۵ راهکار برای جلوگیری از عوامل حواس پرتی هنگام انجام پایان نامه

عوامل حواس پرتی باعث می گردند تا زندگی از کنترلتان خارج گردد. حتی اگر هنگام انجام پایان نامه خود را در یک اتاق حبس نمایید، عوامل حواس پرتی در ذهنتان وجود خواهد داشت. افکار مختلف درباره شغل، قبض های پرداختی، خانواده و چیزهایی که فراموش کرده اید تا از قفسه سوپرمارکت محل خود بردارید، ذهنتان را مورد هجوم خود قرار می دهند.

بعضی از این افکار طوری به ذهنتان خطور می کنند که احساس می کنید، می بایست حتما و خیلی زود چاره ای برای آنها بیندیشید. شاید همین الان به این فکر کنید که فقط یک دقیقه نیاز دارید تا به وبسایت دیجی کالا یا آپارات مراجعه نمایید. این یک دقیقه به ۱۰ دقیقه تبدیل می شود و ۱۰ دقیقه به ۳۰ دقیقه و … .

اما این بدترین بخش داستان نیست. بدترین بخش، عوامل حواس پرتی هستند که باعث تخلیه انرژی روانی شما – آن چیزی که بیشتر از همه برای انجام پایان نامه نیاز دارید – می شوند.

من تا به حال پشتیبان دانشجویان زیادی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری طی انجام پایان نامه شان آن هم در بدترین شرایط بوده ام. بعضی از دانشجویان همسر خود را از دست داده بودند و بعضی دیگر با مشکلات جسمی فرزند خود دست و پنجه نرم می کردند.

برخی از دانشجویان نیز از مشکلات روانی و معلولیت جسمانی رنج می بردند. و بسیاری از دانشجویان در حالی فرآیند انجام پایان نامه خود را به پایان رساندند که دارای شغلی تمام وقت بودند و خانواده ای – گاهی اوقات با ۵ فرزند – را سرپرستی می کردند.

زندگی در چنین شرایطی به خودی خود به قدرت عاطفی فراوانی نیاز دارد، حال اگر فرآیند انجام پایان نامه را نیز به آن اضافه کنیم، آن گاه ناخودآگاه این سوال به ذهن هر فردی می رسد که “آنها چگونه این کار را انجام می دهند؟”

نقطه مشترک این دانشجویان حفظ انرژی روانی آن است. اگر شما عمدا درباره نحوه صرف وقت خود حساسیت داشته باشید، ذهنتان راهی برای بی نظمی پیدا خواهد کرد. اگر برای انجام پایان نامه زمانی زیاد – یا زمانی کم – در اختیار داشته باشید، ذهن شما راهی پیدا خواهد کرد تا تمام این زمان را پر کند.

در این هنگام وظیفه شما این است که:

  1. یک بازه زمانی – حداقل ۱۵ دقیقه – برای انجام پایان نامه آن هم به صورت بی وقفه اختصاص دهید.
  2. ذهنتان را برای مقاومت در برابر عوامل حواس پرتی تعلیم دهید.

بنا به گفته بیشتر دانشجویان اولین بخش، چالش برانگیزترین کار می باشد. به نظر می رسد که کسی زمان کافی برای انجام همه کارها و سپس انجام پایان نامه ندارد. اما اگر از نزدیک به برنامه دانشجویان نگاهی بیندازیم، می بینیم که بسیاری از دانشجویان می توانند حداقل چند ساعت در هفته را به انجام پایان نامه اختصاص دهند.

حال سوالی که مطرح می گردد این است که چگونه می توان در این چند ساعت که می توان به فرآیند انجام پایان نامه اختصاص داد، فقط به انجام پایان نامه پرداخت؟

ما همیشه با افکار متفاوت که به ذهن خطور می کنند و تردید نسبت به خود مواجه هستیم. به محض این که از خود بپرسیم چگونه می بایست مانع خطور افکار در ذهن شویم؟ انرژی روانی نیز تخلیه می شود.

مقاومت در برابر عوامل حواس پرتی  – که همیشه وجود دارند – امری بسیار خسته کننده می باشد. بهتر است به جای این کار نگاهی به راه های کاهش عوامل حواس پرتی بیندازیم:

تمام تلاشتان را برای کاهش عوامل حواس پرتی بیرونی صرف نمایید – اما واقع بین باشید.

شما نمی توانید همیشه مانع عوامل حواس پرتی بیرونی طی انجام پایان نامه گردید، اما می توانید آنها را کاهش دهید. برای مثال شما نمی توانید در محل کار بر روی انجام پایان نامه تمرکز کنید، بنابراین بهتر است که این موضوع را بپذیرید.

بسیار بهتر است که دست از مقاومت در مقابل اتفاقات اجتناب ناپذیر بیرونی – مانند مزاحمت سایرین در محل کار – بردارید و زمان و مکان دیگری را برای تمرکز بر انجام پایان نامه انتخاب نمایید.

نیازی نیست تا ساعات متوالی زیادی را برای پیشرفت قابل توجه در فرآیند انجام پایان نامه اختصاص دهید. اختصاص ۳۰ دقیقه مفید برای انجام پایان نامه بسیار بهتر از اختصاص ۳ ساعت همراه با عوامل حواس پرتی بیرونی است.

شاید نیاز باشد تا صبح ها ۳۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید یا برای یافتن زمانی خالی از عوامل حواس پرتی بیرونی راهی کتابخانه گردید. به یاد داشته باشید که همیشه می بایست در انتظار عوامل حواس پرتی بیرونی باشید ولی در عین حال تمام تلاش خود را نمایید تا شرایطی را برای خود فراهم کنید تا این عوامل را به حداقل برسانید.

افکار خود را یادداشت نمایید

آیا تا به حال به خود قول داده اید که بر روی انجام پایان نامه تمرکز نمایید ولی ناگاه خود را سرگرم کار با شبکه های اجتماعی ببینید؟ بسیاری از ما چنین تجربه ای داشته ایم. شما با افکاری که به ذهنتان خطور می کند و شما را وادار به گشت و گذار در شبکه های اجتماعی یا تمیز کردن خانه نماید، چه می کنید؟

به نظر می رسد که مقاومت در برابر این افکار مزاحم امکان پذیر نیست و مطمئنا تسلیم شدن در برابر این افکار به مراتب آسان تر از انجام پایان نامه است. نیازی نیست که در برابر این افکار مقاومت نمایید، فقط کافی است آنها را از ذهن خود خارج نمایید.

در دفترچه یادداشت یا جایی در کامپیوتر خود این افکار را یادداشت نمایید، آنگاه به نوشتن پایان نامه ادامه دهید تا این که فکر مزاحم بعدی خود را در ذهنتان نمایان سازد. به همین ترتیب افکار را از ذهنتان خارج نمایید و هنگامی که انجام پایان نامه تان به اتمام رسید، نگاهی به آنها بیاندازید.

به طرز شگفت آوری بیشتر این افکار از اهمیت، فوریت و ضرورتی برخوردار نیستند، اما اگر این افکار مربوط به کارهای مهم، فوری و ضروری بودند، شما با آگاهی از این که وظیفه خود را در قبال پایان نامه خود انجام داده اید، می توانید کارهای خود را سروسامان دهید.

زمان انجام پایان نامه را محدود کنید

این راهکار به ظاهر برخلاف روال معمول می باشد ولی معجزه می کند. تصور کنید شما کل هفته کاملا مشغول کار هستید ولی می دانید که تمام پنج شنبه را می توانید به انجام پایان نامه اختصاص دهید. ظاهرا این نظریه خوبی به نظر می رسد … تا این که به پنج شنبه می رسیم. اگر اهداف کاملا مشخصی نداشته باشید، احتمالا در انتهای روز پنج شنبه می بینید که آن طور که انتظار داشتید کاری انجام نشده است.

این امر می تواند برای شما به ناامیدی، احساس گناه و کاهش اعتماد به نفس منجر شود: “چطور نتوانستم امروز چیزی بنویسم در حالی که کلی زمان داشتم؟”

حال بیایید طور دیگری به قضیه نگاه کنیم. اگر به خودتان بگویید: “من فقط ۱۵ دقیقه به نوشتن اختصاص دهم.” آنگاه در ۱۵ دقیقه چقدر می توانید بنویسید؟

شما نمی توانید یک فصل را در ۱۵ دقیقه بنویسید ولی می توانید در این مدت زمان یک پاراگراف بنویسید. یک پاراگراف در مقایسه با یک فصل بسیار ناچیز به نظر می رسد. اما پاراگراف قسمتی از پایان نامه شماست. در واقع تنها راه برای انجام پایان نامه نوشتن پاراگراف به پاراگراف می باشد.

بنابراین در حالی که در ۱۵ دقیقه فقط می توانید یک پاراگراف بنویسید، می بینید که با این کار در حال افزایش اعتماد به نفس خود نیز هستید. اگر دستاوردهایتان با انتظاراتتان مطابقت نداشته باشد – مانند روز پنج شنبه که انتظار داشتید خیلی بنویسید ولی نتوانستید – اعتماد به نفستان صدمه می بیند.با این حال اگر با اهداف کوچک مانند نوشتن یک پاراگراف شروع نمایید، به خودباوری می رسید.

اگر با تمرکز بر روی انجام پایان نامه مشکل داشته باشید، مدت زمان اختصاصی به این کار را کاهش دهید. هنگامی که یک روز کامل برای انجام پایان نامه وقت داشته باشید، امکان ندارد که حواستان پرت نشود. اما اگر ۱۵ دقیقه زمان داشته باشید می توانید بدون هیچ گونه حواس پرتی کار خود را انجام دهید.

مدت زمانی را که می توانید بدون هیچ فکر مزاحمی به نوشتن ادامه دهید را مورد آزمایش قرار دهید. شما می توانید این کار را با ۵ دقیقه شروع نمایید و این مدت زمان را به تدریج تا جایی که می توانید متمرکز بمانید، افزایش دهید.

البته به شما توصیه نمی کنم که بیشتر از یک ساعت را به یک جلسه نوشتن اختصاص دهید، زیرا این امر می تواند به درد جسمانی و کمال گرایی – راهکار بعدی را ببینید – منجر شود.

از نوشتن فاصله بگیرید

کمال گرایی و به تعویق انداختن کارها علت و معلول یکدیگرند. در کمال گرایی شما تا “بهترین زمان” برای شروع انجام پایان نامه صبر می کنید یا تا قبل از اتمام کامل یک کار – مانند یک فصل از یک پایان نامه – کار بعدی را شروع نمی کنید.

فاصله گرفتن از انجام پایان نامه در عدم به تعویق انداختن و کمال گرایی موثر است. همانطور که در راهکار سوم اشاره کردیم، محدودیت مدت زمان کار بر روی پایان نامه می تواند به تمرکز شما کمک نماید.

گاهی اوقات نیاز است از کامپیوتر خود – فرآیند انجام پایان نامه – فاصله بگیرید تا بدین ترتیب خلاقیت خود را پرورش دهید. چه زمانی بهترین ایده ها در ذهن شما جرقه می زند؟ این امر به ندرت مقابل کامپیوتر اتفاق می افتد. بیشتر افراد ایده های خود را در زیر دوش آب، پیاده روی، تمرین کردن در باشگاه یا بین خواب و بیداری به دست می آورند.

اگر در یک پاراگراف گیر کرده اید، تنها راه برای خارج شدن از این شرایط فاصله گرفتن می باشد. از جای خود برخیزید، پیاده روی کوتاهی – بدون تلفن همراهتان – داشته باشید و هنگامی که برگشتید، قسمتی دیگر از پایان نامه را شروع نمایید.

به یاد داشته باشید که فرصت زیادی برای دوباره نویسی هر بخش از پایان نامه خود دارید، بنابراین نیازی نیست تا در این مسیر کامل باشید – در هر حال هیچ گاه کامل بودن وجود ندارد. اگر کمال گرا هستید، حتما فاصله گرفتن از پایان نامه را امتحان کنید.

زمان خواندن و نوشتن را جدا نمایید.

به دلیل چالش برانگیز بودن انجام پایان نامه برای دانشجویان، جداسازی زمان خواندن و نوشتن هنگام نگارش ادبیات تحقیق امری حیاتی است. به دلیل حجم بسیار بالای اطلاعات در این بخش پایان نامه، خواندن مداوم مقالات امری وسوسه برانگیز می باشد. اولین مشکل در این راهکار، آسان بودن خواندن و ننوشتن است.

اصلا مهم نیست که شما چقدر می دانید. هیئت داوری فقط زمانی به شما اجازه فارغ التحصیلی می دهد که شما یک پایان نامه نگارش یافته داشته باشید. هنگامی که شما فقط می خوانید – بدون نوشتن – حواس پرتی امری اجتناب ناپذیر است.

در ابتدای کار شما از حجم اطلاعات جا می خورید. سپس می بینید که بعضی از مقالات با یکدیگر تعارض دارند، پس چطور می بایست بر روی ادبیات تحقیق تمرکز کرد؟

پس از آن متوجه می شوید که برای نوشتن آمادگی ندارید، زیرا همیشه “مقاله دیگری” وجود دارد که بخواهید مطالعه نمایید. شاید از خود بپرسید: پس چطور بنویسم در حالی که هیچ چیزی نخوانده ام؟

تنها راه تعادل بین خواندن و نوشتن، تفکیک زمانی بین این دو امر است. بعضی دانشجویان هنگامی که ابتدا نوشتن را شروع می نمایند، پیشرفت سریعتری دارند. شما می توانید از یادداشت برداری های قبلی مقالاتی که قبلا مطالعه نموده اید شروع نمایید ولی زمان نوشتن را برای جمع آوری اطلاعات جدید اختصاص ندهید.

نوشتن در ابتدای روز یکی از بهترین استراتژی ها برای افزایش خلاقیت در نوشتن می باشد زیرا در این زمان ذهن شما خالی از هر فکر مزاحمی می باشد.

دیگر مزایای نوشتن در اول صبح، عدم وجود احساس گناه ناشی از ننوشتن در کل روز می باشد. احساس گناه می تواند به الگوهای فکری منفی، به تعویق انداختن امور و کاهش اعتماد به نفس منجر گردد. در این حالت ممکن است حتی خود را بابت به درازا کشیده شدن فرآیند انجام پایان نامه سرزنش نمایید. با این حال تسلیم این گونه افکار منفی نشوید.

شما اکنون به دلیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستید. شما می خواهید فردی باشید – و هستید – که کارها را به اتمام می رساند. اگر شما قادر به اتمام کارهای خودتان نبودید، اکنون نیز نمی توانستید در این مقطع تحصیلی حضور داشته باشید. به کارهایی فکر کنید که تا به حال به اتمام رسانده اید و در نتیجه توانسته اید به این مقطع تحصیلی برسید.

ما همگی می خواهیم بهتر از آن چه که بوده ایم، باشیم و به همین دلیل اکنون در این مقطع مشغول به تحصیل هستیم.

اگر فرد سحرخیزی هستید، تمام تلاش خود را نمایید تا محیطی خالی از عوامل حواس پرتی در ابتدای صبح ایجاد نمایید. اگر فرد سحرخیزی نیستید، این ویژگی شخصیتی را نیز بپذیرید. شما مجبور نیستید هر کاری که دیگران می کنند را انجام دهید، با این حال هم می توانید موفق شوید.

اما بالاخره می بایست روز کاری خود را با چیزی شروع کنید، درست است؟ سعی نمایید که آن چیز انجام پایان نامه تان باشد.

اگر بخواهید این امر را به یک عادت تبدیل نمایید، آسان شروع نمایید و تنها ۵ دقیقه زمان برای انجام پایان نامه را پیش از انجام هر کاری اختصاص دهید. یا فقط یک روز در هفته را با انجام پایان نامه آغاز نمایید.

هنگامی که اینطور شروع می نمایید، می توانید فرآیند انجام پایان نامه را به یک روال عادی در زندگی خود تبدیل نمایید.

بر روی این عادت تمرکز نمایید و این روال را حتی برای چند دقیقه ادامه دهید. این بازه های زمانی کوتاه در نهایت طولانی می گردند.

هنگامی که مشغول تجربه عادی سازی انجام پایان نامه برای خود هستید، به یاد داشته باشید که چرا اکنون در این مقطع تحصیل می نمایید و مطمئنا شما تمام آن چه که برای فارغ التحصیلی نیاز دارید را در اختیار دارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *