چگونه هنگام انجام مقاله به زبان انگلیسی بهترین دیکشنری را انتخاب کنیم.

چاپ مقاله به زبان انگلیسی برای بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان مقطع دکتری امری چالش برانگیز محسوب می گردد. در چنین مواردی یک دیکشنری می تواند در نقش یک پشتیبان ظاهر گردد. دیکشنری های زبان انگلیسی دارای انواع بسیار زیاد می باشند و اگر نیاز باشد که برای رفع نیازهای پژوهشی خود دیکشنری مناسبی انتخاب نمایید، می بایست تفاوت آنها را بدانید و مشخص نمایید که از آنها چه انتظاراتی دارید. این نوشتار به انتظاراتی که از یک دیکشنری برای کمک به انجام مقاله به زبان انگلیسی دارید، می پردازد.

موارد استفاده دیکشنری

اگر چه معمولا دیکشنری ها برای جستجوی کلمات ناآشنا و یافتن معانی آنها به کار می روند، ما معمولا آنها را برای دیگر اهداف نیز استفاده می کنیم. دیکشنری را به عنوان یک ابزار چند منظوره تصور نمایید. دیکشنری را می توان به چاقوی سوئیسی معروف تشبیه کرد که برای نیازهای متعدد کاربران مناسب می باشد. در ذیل دسته بندی های معمول اطلاعات مرتبط با کلمات موجود در دیکشنری بیان گردیده است:

معنی

همیشه دانستن معانی کلمات کافی نیست. گاهی اوقات نیاز است که بدانیم کلمه مورد نظر چطور استفاده می شود و با کلمات مترادف خود از لحاظ رسمی و غیر رسمی بودن و دیگر موارد، چه تفاوت هایی دارد.

املا

گاهی ممکن است از معانی و موارد استفاده یک کلمه آگاهی داشته باشیم ولی از املای آن مطمئن نباشیم. بیشتر نرم افزار های واژه پرداز یک دیکشنری داخلی دارند که املای صحیح کلمات را به ما پیشنهاد می دهند. با این حال، بعضی اوقات نیاز است که اطلاعات بیشتری از املای کلمات داشته باشیم. برای مثال، کلماتی دارای بیش از یک املای متفاوت می باشند.

(whisky & whiskey, convenor & convener)

گاهی اوقات کلمات مرکب به گونه های متفاوتی نوشته می شوند.

(web site & website, health care & healthcare, email & e-mail)

همچنین می بایست شکل جمع کلمات را بدانیم.

(forums & fora, indexes & indices)

اگر در انتهای خطی یک کلمه کامل را نتوانیم جای دهیم، نیاز است که بدانیم آن کلمه را از کدام قسمت بشکنیم و به خط بعد منتقل کنیم.

(pro-gress & prog-ress, atmos-phere & atmo-sphere)

این موارد را می توانید در دیکشنری New Oxford Spelling Dictionary بیابید.

اگر فکر می کنید که املای کلمات را به خوبی می شناسید، در آزمون چالش املای دیکشنری آکسفورد شرکت کنید. شما می توانید سطح این آزمون (tricky, difficult, fiendish) را انتخاب نمایید و همچنین می توانید معین کنید که به زبان انگلیسی آمریکایی یا زبان انگلیسی بریتانیایی در این آزمون شرکت کنید. در این آزمون کلمه ای را می شنوید و آنگاه می بایست املای صحیح آن را تایپ نمایید.

تلفظ

دیکشنری های موجود در لوح های فشرده و کامپیوترها که گفتاری می باشند، تلفظ کلمات را به آسانی به ما نشان می دهند. شما به راحتی می توانید تلفظ های آمریکایی یا بریتانیایی را مشخص نمایید. بدون چنین امکانی ما می بایست از فونتیک کلمات آگاهی داشته باشیم.

ریشه یابی

گاهی اوقات دانستن ریشه کلمات مفید خواهد بود. برای مثال، کلمه perihelion (حضیض خورشید) از دو کلمه یونانی peri (پیرامون) و helios  (خورشید) مشتق شده است. از آن جایی که در دیکشنری های چاپی، محدودیت فضا وجود دارد، این گونه دیکشنری ها از ارائه چنین اطلاعاتی اجتناب می کنند.

قلمرو

دیکشنری درباره کلمات و دایره المعارف درباره اشیا می باشد. به همین دلیل در گذشته دیکشنری های بریتانیایی افراد و اماکن را از مداخل خود حذف می کردند. از طرف دیگر دیکشنری های آمریکایی دارای مداخل افراد و اماکن بودند. با گذشت زمان دیکشنری های بریتانیایی از جمله Collins English Dictionary و Oxford Dictionary of English قلمرو خود را گسترش دادند.

سرگرمی

علاقمندان به جداول کلمات متقاطع انگلیسی از طرفداران استفاده از دیکشنری هستند. چنین افرادی می توانند به دیکشنری های تخصصی مانند Official Scrabble Words و Official Scrabble Players Dictionary مراجعه نمایند.

هنگامی که متوجه شدید بیشتر به کدام یک از دسته بندی های بالا نیاز دارید، بهتر می توانید برای رفع نیازهای خود، دیکشنری مناسب خود را انتخاب نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *