Google Scholar – گوگل اسکالر

Google Scholar یک موتور جستجوی رایگان است که ادبیات تحقیق را در تمامی رشته ها در اختیار پژوهشگران قرار می دهد. نمایه Google Scholar شامل مجلات آنلاین دانشگاهی، مقالات کنفرانسی، رساله و پایان نامه، نسخه های پیش از انتشار مقالات، چکیده، گزارشات فنی و دیگر انواع ادبیات تحقیق مانند اختراعات می باشد. در حالی که گوگل سخنی از حجم پایگاه داده Google Scholar سخنی به میان نمی آورد، پژوهشگران علم سنجی تخمین زده اند که Google Scholar تا ژانویه ۲۰۱۸ با تقریبا ۳۸۹ میلیون سند شامل مقاله، استناد و اختراع، جایگاه بزرگترین موتور جستجوی آکادمیک دنیا را به دست آورده است. پیش از این، این موتور جستجو تا ماه مه ۲۰۱۴ تقریبا ۱۶۰ میلیون سند را نمایه کرده بود.

این انتقاد بر Google Scholar وارد است که مجلات را ارزیابی نمی نماید و مجلات یغماگر نیز این نمایه را دارا هستند.

Google Scholar ثمره بحثی میان الکس ورستاک و آنوراگ آکاریا بود که بر روی ساخت نمایه اصلی گوگل کار می کردند. هدف آنها افزایش ۱۰ درصدی تاثیر دانشمندان با آسان سازی و دسترسی صحیح تر آنها به دانش علمی بود. این هدف در شعار تبلیغاتی Google Scholar “ایستادن بر روی شانه های غول ها” انعکاس یافته است.

با گذشت زمان Google Scholar قابلیت هایی به خود افزوده است. در سال ۲۰۰۶ قابلیت وارد کردن استنادات با نرم افزار های مدیریت منابع (مانند RefWorks، RefMan، Endnote و BibTeX) به این موتور جستجو اضافه گردید. در سال ۲۰۰۷ آکاریا اعلام کرد که Google Scholar در توافق با ناشرین، برنامه ای را برای دیجیتال کردن مقالات مجلات مهمان شروع نموده است. در سال ۲۰۱۱ گوگل، Google Scholar را از نوار ابزار صفحات جستجوی خود حذف نمود تا برای کاربرانی که نیازی به این ابزار ندارند، قابل مشاهده نباشد. در همین دوران وبسایت هایی با همین قابلیت مانند CiteSeer، Scirus و Microsoft Windows Live Academic توسعه یافتند. با گذشت زمان، بعضی از این وبسایت ها از میدان رقابت خارج شدند ولی با این حال مایکروسافت رقیب جدیدی را برای Google Scholar توسعه داد.

ارتقای اصلی این موتور جستجوی آکادمیک در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. در این Google Scholar سال قابلیت ساخت پروفایل شخصی “Scholar Citations Profiles” را برای پژوهشگران با ویرایش پروفایل به این موتور جستجو اضافه نمود. افراد واجد شرایط می توانند از طریق حساب کاربری گوگل پروفایل شخصی خود را با افزودن حوزه های مطالعاتی مورد علاقه و مقالات خود ایجاد نمایند. Google Scholar به صورت خودکار شمار کلی استنادات هر فرد – h-index و i10-index – را محاسبه نموده و نشان می دهد. بنا بر اعلام گوگل از ماه آگوست ۲۰۱۴  سه چهارم صفحات نتایج Google Scholar، نتایج را به همراه لینکی به پروفایل شخصی نویسندگان نشان می دهد.

یک قابلیت که در نوامبر ۲۰۱۳ معرفی شد به کاربران اجازه می دهد تا نتایج جستجو را در کتابخانه گوگل اسکالر “Google Scholar Library” ذخیره نمایند. در حال حاضر قابلیت “metrics” از مشاهده ضریب تاثیر مجلات آکادمیک پشتیبانی می نماید. این قابلیت، مجلات برتر در حوزه های مطالعاتی مورد علاقه پژوهشگر در دسترس قرار می دهد.

مشخصات Google Scholar

گوگل اسکالر به کاربران اجازه می دهد تا به جستجوی مقالات آنلاین و هاردکپی در فضای اینترنت و کتابخانه ها بپردازند. به دلیل این که بسیاری از نتایج جستجوهای گوگل اسکالر به مقالات مجلات “Close Access” لینک می شود، بیشتر افراد تنها می توانند به چکیده و اطلاعات کتابشناختی مقالات دسترسی پیدا کنند و برای دسترسی کامل به مقاله می بایست مبلغ آن را پرداخت نمایند. مرتبط ترین نتایج جستجو به ترتیب رتبه نویسنده، تعداد استنادات، ارتباط آن با دیگر ادبیات تحقیق و رتبه مجله نمایش داده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *