آزمون EPT

آزمون EPT

آزمون English Proficiency Test  که آزمون EPT نیز نامیده می شود، آزمونی است که از سال ۱۳۸۶ توسط دانشگاه آزاد اسلامی برای داوطلبان مقطع دکتری این دانشگاه برگزار می شود. این آزمون مختص داوطلبانی است که فاقد مدرک معتبر بین المللی – TOEFL یا IELTS – با نمره تعیین شده توسط دانشگاه می باشند.

نمره دهی در آزمون  EPT

آزمون EPT مانند دیگر آزمون های معتبر زبان انگلیسی دارای نمره قبولی، مشروطی و مردودی است. حداکثر نمره برای این آزمون نمره ۱۰۰ می باشد که این آزمون شامل سه مهارت: واژگان (Vocabulary) ، دستور زبان (Grammar) و درک مطلب (Comprehension) می باشد. این آزمون بخش شنیداری (Listening) ندارد. همچنین این آزمون نمره منفی ندارد.

Vocabulary

بخش واژگان در این آزمون حاوی ۲۵ سوال می باشد که بصورت چهارگزینه ای برای داوطلبین طرح می شود. در این بخش داوطلبین می بایست مانند سایر آزمون ها گزینه صحیح را از بین چهار گزینه انتخاب نمایند.

Grammar

در بخش دستور زبان که شامل ۴۰ سوال می باشد، توانایی و مهارت های دستور زبانی داوطلبین این آزمون به چالش کشیده می شوند. بخش دستور زبان این آزمون شامل دو قسمت است. در قسمت اول سوالات به نحوی طرح شده اند که در هر سوال زیر چهار بخش از کلمات خط کشیده شده است و داوطلبین می بایست عباراتی که نادرست هستند را انتخاب کنید.

در بخش دوم در گزینه ها جملاتی کامل برای داوطلبین ارائه می شوند. یکی از جملات از نظر ساختاری نادرست می باشد و داوطلبین می بایست جمله مورد نظر را شناسایی نمایید.

Comprehension

بخش درک مطلب شامل دو قسمت می باشد. در قسمت اول که شامل ۲۰ سوال می باشد، داوطلبین با چهار متن مواجه می گردند. این متون شامل مباحث علمی متنوعی می باشند. هر متن شامل پنج سوال می شود و داوطلبین می بایست با توجه به متن و درک درست مفاهیم به سوالات مطرح شده جواب صحیح بدهند.

در قسمت دوم که شامل ۱۵ سوال می باشد، سوالات به این نحو طرح شده اند که داوطلبین با متنی مواجه می شوند که در آن برخی از بخش ها بصورت جای خالی برای داوطلبین نشان داده شده اند و داوطلبین می بایست جواب صحیح را از بین چهار گزینه در پاسخنامه خود انتخاب نمایند.

ثبت نام آزمون EPT

داوطلبین می توانند از طریق مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی – سامانه آزمون EPT  با ایجاد یک حساب کاربری نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام نمایند.

تاریخ برگزاری آزمون EPT

آزمونEPT  بصورت ماهانه برگزار می گردد.

جدول زمانی آزمون EPT سال ۱۳۹۸ (منبع: سامانه آزمون EPT) را در ذیل ملاحظه می نمایید:

فروردین ۲۳/۰۱/۱۳۹۸ مهر ۱۹/۰۷/۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۳/۰۲/۱۳۹۸ آبان ۱۷/۰۸/۱۳۹۸
خرداد ۲۴/۰۳/۱۳۹۸ آذر ۱۵/۰۹/۱۳۹۸
تیر ۲۱/۰۴/۱۳۹۸ دی ۱۳/۱۰/۱۳۹۸
مرداد متعاقبا اعلام خواهد شد بهمن ۱۱/۱۱/۱۳۹۸
شهریور ۰۸/۰۶/۱۳۹۸ اسفند ۰۲/۱۲/۱۳۹۸

داوطلبین آزمون EPT می توانند کارت ورود به جلسه خود را ۴۸ ساعت پیش از موعد آزمون از طریق سامانه آزمون EPT دریافت نمایند.

منابع آزمون EPT

Longman Preparation for the TOEFL (The Pape – based)

Barron’s Essential Words for TOEFL

۱۱۰۰ Words You Need to Know

۵۰۴ Essential Words

TOEFL Reading Flash (2001)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *