آمادگی برای مصاحبه دکتری

من هنوز احساس اضطراب هنگام مصاحبه دکتری را از یاد نبرده ام. شاید این احساس همان حس عدم آگاهی است که همیشه گریبان گیرم بوده و مرا ترسانده است. تا پیش از مصاحبه دکتری چندین مصاحبه شغلی داشتم، اما هنگام مصاحبه دکتری احساس می کردم همه چیز قدری متفاوت است.

اگر تا به حال در یک مصاحبه شغلی شرکت کرده باشید، می دانید که می بایست چه انتظاری از نحوه جلسه مصاحبه داشته باشید. افرادی که از دانشجویان مصاحبه می کنند، می توانند اساتید، مدیران گروه ها و شاید استاد راهنمای مقطع دکتری شما باشند.

به نظر می رسد، مصاحبه رو در رو با استاد راهنمای بالقوه مقطع دکتری کمی شما را هیجان زده کند. شاید در این مصاحبه احساس کنید که نمی توانید با این شخص کار کنید یا گاهی اوقات ممکن است به این نتیجه برسید که می توانید یک تیم پژوهشی خوب با افراد مصاحبه کننده تشکیل دهید.

من بسیار خوش اقبال بودم که پیش از مصاحبه دکتری، محیط مصاحبه را – با اعضای خانواده و دوستان – برای خود شبیه سازی کردم و بارها سوالاتی که ممکن بود در مصاحبه مطرح گردند را پاسخ دادم.

اگر فرصت دارید، شما هم با اعضای خانواده و دوستان محیط مصاحبه را برای خود شبیه سازی نمایید تا از لحاظ روانی برای مصاحبه دکتری آماده گردید.

سوالاتی که در مصاحبه دکتری پرسیده می شوند

زمینه پژوهشی

معمولا مصاحبه کنندگان علاقه دارند از پیشینه آکادمیک و تجربه شما در پژوهش آگاهی داشته باشند. این بدین معنی نیست که می بایست دارای چند سال سابقه پژوهشی داشته باشید، بلکه باید نشان دهید که در انجام مقاله و انجام پایان نامه از تجربه کافی برخوردارید و توانایی دارید که بر روی پروژه های پژوهشی کوچک و بزرگ کار کنید.

شخصیت

ممکن است فرد مصاحبه کننده تمایل داشته باشد بداند که آیا شما از لحاظ شخصیتی برای این دانشگاه مناسب هستید یا نه. در این مورد، دانش شما به تنهایی برای مصاحبه کافی نیست. بنابراین می بایست انتظار سوالاتی پیرامون توانایی شما در کار فردی و تیمی، مدیریت زمان و مهارت های ارتباطی را داشته باشید. بهتر است چنین سوالاتی را در قالب توصیف فعالیت هایی که در گذشته داشته اید، پاسخ دهید.

انگیزه

احتمالا مصاحبه کنندگان از شما خواهند پرسید که انگیزه شما از ورود به مقطع دکتری چیست. انگیزه تحصیل در مقطع دکتری به اندازه توانایی های آکادمیک شما از اهمیت برخوردار است، زیرا انگیزه میزان تعهد شما به پروژه های پژوهشی را نشان می دهد.

موضوع رساله دکتری و سوالات مرتبط با آن

شناسایی پژوهشگران سرآمد در حیطه پژوهشی مدنظرتان و مطالعات آنها اساس پژوهش و روش شناسی شما در مقطع دکتری است. معمولا مصاحبه کنندگان تمایل دارند تا اطمینان حاصل کنند که شما نسبت به حیطه پژوهشی مدنظرتان دارای دانش نسبی می باشید. بنابراین آماده باشید تا به سوالات مرتبط با موضوع رساله دکتری به خوبی پاسخ دهید.

برنامه های شغلی

می خواهید پس از اخذ مدرک دکتری مشغول چه کاری گردید؟ بعضی از تحقیقات نشان داده است که بسیاری از افراد با این هدف وارد مقطع دکتری می شوند که چشم اندازهای شغلی خود را بهبود بخشند. آگاهی از هدف نهایی تحصیل در مقطع دکتری، جنبه ای مهم از ورود به این مقطع می باشد که ارتباط تنگاتنگی با انگیزه تحصیل در مقطع دکتری دارد.

موارد بالا بعضی از سوالاتی است که می توانند در مصاحبه دکتری مطرح گردند. بهتر است خود را برای چنین سوالاتی آماده کنید و پاسخ دهی به این سوالات را با اعضای خانواده یا دوستان خود تمرین نمایید تا بتوانید در جلسه مصاحبه دکتری بهترین نتیجه ممکن را بدست آورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *