چطور (احتمالا) از دانشگاه اخراج شویم؟!

سناریوی زیر را در نظر بگیرید. شما در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستید و یک پروژه پژوهشی دشوار را به تازگی به اتمام رسانده اید و حال آماده اید تا بخشی از نتایج آن را در مجله ای به چاپ برسانید. این مطالعه یکی از مهمترین پروژه های پژوهشی شما در مقطع دکتری است و با چاپ آن می توانید هنگام مصاحبه های شغلی از احترام ویژه ای برخوردار گردید. استاد راهنمای شما این مقاله را مرور می کند و به این دلیل که نهایتا برای ارسال به مجله آماده شده، بسیار راضی به نظر می رسد. با این حال، روز بعد او از شما می خواهد تا در دفتر او حاضر شوید. هنگامی که وارد دفتر می شوید، احساس می کنید که یک جای کار اشکال دارد و همزمان با بستن در به شدت مضطرب می گردید.

استاد راهنمای شما با لحنی غمگین شروع به صحبت می کند: “شما دانشجوی بسیار باهوشی هستید و در انجام پژوهش و به ثمر رساندن نتایج آن بسیار استعداد دارید، اما نتیجه همه چیز نیست! من از دانشجویانم انتظار دارم که در بالاترین سطح استاندارد عمل کنند و از همه آنها انتظار دارم تا به قوانین اولیه اخلاق در پژوهش نیز پایبند باشند. نگارش این مقاله خیلی مرا خوشحال کرد به طوری که می خواستم همین دیروز آن را برای مجله ای ارسال کنم. اما از روی غریزه از استاد بهمنی – نام مستعار – خواستم تا به آن نگاهی بیندازد”. به محض شنیدن این اسم ناگهان عرق سردی بر روی پیشانیتان می نشیند. “او صبح امروز با من تماس گرفت و خواست مرا ببیند. وقتی همدیگر را دیدیم به شدت ناراحت بود، می دانی چرا؟” شما در حالی نفس خود را حبس کرده اید، جواب می دهید: “فکر کنم بدانم!”

اگر استاد بهمنی پس از چاپ مقاله، آن را می خواند، می توانست برای ما خیلی مشکل ایجاد کند. او گفت که یکی از دانشجوهای او تمامی داده های اشکال ۱ و ۲ را تولید کرده است. چرا نام این دو نفر را به عنوان نویسنده در مقاله درج نکردید؟ من فکر می کنم که این کار شما یک اشتباه صادقانه بود و نمی خواستید که تمامی اعتبار پژوهش را به نام خود ثبت کنید. با این حال خیلی از این شگفت زده شدم که در مکالمه دیروزمان نامی از استاد بهمنی به میان نیاوردید یا پیشنهاد نکردید که او هم به این مقاله نگاهی بیندازد. البته خوشبختانه از آن جایی که این اتفاق پیش از ارسال مقاله به مجله افتاد، مشکلی پیش نیامد. اما امیدوارم از این اتفاق درس خوبی گرفته باشید و نسبت به هر شخصی که به هر نحوی در پژوهش شما مشارکت کرده باشد، بی توجهی نکنید.

شما در حالی که به شدت شوکه شده اید، از دفتر استاد راهنمایتان خارج می شوید. آیا واقعا این یک اشتباه صادقانه بود یا می خواستید تمامی اعتبار پژوهش را خودتان به دست آورید؟ به هر حال قطعا مقاله ای با دو نویسنده – که شما نویسنده اول آن باشید – نسبت به مقاله ای با چهار نویسنده، اعتبار بیشتری به شما می بخشد. الان دیگر برای فکر کردن خیلی دیر شده است. مقاله شما برای مجله ای ارسال می شود، ولی شما احترامی که نزد استاد راهنمایتان داشتید را از دست دادید.

حال سناریویی بسیار جدی تر از سناریوی بالا را در نظر بگیرید. شما در سال آخر مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستید و هنوز موفق نشده اید از پایان نامه تان مقاله ای استخراج کنید و آن برای مجله ای ارسال نمایید. بنابراین نتوانسته اید ۲ نمره از ۲۰ نمره پایان نامه تان را بدست آورید و رزومه علمی قابل توجهی برای مصاحبه دکتری تهیه کنید. با این حال پس از دفاع از پایان نامه فارغ التحصیل می شوید و دیگر بنا به هر دلیلی ارتباط خود را با استاد راهنمای خود از دست می دهید. اکنون می خواهید در مصاحبه دکتری شرکت نمایید. اما با چنین رزومه ضعیفی چه کاری باید انجام داد؟ آیا می توانید در مصاحبه دکتری شرکت کنید و پذیرفته شوید؟

در این زمان که درمانده شده اید، ناگهان فکری به ذهن شما خطور می کند. حال بدون این که به استاد راهنمای خود دسترسی داشته باشید و بتوانید از او تایید بگیرید از پایان نامه تان مقاله ای استخراج می کنید و نام استاد راهنمایتان را به عنوان نویسنده مسئول درج می کنید تا بتوانید از اعتبار او هم در افزایش احتمال پذیرش مقاله استفاده کنید. در حالی که می دانید پس از استخراج مقاله از پایان نامه می بایست آن را به تایید استاد راهنمایتان برسانید تا اگر نیاز به اصلاح بود، اعمال گردد و در غیر این صورت درج نام استاد راهنما در مقاله و ارسال آن به مجله ممکن است به اعتبار استاد راهنما لطمه وارد کند. شما در حالی که آماده ارسال مقاله به مجله ای هستید ناگهان چیزی شما را عقب نگه می دارد . آیا کار درستی انجام می دهید؟

اولین سناریو جدی است ولی می توان استدلال کرد که استاد راهنما هم در این اتفاق سهیم بوده است، زیرا او می بایست می دانست که داده ها از کجا آمده اند.

اما در سناریوی دوم شما به هیچ وجه اجازه نداشتید که نام استاد راهنمای خود را به عنوان نویسنده مسئول در مقاله درج کنید و آن را برای مجله ای ارسال نمایید.

این سناریوها یا سناریوهای مشابه ممکن است برای هر دانشجویی اتفاق بیفتد. برای این که این اتفاقات برای شما رخ ندهد بهتر است در تمامی مراحل انجام مقاله، استخراج مقاله از پایان نامه، انتخاب مجله و ارسال مقاله به مجلات از استاد راهنمای خود یا موسساتی مانند موسسه علمی پژوهشی فخر رازی مشاوره بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *