پروپوزال--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

عناصر یک پروپوزال موفق

پروپوزال--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

اولین باری که از پروپوزال پایان نامه ام دفاع کردم انتهای نیم سال سوم مقطع کارشناسی ارشد بود. آن زمان من در آزمایشگاه شیمی مشغول به کار بودم. علیرضا (اسم واقعی نیست) بعد از ۳ سال توانسته بود از پروپوزال خود دفاع کند. جلسه دفاع از پروپوزال به خوبی برگزار شد و او به خوبی توانست دفاع خود را انجام دهد اما هیچ کس نمی دانست او برای دفاع از پروپوزال چقدر زحمت کشیده بود. در واقع، او نمی دانست از کدام مسیر حرکت کند تا بتواند بعد از ۳ سال پروپوزال مناسب و قابل دفاعی ارائه دهد.

چرا بعد از ۳ سال توانست پروپوزال خود را ارائه دهد؟ او در مدت ۲ سال توانست تمامی واحدهای تحصیلی خود در مقطع کارشناسی ارشد را بگذراند اما برای ارائه پروپوزال خود با موانع زیادی مواجه شد. اولا یافتن موضوع مناسب که نو بوده و در چارچوب زمانی مشخص شده در پروپوزال قابل انجام باشد، امری چالش برانگیز بود. ثانیا به عنوان یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد با بسیاری از روش های کتابخانه ای آشنا نبوده و مدت زمان زیادی برای رفع عیب تجهیزات آزمایشگاه هم وقت صرف کرده بود. ثالثا حتی زمانی که آزمایش هایش با موفقیت در حال انجام بود، نتایج جالب توجه و قابل چاپ نبودند.

به نظر می رسد که با عدم اطمینان بالا، انجام پروپوزال امری بیهوده می باشد. با این حال، پروپوزال به شما چارچوبی ارائه می دهد که می توانید کار خود را در آن انجام دهید و همچنین برنامه های جایگزین برای مواقعی که همه چیز طبق برنامه پیش نرود. با توجه به به ماهیت غیر قابل پیش بینی پژوهش، شما چطور می توانید یک پروپوزال واقع بینانه بنویسید؟ پس از مصاحبه با بیش از ۱۰۰ فارغ التحصیل مقطع دکتری، ۴ عنصر مهم برای انجام پروپوزال بدست آمدند.

حیطه پژوهشی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید.

علاقه در پژوهش

بدون توجه به رشته شما، شما طی انجام پروپوزال و پایان نامه روزهای خوب و بدی خواهید داشت. در روزهای خوب شما هنگام پژوهش فردی مشتاق و با انگیزه هستید. در روزهای بد، از خود می پرسید که آیا اصلا این پژوهش معنایی دارد و شاید حتی به توانایی خود در فارغ التحصیلی دچار تردید شوید. اگر موضوع معناداری برای خود انتخاب کنید، موانع روزانه در پیشرفت کار شما خللی وارد نمی کنند و هنگام برخورد با این موانع می توانید به پژوهش ادامه دهید و مهارتهای خود را تقویت نمایید.

موضوعی انتخاب نمایید که با منابع در دسترس طی مدت زمانی منطقی، قابل انجام باشد.

بعضی از دانشجویان برای انجام پایان نامه خود بسیار جاه طلبانه فکر و عمل می کنند. قانون خوبی که می توان به آن عمل کرد این است که انتظار داشته باشیم تا همه چیز سه برابر بیشتر از حد معمول خود زمان ببرد. با استاد راهنمای خود درباره انتخاب موضوعی مشورت کنید که نو، واقع بینانه در چارچوب زمانی مشخص و با توجه به منابع موجود (تجهیزات، تخصص و منابع مالی) قابل انجام باشد.

به دنبال پروژه هایی باشید که مهارت های مورد نیاز بازار را در شما تقویت نماید.

معمولا به نظر می رسد که دوران مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان دورانی طولانی و فرسایشی می باشد ولی در انتهای این تونل تاریک نیز نوری دیده می شود. پس از فارغ التحصیلی از این مقطع چه خواهید کرد؟ بسیار عالی خواهد بود که به دنبال شغلی مرتبط با رشته خود باشید و بدانید که کارفرمایان شما از شما چه انتظاری دارند، آنگاه پایان نامه ای ارائه دهید که شما را برای شغل مورد نظرتان آماده کند.

در پروپوزال خود، چندین برنامه جایگزین برای مواقعی که به بن بست میرسید، داشته باشید.

برنامه جایگزین--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

یک دانشجوی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد که توانسه بود طی مدت ۴ نیمسال از پایان نامه خود دفاع کند، موفقیت خود را در لیست بلندی از برنامه های جایگزین می دانست. “من حداقل ۳ برنامه جایگزین برای هر آزمایش داشتم. بعضی اوقات می بایست برای انجام کارها به برنامه سوم مراجعه می کردم.”

برنامه ریزی برای فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد امری حیاتی است. هر چه زودتر تصویرسازی در پیشرفت انجام پایان نامه و چاپ مقاله خود را شروع نمایید، زودتر می توانید از پایان نامه خود دفاع نمایید و به شغل مورد نظر خود برسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *