مهارت های ضروری مدیریت پروژه برای دانشجویان دکتری

اخذ مدرک دکتری مستلزم صرف چندین سال گذران واحدهای درسی، انجام انواع پژوهش، چاپ مقاله، ارائه مقاله در کنفرانس و … است. بنابراین مدیریت زمان یکی از ابعاد دشوار و در عین حال ضروری این مسیر به حساب می آید. در این نوشتار نکاتی مهم در باب مدیریت پروژه بیان می گردد که می تواند به دانشجویان دکتری کمک کند تا بتوانند با نحوه مدیریت زمان و پروژه در این مقطع آشنا گردند.

چرا مهارت های مدیریت پروژه به یک نیاز بدل شده است؟

بنا بر اظهار دکتر فیونا ساندرز، مدیر امور آموزشی دانشکده مهندسی دانشگاه متروپولیتن منچستر، “گاهی اوقات دانشجویان دکتری خود را در مه گم می کنند!” این بدین معنی است که دانشجویان برنامه ریزی و سازماندهی امور هنگام انجام یک پروژه بزرگ را امری دشوار می یابند.

اما دانشجویان چطور می توانند این مهارت ها را یاد بگیرند؟ آنجل سانتیاگو لوپز دانشجوی دکتری مهندسی زیستی موسسه فناوری جورجیا بر این باور است که مدیریت پروژه می بایست در لیست دروس مقطع دکتری گنجانده شود. این امر به دانشجویان کمک می کند تا بتوانند سرفصل های پروژه خود را توسعه دهند، اهداف پروژه خود را سازماندهی نمایند و یک برنامه زمانی صحیح ایجاد نمایند.

مهمترین مهارت های مدیریت پروژه

تعریف پروژه

بسیار مهم است که پروژه خود و بخش های مختلف آن را به طور شفاف و واضح تعریف نمایید. صرفا نگویید که می خواهید مطالعه ای بر روی مثلا اخلاق زیستی در قرن ۲۱ انجام دهید. به جای این کار، پروژه خود را به عنوان کاری نو تعریف نمایید که قرار است در حوزه مطالعاتی مربوط به خود پژوهشی اصیل محسوب گردد و دانشی به این حوزه اضافه کند.

مدیریت زمان

مهلت های زمانی ابزار ساختاری مهم برای هر پروژه ای محسوب می گردند. راه های زیادی برای ساختاردهی مهلت های زمانی پروژه وجود دارند.

  • هدفی نهایی تعیین نمایید. این مهلت زمانی نهایی پروژه شماست. شما می توانید به این مهلت زمانی به عنوان روزی نگاه کنید که قرار است پروژه نهایی و اصلاح شده خود را به استاد راهنمای خود تحویل دهید.
  • برای هر بخش از پروژه خود یک مهلت زمانی تعیین کنید. برای نمونه اگر بخواهید مقاله ای را به چاپ برسانید، می توانید برای هر بخش آن – چکیده، مقدمه، مواد و روش ها، یافته ها و نتیجه گیری – یک مهلت زمانی مشخص نمایید.
  • اهداف مطالعاتی تعیین کنید. برنامه ای روزانه و هفتگی برای انجام پژوهش و کامل نموندن بخش های مطالعاتی خود مشخص کنید.

خوشبختانه برای مدیریت زمان از ابزارهای زیادی می توانید استفاده کنید. برای مثال فلوچارت و نمودار گانت ابزارهای بصری خوبی برای مدیریت پروژه هستند. همچنین وجود تعداد زیادی از نرم افزارهای مدیریت پروژه – Microsoft Project، JIRA، Zoho Project، LiquidPlanner، Asana، Trello و … – به شما کمک می کند تا پروژه خود را مدیریت نمایید.

استفاده از چک پوینت

چک پوینت شیوه ای مهم برای مشاهده پیشرفت پروژه است. استفاده از چک پوینت به شما کمک می کند تا انتهای پروژه انگیزه خود را حفظ کنید تا به اهداف خود برسید.

نمونه ای از چک پوینت های پروژه در ذیل لیست گردیده اند:

  • برگزاری جلسه با استاد راهنما
  • برگزاری جلسه با دانشجویان همکار
  • تکمیل بخش های مختلف پروژه
  • مهلت های زمانی برای انجام پژوهش

چک پوینت ها به شما کمک می کنند تا برای رخدادهای غیر منتظره آماده باشید. این چک پوینت ها زمانی را در اختیار شما قرار می دهند تا روند پیشرفت خود را دوباره ارزیابی نمایید و خطاهایی که ممکن است در مسیر اتفاق بیفتد را تصحیح نمایید.

تعریف موفقیت

همه افراد می خواهند تا کار خود را به نحو خوبی انجام دهند. اما این به چه معنی است؟ شما برای پایش کیفیت پروژه خود می بایست تعریف واضحی از موفقیت داشته باشید. برای مثال، پروژه شما می بایست ایده ای جدید را معرفی نماید یا مشکل دیرینه ای در حوزه مطالعاتی شما را حل نماید. صرف نظر از هدف نهایی، پروژه شما می بایست در حین این که معرف ایده ای جدید باشد، اصیل، نو و برای جامعه علمی جذاب محسوب گردد.

استفاده از مهارت های مدیریت پروژه در بازار کار

برای بسیاری از شغل ها مدیریت پروژه ابزاری حیاتی تلقی می گردد. مدیریت پروژه در هسته خود مهارت های حل مسئله و خلاقیت را در افراد پرورش می دهد. از پروژه های کلان ابرشرکتی تا پروژه های کوچک شخصی، این مهارتها به شما کمک می کند تا پروژه خود را در هر مقیاسی مدیریت نمایید. این امر زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که دانشجویانی که این مهارت ها را در دانشگاه کسب کرده اند، در بازار کار نیز توانسته اند موفق عمل کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *