تحلیل داده ها مورد مطالعه قرار می دهند. پژوهشگران علیرغم بدست آوردن موفقیتی که حاصل می کنند، در طولانی مدت علاقه خود را به پژوهش و ادامه حرفه خود از دست می دهند. باید در نظر گرفت که مطالعه ادبیات تحقیق برای پژوهش حیاتی است، زیرا این عادت حس قدردانی و اشتیاق برای تولید علم را برای پژوهشگر به وجود می آورد.

عادت مطالعه از طریق ممارست طولانی مدت یا علاقه برای بدست آوردن اطلاعات بدست می آید. از دست دادن علاقه به مطالعه به عنوان یک امر روتین دلایل زیادی دارد ولی مهمترین آنها این است که پژوهشگران لذت مطالعه ادبیات تحقیق را تجربه نکرده اند.

مطالعه را می توان به عنوان یک عادت به تدریج در درون خود پرورش داد. در ابتدا مجبوریم پیرامون هر چیزی ورای حیطه تخصصی و موضوع پژوهش خود مطالعه کنیم و به هر گوشه از ادبیات تحقیق سرک بکشیم. این امر به کشف ایده ها و نظرات جدید پژوهشی منجر خواهد شد و خیلی زود با جنبه های جدید و متنوعی که علم به ما پیشنهاد می دهد، آشنا می گردیم. کشف ایده های جدید نیز نقشی حیاتی در تقویت علاقه ماندگار به مطالعه ادبیات تحقیق در ما ایفا می کند.

علاوه بر این، برای حفظ علاقه به مطالعه می بایست ارتباط با دیگر نویسندگان و پژوهشگران را در پیش گیریم. هنگام مطالعه ادبیات تحقیق می توانیم با نویسندگان مقالات ارتباط برقرار نماییم و افکار، نگرانی ها، دغدغه ها و شک و تردیدهایمان را با آنها مورد بحث قرار دهیم. بدین ترتیب ایده هایمان را با دیگران مبادله می کنیم که این امر نیز به نوبه خود الهام بخش خواهد بود. همچنین می توانیم با اظهار نظر علمی در مورد مقالات در شبکه های اجتماعی ایده های خود را به اشتراک بگذاریم و با مشاهده بازخوردها ایده های جدیدی را کسب نماییم.

مطالعه ادبیات تحقیق را می توان به عنوان تمرینی روزمره برای پژوهشگران در نظر گرفت. مطالعه، نوشتن، بحث و تفکر هرروزه عاداتی هستند که پژوهشگران با پرورش آنها می توانند جایگاه مناسبی در جامعه علمی کسب کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *