تمرکز هنگام انجام پایان نامه

اگر شخصی در گذشته به من می گفت که قرار است زمانی ۲۰۰ صفحه پایان نامه دکتری – به همراه چند مقاله – بنویسم، حتما به او می گفتم شوخی می کنی! من هیچ وقت در نوشتن مهارت نداشتم. از کجا شروع کنم؟ درباره چه چیزی بنویسم؟ من همیشه نویسندگان را تحسین می کردم، شاید به این دلیل که زمانی می خواستم نویسنده شوم و به دیگران، مهارت های نوشتاری را آموزش دهم. در این نوشتار چند نکته مفید بیان شده است که با استفاده از این نکات خیلی از افراد توانسته اند، هنگام انجام پایان نامه و انجام مقاله تمرکز خود را حفظ نمایند.

بنویسید تا به ایده برسید

هر زمان که مطمئن نیستم چه چیزی باید بنویسم، شروع به نوشتن هر چیزی می کنم که در ذهنم وجود دارد. ایده ها زمانی به وجود می آیند که شروع به نوشتن می نمایید. شگفت زده خواهید شد اگر بدانید هنگام نوشتن به مدت ۱۰ دقیقه چند ایده وارد ذهنتان خواهد شد.

مقاله خود را از داخل به بیرون بسازید

بسیاری از مقالات علمی دارای بخش بحثی هستند که در آن وارد جزئیات شده اند و در این بخش تعداد زیادی منبع گنجانده اند تا از بحث خود پشتیبانی نمایند. با این حال شما با خلاصه سازی مقالات شروع نکنید. در این حالت بیانیه تز مقاله نقطه شروع خوبی برای انجام مقاله خواهد بود. بحث خود را به تدریج روزانه با اضافه نمودن منابع و ایده های جدید به مقاله شکل دهید.

روزانه بنویسید

این نکته احتمالا مهمترین نکته و هسته برنامه نوشتن شما خواهد بود. برای متمرکز ماندن هنگام انجام پایان نامه نیاز به تلاش زیادی خواهد بود. نگارش متنی با پیچیدگی پایان نامه در مدت زمان کوتاه امری غیر واقع بینانه است. روشی مناسب برای انجام پایان نامه نوشتن روزانه به مقدار کم می باشد. زمانی که به موعد ارائه پایان نامه به استاد راهنما نزدیک می گردید، می بایست تعداد ساعات کار بر روی پایان نامه را افزایش دهید، بنابراین این امر از اهمیت زیادی برخوردار است که تا آن زمان قسمت عمده پایان نامه را به پایان رسانده باشید.

عوامل حواس پرتی را به حداقل برسانید

دو نوع عامل حواس پرتی وجود دارد، داخلی و خارجی. رها شدن از هر کدام دشواری های خاص خود را دارد، اما برای بسیاری از دانشجویان آرام کردن صداهای درونی به مراتب چالش برانگیزتر از خواباندن کودکان می باشد. هر شخصی دارای ذهنی با افکاری مغشوش می باشد، لذا انتظار تمرکز صددرصدی هنگام انجام پایان نامه واقع بینانه نیست. من همیشه برگه ای کاغذ همراه خود دارم و هنگامی که هر چیزی وارد ذهنم می شود، آن را در آن کاغذ یادداشت می کنم. زمانی که کار نوشتن به پایان می رسد، به آن برگه نگاهی می اندازم و آنگاه متوجه می شوم که یادداشت های کاغذ، اموری ضروری که نیاز به توجه فوری دارند، نیستند.

انتظارات واضحی از استاد راهنما داشته باشید

استاد راهنما شخصی است که شما را در انجام پایان نامه راهنمایی می کند و او فردی است که می بایست پایان نامه شما را تایید کند. قبل از شروع مراحل انجام پایان نامه با استاد راهنمای خود در مورد آن چه که می بایست مورد مطالعه قرار بگیرد و دیگر موارد – تفسیر داده ها یا تعیین زمان تحویل پایان نامه (ممکن است استاد راهنمای شما برای اصلاح پایان نامه قبل از ارائه آن به واحد پژوهشی دانشگاه به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشد)- به توافق برسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *