مردم دنیا به چه میزان به علم اعتماد دارند؟

یک نظرسنجی از ۱۴۰۰۰۰ نفر در ۱۴۰ کشور نشان داد که تقریبا سه چهارم جمعیت دنیا به دانشمندان اعتماد دارند. موسسه خیریه پژوهشی زیست پزشکی Wellcome Trust در شهر لندن در سال ۲۰۱۸ گزارشی در سطح دنیا با نام Wellcome Global Monitor با هدف بررسی نظرات مردم درباره علم و مراقبت های پزشکی به انجام رساند. این نوشتار برخی از جالب ترین یافته های این نظرسنجی را برجسته کرده است.

اعتماد به علم

یافته های این گزارش فاش کرد که ۵۴ درصد مردم نسبتا به دانشمندان اعتماد دارند. در حالی که تنها ۱۸ درصد افراد دارای سطح بالای اعتماد به علم هستند. ۱۴ درصد مردم نیز اعتماد کمی به دانشمندان دارند، در حالی که ۱۳ درصد افراد ابراز داشتند که نمی دانند چقدر به به دانشمندان اعتماد داشته باشند. بر اساس این گزارش، سطح آموزش و اطمینان مردم نسبت به موسسات علمی دولتی تا حد زیادی بر میزان اعتماد مردم به دانشمندان تاثیرگذار هستند و افرادی که تحصیلات آکادمیک دارند از اعتماد بیشتری نسبت به پژوهش های علمی برخوردار می باشند.

مزایای علم برای جامعه

هنگامی که از شرکت کنندگان در این نظرسنجی پرسیده شد که علم چه سهمی در جامعه دارد، ۶۹ درصد افراد پاسخ دادند که علم برای “افرادی مانند آنها” سودمند بوده است، در حالی که فقط ۴۱ درصد پاسخ دهندگان بر این باور بودند که علم برای بیشتر افراد کشورشان فایده داشته است. علاوه بر این، ۱۵ درصد پاسخ دهندگان اظهار کردند که فقط تعداد کمی از افراد از مزایای علم بهره مند هستند. این مطالعه فاش کرد که شهروندان کشورهای با درآمد بالا که با مشکلات مالی دست به گریبان بوده اند، سه برابر بیشتر از دیگر افراد نسبت به مزایای علم تردید داشته اند.

دانش عمومی درباره علم

در این گزارش از سطح دانش افراد درباره علم نیز صحبت گردید که ۵۷ درصد پاسخ دهندگان اعتراف کردند که چیز زیادی درباره علم نمی دانند. یافته های این نظرسنجی نشان داد که علیرغم یکسان بودن میزان تحصیلات، اختلاف فاحشی بین پاسخ دهندگان مرد و زن در سطح اطمینان نسبت به دانش علمی وجود دارد. بر اساس این مطالعه مردان بیشتر از زنان ادعا می کنند که دارای سطح بالای دانش علمی می باشند. بنا بر یافته های این گزارش ۴۹ درصد مردان بیان کردند که “مقداری” یا “خیلی زیاد” از سطح علمی برخوردار هستند، در حالی که ۳۸ درصد زنان چنین ادعایی داشتند.

دکتر سیمون چاپلین سرپرست بخش فرهنگ و جامعه موسسه Wellcome Trust با توجه به این آمار به مجله Times Higher Education گفت: ما باید بیشتر کار کنیم تا اطمینان حاصل شود که آموزش، ساختارهای شغلی علمی و فرهنگ پژوهش از برابری جنسیتی حمایت می کنند و منعکس کننده ترکیب جمعیت شناسی جوامعی که در آن مشغول به کاریم هستند.

ایمنی و تاثیر واکسیناسیون

یکی دیگر از ابعاد جالبی این گزارش به آن پرداخت نگرش افراد درباره واکسیناسیون بود. ۹۲ درصد پاسخ دهندگان تایید کردند که فرزندان آنها واکسینه شده اند، در حالی که ۶ درصد افراد بیان کردند که فرزندان خود را واکسینه نکرده اند. بر اساس این نظرسنجی، کشورهای بنگلادش و رواندا دارای بیشترین تعداد پاسخ دهندگان بودند که به ایمنی و تاثیر واکسیناسیون باور داشتند. در کشور فرانسه یک سوم افراد شرکت کننده اعتقاد داشتند که واکسیناسیون خطرناک است. نصف پاسخ دهندگان متعلق به کشور اوکراین نسبت به تاثیر واکسیناسیون ابراز تردید کردند و فقط ۷۴ درصد شرکت کنندگانی که نماینده کشور ایالات متحده آمریکا بودند، اظهار داشتند که واکسیناسیون برای فرزندانشان امری ضروری است.

جرمی فرار سرپرست موسسه Wellcome Trust ضمن بیان اهمیت این مطالعه گفت: “اصلا مهم نیست که ایده های شما چقدر بزرگ هستند، شیوه های جدید درمانی شما چقدر مهیج می باشند و علم شما چه میزانی از اعتبار را داراست، علم می بایست توسط مردمی که از آن نفع می برند، پذیرفته گردد.”

برای آگاهی بیشتر از یافته های این نظرسنجی، می توانید گزارش کامل را از اینجا دانلود کرده و مطالعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *