جستجوی گوگل با دقت بیشتر: چند نکته برای پژوهشگران

به عنوان یک نویسنده مقالات پژوهشی، شما تولید کننده اطلاعات هستید اما بیشتر اوقات هنگام انجام مقاله، زمانی که پژوهش خود را بر پایه تحقیقات پیشین بنا می کنید، مصرف کننده اطلاعات هستید. به همین دلیل علم به چگونگی جستجوی موثر اطلاعات مفید خواهد بود. معمولا امروزه جستجوی اطلاعات به معنی جستجو در گوگل می باشد. بنابراین نکاتی برای جستجوی دقیق تر در گوگل را در این نوشتار بیان کرده ایم.

استفاده از Private Browsing

گوگل برای سفارشی سازی جستجوهای شما، از تاریخچه جستجوهایی که انجام داده اید، دستگاه استفاده شده برای جستجو، داده های سرویس های دیگر گوگل و … استفاده می کند. این امر در نتایج جستجوی گوگل تاثیر گذار خواهد بود. برای جستجویی خالص و بدون تاثیر از چنین جزئیاتی می توانید با استفاده از کلیدهای ctrl + shift + p استفاده نموده و وارد حالت Private Browsing گردید. این کلیدها مخصوص مرورگرهای اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس می باشند. اگر از مرورگر کروم استفاده می کنید، کلیدهای ctrl + shift + n را امتحان کنید. همچنین می توانید از منوی Tools > Start private browsing در فایرفاکس، Safety > InPrivate Browsing در اینترنت اکسپلورر یا Main menu > New incognito window در کروم استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر * بین کلمات

اگر یک جفت کلمه ای که شما به آن دنبال آنها هستید توسط چند کلمه دیگر از هم جدا شده باشند، با قرار دادن کاراکتر ستاره بین آنها به موتور جستجو می گویید که صفحاتی را نیز نشان بده که شامل این دو کلمه و ۱ تا ۵ کلمه دیگر بین آنها باشند. برای مثال اگر به دنبال کلمات “انرژی تجدیدپذیر” باشید و عبارت “انرژی * تجدیدپذیر” را جستجو نمایید، گوگل صفحاتی را به شما نشان خواهد داد که شامل عبارات ذیل خواهند بود: “انرژی پایدار و تجدیدپذیر” و “انرژی غیرمتعارف و تجدیدپذیر”.

استفاده از نسخه گوگلی که پیش فرض کشور ایران نیستند.

گوگل به عنوان موتور جستجویی شناخته می شود که نتایج جستجو را سفارشی می کند. یکی از راه های سفارشی سازی، لحاظ کشوری است که در آن جستجو انجام می گردد. برای مثال در هند نسخه پیش فرض گوگل Google.in، در بریتانیا Google.uk، در فرانسه Google.fr و … می باشد. با این حال شما می توانید با تغییرات در پسوند آدرس اینترنتی گوگل به نتایج متفاوت تری برسید.

تکرار کلمات و تغییر ترتیب آنها

اگر نتایج جستجو رضایت بخش نبودند، تکرار کلمات بیش از یک بار کارا خواهد بود و نتایج مرتبط تری را مشاهده خواهید نمود. برای مثال شما می توانید با جستجوی بازسازی سلول های بنیادی سلول های بنیادی نتایج متفاوت تری را مشاهده خواهید نمود. از طرف دیگر، با تغییر ترتیب کلمات هنگام جستجو می توانید به نتایج جدیدی دست یابید. برای نمونه اگر اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی نتایج مورد نظر شما را نشان نداد، تغییرات آب و هوایی اثرات نامطلوب را امتحان کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *